Ogród sensoryczny dla uczniów z niepełnosprawnością w Rudzie Śląskiej
- 21.10.2015
Ogród sensoryczny dla uczniów z niepełnosprawnością w Rudzie Śląskiej
Ogród sensoryczny, który służy do terapii osób niepełnosprawnych, otwarto 20 paźdiernika przy Zespole Szkół Specjalnych nr 3 im. św. Łukasza w Rudzie Śląskiej (śląskie). Pierwszy taki ogród w mieście współtworzyli sami uczniowie.
– To dzieci stworzyły ten ogród, który jest dla nich doskonałą formą terapii, oddziałującą na wszystkie zmysły – powiedział dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 Wiesław Jagielski.
Tzw. ogrody zmysłów wykorzystywane są do pracy terapeutycznej i edukacji osób niewidomych oraz osób z upośledzeniem umysłowym i z zaburzeniami psychofizycznymi. Ten w Rudzie Śląskiej został podzielony na cztery części: ogród kolorów i kształtów, ogród zapachów, ogród smaku oraz ogród dźwięku.
– W centralnej części ogrodu znajduje się brzoza, której liście poruszane wiatrem pięknie szumią. Pod brzozą posadziliśmy różne gatunki traw, które poruszane wiatrem wydają szeleszczące, uspokajające dźwięki – tłumaczył dyrektor Jagielski. Dźwięki wydają też zawieszone na pergoli dzwonki wietrzne wykonane przez uczniów. Postawiono karmniki i zawieszono budki lęgowe zapraszające w to miejsce ptaki.
W ogrodzie kolorów i kształtów narzędziem rehabilitacyjnym są barwy i różnorodne formy roślin. Z kolei w ogrodzie zapachów rośliny zostały tak dobrane, by natężenie zapachów było najbardziej intensywne. Zmysł smaku mają pobudzić zbiory z drzew i krzewów owocowych, w tej części łatwo też obserwować roczną wegetację tych roślin.
Dzięki ogrodowi zmysłów rudzcy nauczyciele mogą wykorzystywać przy rehabilitacji swoich podopiecznych tzw. hortiterapię – ogrodoterapię. Osoby niepełnosprawne uczestniczą w uprawie i pielęgnowaniu roślin, stają się pełnoprawnymi, współodpowiedzialnymi członkami wspólnoty opiekującej się ogrodem. Wpływa to pozytywnie na ich samopoczucie i proces rehabilitacji.
– To doskonała forma terapii. Przez cały rok szkolny trwały zajęcia, które miały na celu uwrażliwić dzieci na ten ogród, na odbieranie bodźców. Nasze dzieci są współautorami tego ogrodu. Wyrażały opinie co chcą, żeby tu było, poznawały potrzeby roślin, metody i narzędzia pracy z roślinami i same pracowały w tym ogrodzie – podkreśliła zastępca dyrektora szkoły Iwona Bukal.
– Ogród będzie służył naszym uczniom, ale to też miejsce, gdzie zajęcia edukacyjne będą mogły przeprowadzać inne placówki. Nawiązaliśmy też współpracę ze Śląskim Ogrodem Botanicznym w Mikołowie, którego specjaliści będą do nas przyjeżdżać i przeprowadzać prelekcje i zajęcia z dziećmi – powiedział dyrektor Jagielski.
Powstanie ogrodu sensorycznego przy rudzkiej szkole to pomysł trojga nauczycieli: Aleksandry Lutek, Wojciecha Fijałkowskiego i Iwony Bukal. Opracowali oni koncepcję i projekt, który otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.(PAP)
lun/ par/
Data publikacji: 21.10.2015 r.