Projekt „5 zmysłów. Ekspresja” ma przybliżyć teatr niepełnosprawnym

Projekt „5 zmysłów. Ekspresja" ma przybliżyć teatr niepełnosprawnym

Przyciągnąć osoby niesłyszące, niewidome oraz niepełnosprawne umysłowo i ruchowo do teatru – to cel rozpoczętego w Wielkopolsce po raz kolejny projektu „5 zmysłów. Ekspresja".

Dzięki spektaklom, warsztatom i pokazom niepełnosprawni mają brać aktywny udział w kulturze. „5 zmysłów” to pogram kulturalno-edukacyjny realizowany od czterech lat w Wielkopolsce. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu z powodu niepełnosprawności.

Jak przekazał na konferencji prasowej 23 września w Poznaniu współorganizator „5 zmysłów” Paweł Gogołek, tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest teatrowi. – Chcemy przybliżyć teatr poprzez różnego rodzaju warsztaty, w których osoby niepełnosprawne mogą aktywnie uczestniczyć. Ta edycja różni się od poprzednich, bo odbywa się nie tylko w Poznaniu, ale w 30 miejscach na terenie województwa – dodał.
W całym regionie w ramach „5 zmysłów. Ekspresja” przez dwa miesiące odbędzie się ponad 400 spotkań, w których udział może wziąć kilka tysięcy ludzi.

Warsztaty prowadzone przez artystów i pedagogów teatralnych mają pomóc niepełnosprawnym m.in. poszerzyć świadomość swojego ciała. – Chcemy pojechać z artystami do małych miejscowości i tam pokazywać teatr. Zaplanowaliśmy też dyskotekę dla niesłyszącej młodzieży z Kalisza – powiedziała koordynatorka projektu Maria Marcinkiewicz-Górna.
Młodzież będzie mogła poczuć się jak na dyskotece przez zastosowaniu specjalnego nagłośnienia i muzyki o odpowiednich częstotliwościach. Dzięki temu niesłyszący „poczują dźwięk”, a ich wrażenia mają wzmocnić dyskotekowe światła.

Jedną z części projektu są warsztaty dramatopisarskie prowadzone przez Artura Pałygę, które poświęcone będą społecznemu odbiorowi niepełnosprawności. Efektem tych warsztatów będzie wieńczący tegoroczną edycję „5 zmysłów” spektakl. Jego premierę zaplanowano na 22 listopada w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Reżyserem przedstawienia będzie absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Rafał Urbacki, który sam zmaga się z niepełnosprawnością.

Dyrektor gnieźnieńskiego teatru Joanna Nowak, podkreśliła, że przygotowywana wspólnie z osobami niepełnosprawnymi sztuka, to zupełnie nowe doświadczenie dla teatru. – Po premierze spektakl wejdzie do naszego stałego repertuaru”– dodała.

Częścią „5 zmysłów. Ekspresja” będą również prezentacje filmów opowiadających o niepełnosprawności.

W poprzednich edycjach projektu zorganizowano m.in. pierwszy na świecie koncert muzyki klasycznej wykonywany przez osoby niesłyszące oraz wystawę sztuk wizualnych dla niewidomych. Projekt został nagrodzony m.in. przyznawaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego nagrodą „Sybilla” dla najważniejszego wydarzenia w dziedzinie edukacji muzealnej. (PAP)

pil/ abe/

Data publikacji: 24.09.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również