Projekt „Równia pochyła” upamiętnia i popularyzuje historię

Fundacja Bliżej Marzeń z Dąbrowy Górniczej realizuje projekt “Równia pochyła” dofinansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce jego tematem jest tragiczny los Żydów z Sosnowca w trakcie II wojny światowej.

Czas wielokulturowych wpływów stał się inspiracją do upamiętniania i popularyzowania kultury i historii Żydów polskich a także wspierania działalności edukacyjnej i kształtowania postaw tolerancji w społeczeństwie.

Projekt miał na celu wzbogacenie oferty w obszarze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Spojrzenie z historią w tle poszerzyło wiedzę na temat tragicznego losu żydowskiej społeczności Sosnowca w okresie II wojny światowej, utworzenia i likwidacji getta żydowskiego na Środuli.

Przybliżone zostało także tragiczne życie Rutki Laskier, będzińskiej Żydówki, która swoje przeżycia wojenne opisała w pamiętniku. Uczestnicy projektu, podążali jej śladami podczas spaceru po starym, przedwojennym Będzinie.

W projekcie uczestniczyły osoby słabo widzące i niewidome, dlatego też, omawiane treści zostały dostosowane do możliwości percepcji osób z dysfunkcją wzroku

Powstały film „Równia pochyła” został opatrzony audiodeskrypcją, a jego projekcja odbyła się w SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej.

Film jest dostępny na YouTube, link również na stronie Fundacji Bliżej Marzeń.

Zobacz galerię…

tuk/, fot. archiwum Fundacji Bliżej Marzeń

Data publikacji: 21.06.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również