Projekt „Usłyszeć przyrodę”

- To jest tak jakbym ponownie zaczęła widzieć, znów mogę doświadczać obrazów, które kiedyś widziałam, to tak jakbym odzyskała wzrok - ze wzruszeniem tłumaczy Barbara Szymańska po seansie filmu przyrodniczego „Moczary i uroczyska" opatrzonego audiodeskrypcją.

Audiodeskrypcja to technika dodatkowych opisów. Jarosław Krawczyk, autor takich komentarzy – mówi że „to opisywanie obrazu słowem”. Można w ten sposób opisywać filmy, sztuki teatralne, obrazy, rzeźby, ekspozycje. Właściwie – całą wizualną twórczość artystyczną. Dzięki niej – staje się ona w pewnym sensie „widoczna” i tym samym bardziej dostępna dla osób niewidomych i słabowidzących. Podczas audiodeskrypcji opisywane są ważne, znaczące informacje wizualne takie jak: mowa ciała, wyraz twarzy, przebieg akcji, sceneria, kostiumy. Zwięzłe, obiektywne opisy scen pozwalają osobie niewidomej podążać za rozwijającym się wątkiem historii oraz usłyszeć i zrozumieć to, co dzieje się na scenie, ekranie, obrazie.

Białostocka Fundacja Audiodeskrypcja wspólnie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych rozpoczęły unikatowy projekt „Usłyszeć przyrodę”. Dzięki niemu powstały pierwsze w Polsce dokumentalne filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją. Ścieżką dźwiękową audiodeskrypcji zostały opatrzone „Moczary i uroczyska”, „Rok w puszczy” oraz „Na skraju lasu”. Są to najbardziej obsypane nagrodami trzy produkcje Tomasza i Michała Ogrodowczyków – filmowców z Leśnego Studia Filmowego Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu, który ma na swoim koncie sto siedemdziesiąt filmów przyrodniczych. Chociaż nie ma jeszcze ustawy, która nakłada obowiązek audiodeskrypcji filmów, to Generalna Dyrekcja Lasów Państwowych uznała, że trzeba zrobić wszystko, by również osoby niewidome miały szansę stać się odbiorcami realizowanych filmów przyrodniczych.
Lasy Państwowe taką właśnie możliwość stworzyły – poprzez projekt „Usłyszeć przyrodę” . Audiodeskrypcją opatrzone są nie tylko wymienione już trzy filmy przyrodnicze, ale także ścieżka edukacyjna w Nadleśnictwie Sieraków (RDLP w Poznaniu). „Szlak Dębów Królewskich” w Nadleśnictwie Białowieża z inicjatywy leśników został przystosowany do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich, a ustawione tam tablice informacyjne są opisane pismem brajla.
Filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją można już teraz obejrzeć na kanale Lasów Państwowych w portalu YouTube.

J.K.

Zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również