Rzeszowska uczelnia będzie kształciła zooterapeutów
- 12.03.2015
Rzeszowska uczelnia będzie kształciła zooterapeutów
Rehabilitacja osób niepełnosprawnych z wykorzystaniem psa, konia, kota i egzotycznej alpaki m.in. takie zajęcia są w programie specjalności międzykierunkowej zooterapia, którą otwiera Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie.
Jak poinformowała PAP rzecznika prasowa uczelni Urszula Pasieczna, oferta skierowana jest m.in. do absolwentów WSIiZ wydziału medycznego oraz osób spoza uczelni.
– Zajęcia będą się odbywać w Centrum Zooterapii, w naszym kampusie w Kielnarowej k. Rzeszowa dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki od godz. 17. Będzie to więc pora dogodna dla osób studiujących i pracujących – dodała.
W programie studiów są m.in.: hipoterapia, dogoterapia, felinoterapia (metoda zooterapii z wykorzystaniem kota), alpakoterapia oraz podstawy behawioru zwierząt. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych instruktorów oraz trenerów zwierząt.
Jak podkreśliła kierowniczka Centrum Zooterapii WSIiZ Daria Sawaryn, studenci zooterapii zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności w pracy z osobami niepełnosprawnymi z wykorzystaniem zwierząt.
– Studenci otrzymają certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w zajęciach ze zwierzętami i wpis potwierdzający odbycie specjalności zooterapia. Certyfikat taki daje duże możliwości znalezienia ciekawej pracy – zaznaczyła.
Sawaryn dodała, że praca zooterapeuty z osobami niepełnosprawnymi przy udziale zwierząt: konia, kota, psa czy alpaki pozwala zastosować klasyczną rehabilitację w lżejszej formie.
– Terapia ze zwierzętami staje się bardzo popularną formą usprawniania psychoruchowego, jako element uzupełniania tradycyjnych metod rehabilitacji stosowanych w chorobach takich jak mózgowe porażenie dziecięce, autyzm dziecięcy, zespół Downa czy upośledzenie umysłowe – podkreśliła.
Po ukończeniu zooterapii można znaleźć zatrudnienie w ośrodkach jeździeckich, ośrodkach rehabilitacji dzieci i młodzieży. Można też – zaznaczyła Pasieczna – założyć własną działalność i z przeszkolonym kotem, psem i innym zwierzakiem świadczyć usługi zooterapeutyczne dla np. placówek rehabilitacyjno-medycznych.
Rzeszowska uczelnie jako jedyna w kraju prowadzi zajęcia z rehabilitacji z alpakami.
Uczelnia hoduje obecnie prawie 40 sztuk tych egzotycznych zwierząt dla potrzeb zooterapii i badań nad selekcją runa ze względu na jego kolory i właściwości. Zwierzęta zostały sprowadzone w lutym 2013 r. z Chile.
Alpaki to zwierzęta wielbłądowate; wyglądają jak żywe maskotki. Dają jedno z najcenniejszych i najdroższych włókien (nazywane także alpaką), które – w odróżnieniu od wełny owczej – nie wywołuje swędzenia. Jest też kilkakrotnie od niej cieplejsze i lżejsze, a także hipoalergiczne. Hodowla alpak nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń do środowiska – odchody alpak bez kompostowania stanowią doskonały nawóz dla roślin.
huk/ agt/
Źródło: www.naukawpolsce.pl
Data publikacji: 12.03.2015 r.