Szczecińskie urzędy przyjazne osobom głuchym

Szczecińskie urzędy przyjazne osobom głuchym

Wynajęcie mieszkania czy otrzymanie zasiłku będzie o wiele łatwiejsze dla osób głuchych. Około 600 pracowników szczecińskich urzędów poznało podstawowe zasady komunikowania się z niesłyszącymi. To nowatorski program szkoleniowy w skali kraju.

Zasady komunikacji z osobą głuchą a także podstawowe znaki migowe poznali podczas warsztatów szczecińscy pracownicymMOPR, Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych (ZBiLK) oraz Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego (ZDiTM). Dzięki realizowanemu projektowi „Głusi w przestrzeni publicznej” urzędy będą o wiele bardziej dostępne.

– Urzędnicy dowiedzieli się jakie są najczęstsze problemy, które napotykają niesłyszący w świecie słyszących – powiedziała PAP kierownik Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych Elwira Rewcio. – To rodzaj instruktażu potrzebnego przy pierwszym spotkaniu, który pozwala oswoić lęki zarówno pracownika urzędu jak i głuchego – podkreśliła.

W szczecińskim ZDiTM w szkoleniu wzięło udział przeszło 160 pracowników, m.in. dyspozytorzy, kontrolerzy ruchu, kasjerki. – Dowiedzieliśmy się, że dla osób głuchych język polski jest językiem obcym, którego nie rozumieją. Teraz wiemy, że musimy mówić prostymi i krótkimi zdaniami – powiedziała kierownik działu kadr i organizacji ZDiTM Renata Wysocka.

W ramach projektu wszystkie autobusy i tramwaje poruszające się po Szczecinie i okolicznych gminach zostały wyposażone w specjalne ulotki informujące jak kierowca lub motorniczy powinien postępować z osoba niesłyszącą. – Znajdziemy tu podstawowe zasady kontaktu z osoba głuchą: nie krzyczymy, nie odwracamy się tyłem, stajemy w oświetlonym miejscu aby być widocznym. Kierowcy znajdą też informację dotyczącą postępowania w sytuacji krytycznej, czyli proste pytania w znakach języka migowego. Podane są również numery telefonów do tłumaczy języka migowego – powiedziała Rewcio.- Wydrukowanych zostało ponad 600 ulotek. To pierwsza taka akcja w Polsce, liczymy, że inne miasta pójdą w nasze ślady – dodała Wysocka.

W ramach projektu „Głusi w przestrzeni publicznej” powstał również przewodnik po szczecińskich urzędach. – Wirtualny spacer łączy w sobie zasady gry komputerowej z rzeczywistością przedstawioną w fotografii panoramicznej. Pozwala to na poznanie trasy do konkretnego biurka urzędnika. Głuchy nie musi pytać się o drogę, jest bardziej samodzielny – zaznaczyła Rewcio.

Oddział Zachodniopomorski Polskiego Związku Głuchych tej pory przeszkolił 48 pracowników szczecińskiego magistratu, z których większość uzyskała drugi stopień znajomości języka migowego. W ub. roku w warsztatach wzięło udział około 100 policjantów. Dzięki temu w każdej komendzie w woj. zachodniopomorskim jest przynajmniej jeden funkcjonariusz znający podstawowe znaki języka migowego.

Szacuje się, że na Pomorzu Zachodnim żyje około 4,5 tys. głuchych. (PAP)

mzb/ pz/

Data publikacji: 28.07.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również