Szkoła jak… dom

Szkoła jak... dom

„W światło zmień własny cień"
J. Wołek

Piękna słowa J. Wołka były mottem uroczystości jubileuszowej 25-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych (SOSW) im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej, która odbyła się 19 listopada br. w jego siedzibie.

SOSW powstał w 1990 r., a budowę jego nowej, dzisiejszej siedziby rozpoczęto 1 października 2010 r. Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza wspólnie z Jolantą Kwaśniewską i biskupem Grzegorzem Kaszakiem wbili w ziemię symboliczną łopatę, rozpoczynając jego budowę. 15 marca 2013 r. uroczyście otwarto dąbrowski Ośrodek – najnowocześniejszą tego typu placówkę szkolno-wychowawczą w południowej Polsce.

Obok SOSW im. Zofii Książek-Bregułowej w powstałym kompleksie funkcjonuje także Zespół Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II, ogromny zespół sportowy z salami gimnastycznymi, boiskami i basenem, a także doskonale wyposażone pracownie przedmiotowe, specjalistyczne oraz sale rehabilitacyjne, biblioteka, czytelnia, świetlice, aule, zespół żywieniowy oraz internat.

Ten super nowoczesny kompleks złożony jest z 9 pawilonów o powierzchni przekraczającej 18 tys. m kw. dla ok. 500 uczniów i wychowanków z różnymi dysfunkcjami, którymi opiekuje się kadra specjalistów – profesjonalnych i wykwalifikowanym nauczycieli, psychologów, rehabilitantów, logopedów, pielęgniarek i opiekunów.

Jubileuszową uroczystość zaszczycili senatorowie, posłanki i posłowie Ziemi Dąbrowskiej, wiceprezydent miasta, arcybiskup diecezji, luminarze nauki i kultury regionu, zaprzyjaźnieni szefowie i przedstawiciele przedsiębiorstw i instytucji oraz organizacji pozarządowych – słowem: przyjaciele Ośrodka, jego sponsorzy i darczyńcy. Były kwiaty, podziękowania, słowa uznania i życzenia dalszych dobrych lat.

Na widowni zasiedli również wychowawcy, uczniowie z rodzicami i absolwenci, którzy opowiedzieli o swoich dokonaniach i osiągnięciach. A mieli się czym pochwalić (!) i potrafili zajmująco opowiedzieć o sobie, nie szczędząc serdecznych słów i podziwu dla tej wspaniałej placówki, która przez wiele lat była dla nich domem i dla jej niepowtarzalnej atmosfery, ambitnej i przyjaznej sobie młodzieży i wrażliwego, profesjonalnego grona pedagogicznego.

Tak szczodrze bowiem wyposażeni przez nich w wiedzę i umiejętności mogli skutecznie zdobywać wiele laurów, potrafili żyć aktywnie i twórczo pomimo własnych ograniczeń i dysfunkcji wzroku.

Każdy ma swoją górę i każdy ma swój szczyt – swój Mount Everest i każdy stara się go zdobyć na swój sposób – stwierdzili z przekonaniem, zwracając się do swoich młodszych koleżanek i kolegów.
To właśnie dzięki Ośrodkowi – ich drugiemu domowi – nauczyli się pokonywać trudności i żyć pełnią życia. Potwierdził to w pełni kapitalny film o 25-letniej historii Ośrodka, także o jego nauczycielach, wychowawcach, uczniach i wychowankach.

Część artystyczną przygotowano także wspólnie. Nauczycieli tej szkoły i uczniów łączy podobna wrażliwość, empatia, tolerancja i wspólna pasja do muzyki i śpiewu.
I właśnie śpiewem, poezją i tańcem pożegnała młodzież wszystkich gości zapraszając na poczęstunek i spotkania w kuluarach.

Dołączamy się do wszystkich pięknych słów życząc dalszych lat rozwoju i satysfakcji wszystkim pracownikom Ośrodka i wychowankom.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. SzymSza

PS. W ramach obchodów 25-lecia SOSW wydano tomik poezji „Na wyciągnięcie dłoni…” (Ina-Press, 2015) prezentujący nagrodzone utwory poetów – uczniów Ośrodka w latach 1992-2015, w opracowaniu dr Aldony Fojkis – nauczycielki tej szkoły.
To piękny podarunek dla uczniów w dniu Święta Ośrodka.

Data publikacji: 24.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również