„Tarczyca – otocz ją opieką”

„Tarczyca – otocz ją opieką"

#tarczycaotoczjaopieka
Ruszyła Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Tarczyca – otocz ją opieką", organizowana przez Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), która ma na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat chorób tarczycy, ich diagnozowania oraz profilaktyki zarówno w terapiach farmakologicznych jak i najnowszych możliwościach chirurgii endokrynologicznej.

Jej ambasadorką została Katarzyna Dowbor, która zmaga się z autoimmunologiczną chorobą Gravesa-Basedowa. Wsparcia udzieliły również Maffashion, która cierpi na niedoczynność tarczycy oraz Monika Pyrek i Marta Dyks chorujące na Hashimoto.

Partnerami są: Polski Klub Chirurgii Endokrynologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Fundacja Moniki Pyrek. Patronatem medialnym kampanię objęły: Kobietyimedycyna.pl, Portalemedyczne.pl, Radioklinika.pl oraz Newsrm.tv.

W ramach kampanii zaplanowano także spotkania dla pacjentów oraz lekarzy w wybranych miastach, między innymi we Wrocławiu, Krakowie oraz Poznaniu. Szczegóły dotyczące spotkań zamieszczone na bieżąco na profilu FB kampanii: facebook.com/Tarczycaotoczjaopieka.

Tarczyca: rola, objawy, choroby
Choroby tarczycy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. W Polsce ok. 22 proc osób cierpi na choroby gruczołu tarczowego, bądź chorowało na nie w przeszłości. Statystycznie kobiety chorują 9-krotnie częściej niż mężczyźni, a przecież tarczyca odpowiada za metabolizm całego organizmu, co jest szczególnie istotne właśnie dla nich.

Objawy chorób tarczycy mogą wynikać z zaburzenia czynności tarczycy (nadczynność lub niedoczynność), powiększenia gruczołu – wole (najczęściej z przebudową guzkową – wole guzkowe łagodne lub nowotwory tarczycy), a także mogą być skutkiem zapaleń tarczycy (np. choroba Hashimoto). Mimo, że pacjenci zauważają wiele, często niepokojących objawów, bagatelizują je i rezygnują z wizyty u lekarza. Często też nie potrafią odczytać sygnałów, które wysyła nasz organizm. To właśnie dlatego, duża liczba osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą, która podstępnie niszczy ich organizm.

– Wykryte wcześnie choroby tarczycy, umożliwiają rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia, a także ograniczenie groźnych powikłań zdrowia pacjentów. Szybkie chudnięcie, przybieranie na wadze, ospałość, nadpobudliwość, osłabienie czy trudności w koncentracji, to niektóre z symptomów, które są często bagatelizowane, a jednocześnie charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Przy nadczynności z kolei, często towarzyszą nam uczucie gorąca, zwiększona potliwość (skóra staje się ciepła i wilgotna), duszność i kołatanie serca czy drżenie rąk. Oczywiście jeden i drugi stan chorobowy mogą ze sobą współistnieć, dlatego tak istotna jest wizyta u specjalisty – podkreśla prof. dr hab. n. med. Ireneusz Nawrot, sekretarz Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

Diagnostyka, leczenie oraz neuromonitoring nerwów krtaniowych
Choroby tarczycy, odpowiednio wcześnie wykryte, umożliwiają rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia, a także ograniczenie groźnych powikłań dla zdrowia pacjentów. We współczesnej diagnostyce schorzeń tarczycy, najważniejsze znaczenie odgrywają badania hormonalne stężenia TSH (hormonu tyreotropowego), fT4 (wolnej tyroksyny) w surowicy oraz badania obrazowe takie jak USG tarczycy.

Okazuje się, że ok. 25 proc. populacji ma jakieś schorzenie tarczycy, w którym są zmiany guzkowe (m. in. nowotworowe). W tej grupie pacjentów należy bardziej wnikliwie zastanowić się nad kolejnym etapem leczenia, często wiążącym się z leczeniem operacyjnym.

Operacja gruczołu tarczycy może być również konieczna, gdy pacjent posiada duże wole tarczycowe – guzowate, miąższowe, zamostkowe, uciskające drogi oddechowe lub powodujące niekorzystny efekt kosmetyczny nawet przy zachowaniu prawidłowej funkcji tarczycy. Zabieg ten wskazany jest również przy nadczynności tarczycy oraz obecności nowotworu złośliwego lub podejrzanych guzków. Decyzja o usunięciu chorego gruczołu zawsze poprzedzona jest szeregiem badań.

– Pacjenci często nie decydują się na leczenie operacyjne tarczycy w obawie, że mogą stracić głos. Jednak w dzisiejszych czasach, także w Polsce, zabieg operacyjny tarczycy jest bezpieczny, o ile jest przeprowadzony przez chirurga z dużym doświadczeniem. Co więcej, w ostatnich latach, coraz łatwiej dostępna jest także w Polsce metoda śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych, która stanowi uzupełnienie doświadczenia chirurga. Jej zastosowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia zaburzeń fonacji po operacji tarczycy – przekonuje prof. dr hab. n. med. Marcin Barczyński, prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

Wg szacunków Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej metoda neuromonitoringu nerwów krtaniowych jest stosowana w blisko 100 oddziałach chirurgicznych w Polsce i około 20 proc. spośród 25 tysięcy operacji tarczycy wykonywanych rocznie w naszym kraju jest w ten sposób monitorowanych (stan na grudzień 2017r).

– Neuromonitoring nerwów krtaniowych to metoda, w której wykorzystuje się specjalne rurki intubacyjne ze zintegrowanymi elektrodami powierzchniowymi, które pozostają w kontakcie z mięśniami głosowymi w trakcie operacji tarczycy, a chirurg posługuje się w czasie zabiegu specjalną sondą do stymulacji tkanek, która umożliwia precyzyjną lokalizację i zachowanie prawidłowej czynności nerwów krtaniowych, a zatem zachowanie niezmienionego głosu po operacji tarczycy. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy operują swoim głosem na co dzień, np. w pracy – tłumaczy prof. Barczyński. – Mam szczerą nadzieję, że dzięki działaniom realizowanym w ramach kampanii „Tarczyca – otocz ją opieką”, uda się nam, środowisku lekarskiemu, przekonać do stosowania neuromonitoringu jak największą liczbę lekarzy oraz sprawić, że pacjenci, i ich rodziny, będą świadomi istnienia nowoczesnych, dostępnych dla nich, metod leczenia operacyjnego – dodaje.

Strona internetowa: tarczyca.com.pl
Strona zawiera szereg informacji m.in. na temat kampanii, chorób tarczycy, objawów czy metod jej leczenia. Znaleźć na niej można również mapę ośrodków specjalizujących się w zabiegach operacyjnych tarczycy, z wykorzystaniem śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych.

facebook.com/Tarczycaotoczjaopieka
Profil informuje o wszelkich wydarzeniach organizowanych w ramach kampanii. Do udziału w niej zostały zaproszone także inne, znane i wyjątkowe kobiety, które również borykają się z chorobami tarczycy i zdecydowały się wesprzeć kampanię „Tarczyca – otocz ją opieką” w mediach społecznościowych. Zdjęcia zostaną udostępnione bezpośrednio na naszym profilu. Zapraszamy też do śledzenia zaangażowanych profili: @Maffashion @MartaDyks @niedoczynna @Joannatrenerkazdrowejdiety @doktormagda.

Info: Polski Klub Chirurgii Endokrynologicznej, oprac. sza
Data publikacji: 17.02.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również