Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Patryk Laksa (z prawej)

Uniwersytet Śląski w Katowicach to wyjątkowe miejsce, które tworzą wyjątkowi ludzie. Aby pokazać, jaka to różnorodna i ciekawa społeczność, powołano ambasadorki i ambasadorów kierunków. Wszyscy tworzą nie tylko liczną, ale przede wszystkim fascynująco różnorodną społeczność, bogatą w pasje naukowe i oryginalne osobowości. Prawdziwy, żyjący Uniwersytet to spotkania osób, które fascynuje wiedza, jej poznawanie i tworzenie. W efekcie powstaje wyjątkowa, energetyczna atmosfera miejsca, którego częścią chce się być.

W ramach kampanii „Nasz Uniwersytet” mogą dać się poznać sobie nawzajem oraz mieszkańcom miast akademickich. Jako największa uczelnia w województwie śląskim przedstawiciele uczelni czują się współodpowiedzialni za środowiska lokalne, w których prowadzą badania i uczą studentów.

Wspólnie mają realny wpływ na jakość życia w regionie, a jego postępująca transformacja dokonuje się z ich widocznym udziałem. Obchodzi ich przyszłość miast akademickich. Traktują Uniwersytet Śląski jako wspólne dobro oraz fundament przyszłości Śląska i Zagłębia. Chcą by mieszkańcy, widząc każdy przejaw obecności tej uczelni w swoim otoczeniu odruchowo mówili: „to nasz uniwersytet”.

Każdy obszar śląskiej Alma Mater ma swojego reprezentanta. Ambasadorzy to osoby wyjątkowe – wyróżniające się nie tylko pasją zawodową, ale również aktywnością realizowaną poza pracą i studiami. Uniwersytet powinien ciekawić i intrygować, m.in. prezentując krok po kroku opowieści o tworzących go ludziach

Patryk Laksa jest ambasadorem filologii polskiej na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego. Fascynuje się twórczością J. R. R. Tolkiena, poezją Ernesta Brylla oraz pisarstwaem krytycznym i biograficznym Andrzeja Franaszka, literaturą historyczną i wszystkim, co irlandzkie.
Od 2008 roku z małymi przerwami udziela się na scenie jako twórca i aktor kabaretowy oraz stand-uper. W tym świecie jego inspiracjami byli Łowcy.B, Mumio, Andrzej Poniedzielski i Marcin Zbigniew Wojciech, który pomagał mu stawiać pierwsze kroki w stand-upowej rzeczywistości.

Od urodzenia zmaga się z MPD, jednakże na wydziale, na którym studiuje, nikt nie dostrzega jego niepełnosprawności, dla prowadzących zajęcia oraz znajomych z roku jest osobą w pełni sprawną i jest to dla niego bardzo cenne. Studia na jego wymarzonym kierunku pomagają mu w zmaganiach z codziennością. Bierze udział w różnych inicjatywach, których celem jest poprawa dostępności na uczelni i poza nią. Bardzo wiele zawdzięcza najbliższym (rodzinie, przyjaciołom), bez ich wsparcia – jak sam przyznaje – do niczego by nie doszedł.

Nie jest zwolennikiem nauczania w trybie zdalnym i hybrydowym. Uważa, że najcenniejszą rzeczą dla każdego uniwersytetu jest możliwość bliskiego spotkania z drugim człowiekiem.
Obecnie kończy studia licencjackie i mocno zajmuje go badanie twórczości Andrzeja Stasiuka.
W 2015 roku zagrał w filmie „Gejsza” w reżyserii Radosława Markiewicza, a niedawno w kolejnym obrazie tego samego reżysera „Chleb zabija ptaki”, którego premiera odbyła się niedawno.
152 przedstawicieli Uniwersytetu Śląskiego wzięło udział w kampanii wyboru ambasadorów, a sesja zdjęciowa trwała 6 dni.

Tekst i fot. Ewa Maj

Data publikacji: 07.04.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również