Z zapachem przez wieki

Z zapachem przez wieki

Czy wiecie, jak pachnie Wilanów? Sprawdźcie to podczas warsztatów „Z zapachem przez wieki”, w trakcie których poznamy najbardziej charakterystyczne zapachy XVII, XVIII i XIX wieku oraz skomponujemy własne perfumy!

W czasie warsztatów wyruszymy w zapachową podróż przez wieki i poprzez zmysły poznamy historię rezydencji wilanowskiej, ówczesne roślinne nowinki oraz życie codzienne. Przekonamy się, jak pachniał Wilanów króla Jana III, Izabeli Lubomirskiej i Potockich. Wybierzemy się na spacer do ogrodów, a następnie będziemy komponować historyczne zapachy, które zabierzemy ze sobą do domu.

Wilanów króla Jana | 1 lipca, godz. 11.00–12.30

Od ciężkiego piżma, przez korzeń fiołkowy, po będące lekiem na wszystko castoreum. Czym pachniał Wilanów w XVII wieku? Przekonamy się o tym podczas spaceru po wilanowskich ogrodach, w którym towarzyszyć nam będzie kompozycja oparta na aromatycznych składnikach typowych dla baroku. Rozkładając ją na czynniki pierwsze, poznamy historię wilanowskiej rezydencji oraz uwarunkowania kulturowe epoki. Na koniec odtworzymy recepturę na staropolskie pachnidło – Galia moschata.

Wilanów Izabeli Lubomirskiej | 15 lipca, godz. 11.00–12.30

Czy nagła popularność nieznanego dotąd zapachu może być zwiastunem zmian w kulturze, obyczajach, a nawet polityce? Czy wśród wonnych pudrów, mieszków oraz aromatycznych rękawic znajdzie się miejsce na perfumy w formie znanej nam współcześnie? Odpowiedzi poszukamy w XVIII wieku. Towarzyszyć nam będą kwiatowe wonie, na czele z jaśminem i tuberozą, a także XVIII-wieczne metody na utrwalenie „duszy kwiatu”, bo takie miano nadawano zapachowi. Dla kontrastu zajmiemy się najbardziej znaną recepturą tego okresu – Aqua Admirabilis, której lekką i orzeźwiającą kompozycję pełną cytrusów spróbujemy odtworzyć w części warsztatowej.

Wilanów Potockich | 19 sierpnia, godz. 11.00–12.30

Wraz z XIX wiekiem nastała epoka maszyny parowej, substancji syntetycznych i… strachu przed pachnidłami. Perfumowany rąbek sukni czy też aromatyczna chusteczka – to XIX-wieczne sposoby na roztaczanie wonności. W czasach, gdy animalistyczne wonie odżegnywano od czci i wiary jako substancje gnilne powodujące choroby, do głosu doszły stonowane wonie kwiatowe. To one będą tematem przewodnim sierpniowego spotkania. Subtelności kwiatowych nut zapachowych będziemy poszukiwać w wilanowskim parku krajobrazowym. Prowadzeni łagodnymi łukami parkowych ścieżek będziemy wypatrywać roślin, którym przypisywano znaczenie według „języka kwiatów”. Wyposażeni w taką wiedzę przygotujemy tussie mussie – bukiet łączący w sobie funkcję wonianki, ale również pozwalający na przekazanie ukrytej wiadomości.

___________________________________________________________________

ODBIORCY: dorośli, młodzież

DOSTOSOWANIE: warsztaty będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku (liczne pomoce sensoryczne) 

MIEJSCE: park + Pompownia | spotykamy się przy kasie

TERMINY: 1 i 15 lipca, 19 sierpnia, godz. 11.00–12.30

KOSZT: udział bezpłatny | Kultura Dostępna 

REZERWACJA: obowiązkowa | t: + 48 22 544 28 50 (pon.–pt., godz. 9.00–16.00)
m: bilety@muzeum-wilanow.pl

INFORMACJE
Marta Walewska, e-mail: mwalewska@muzeum-wilanow.pl tel./SMS: 785 905 735 

Info i fot. Muzeum w Wilanowie

Zobacz galerię…

Data publikacji: 21.06.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również