40 lat minęło z Lajkonikiem. Oczekiwanie na nowe pokolenie artystów

Za nami obchody czterdziestolecia Koła Malarskiego Lajkonik przy Domu Kultury Polskiego Związku Głuchych w Krakowie. Jego przewodnicząca Alina Szarzyńska została uhonorowana odznaką Honoris Gratia przyznawaną przez prezydenta miasta. W programie uroczystości znalazła się część artystyczna „Kolory sztuki”. W niej osoby z dysfunkcją narządu słuchu zaprezentowały liczne talenty. Goście podziwiali również prace malarskie.

18 października zostały zorganizowane obchody jubileuszu czterdziestolecia Koła Malarskiego Lajkonik. Uroczystość z tej okazji odbyła się w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. W tym miejscu doszło też do spotkania 5 lat temu, kiedy świętowano 35-lecie.

– Dzięki wsparciu PFRON-owi u zachowana jest bieżąca działalność Koła Malarskiego. Ono ma olbrzymie znaczenie dla naszej społeczności. Osoby, które trafiły do Lajkonika, przede wszystkim lubią tworzyć. Sprawia im to radość i czują, że mogą rozwijać swoje talenty. Jednocześnie bardzo istotny jest tu element integracji – przychodzenia do Domu Kultury PZG i wzajemnego inspirowania się – powiedział „NS” Adam Stromidło, prezes OM PZG w Krakowie.

W uroczystości wzięli udział m.in. pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal, prezes Polskiego Związku Głuchych Krzysztof Kotyniewicz i Bogusława Słońska z OM PFRON. Przybyli też przedstawiciele Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Biblioteki Kraków i Krakowskiego Centrum Seniora.

Wiele talentów
W gronie gości znalazła się Danuta Giergun, jedna z założycielek Koła, a zarazem jego przewodnicząca w latach 1984-2019. 5 lat temu jej następczynią została Alina Szarzyńska, która uczy różnych technik malarskich. Podczas uroczystości odebrała odznakę Honoris Gratia przyznawaną przez prezydenta Krakowa. Stanowi ona dowód uznania zasług dla miasta i jego mieszkańców.

– To odznaczenie jest związane oczywiście również z działalnością Pani Aliny Szarzyńskiej na rzecz Koła Malarskiego Lajkonik. Ale dokonania Pani Aliny Szarzyńskiej w obszarze integracji, nie tylko osób zrzeszonych w Polskim Związku Głuchych, są bardzo wyjątkowe – zaznaczył Bogdan Dąsal tuż przed wręczeniem odznaki.

Jubileuszowe wydarzenie rozpoczęło się od części artystycznej „Kolory sztuki”. Zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć występ o sztuce. Artyści zaprezentowali w nim swoje umiejętności poprzez pantomimę, muzykę i taniec. W występie podkreślono znaczenie inspiracji i chęci tworzenia. W Muzeum zostały też wystawione prace malarskie, przygotowane różnymi technikami.

– Lajkonik działa swoim rytmem, spotkania odbywają się w każdą środę przy ul. św. Jana. Od czasu do czasu udaje się nam zorganizować wyjazdowy plener malarski. Niedawno mieliśmy takie wydarzenie w Bieczu na zaproszenie tamtejszego samorządu – podkreślił Adam Stromidło.

W trakcie imprezy została wyświetlona prezentacja dotycząca historii Koła. Nie zabrakło archiwalnych zdjęć z początkowego okresu działalności Lajkonika. Wspomniano również o pracach malarskich, które zostały przekazane różnym osobom, w tym m.in. przedstawicielom władz samorządowych. Poruszony został też wątek wizyt artystów w różnych miejscach.

Koło współpracuje z SOSW dla Niesłyszących im Janusza Korczaka w Krakowie. Młodzież z ośrodka przy ul. Grochowej ma możliwość wystawiania swoich prac w Domu Kultury przy PZG.

– Liczymy na to, że wyrośnie nowe pokolenia artystów. Jednak pozyskiwanie młodych osób będzie największym wyzwaniem. Niestety, w dzisiejszym świecie zetknięcie się z mediami społecznościowymi i grami komputerowymi odgrywa większą rolę niż spotkanie ze sztuką. Pokazujemy, że istnieje inny, piękny, kolorowy świat – podsumował prezes OM PZG w Krakowie.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 22.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również