Barbara Marzec uhonorowana

W słoneczne, wrześniowe popołudnie w Pałacu Schoena w Sosnowcu miało miejsce wręczenie Barbarze Marzec odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadanej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego .Uhonorowana jest twórczynią i animatorką kultury znaną w środowisku lokalnym i osób z niepełnosprawnościami.

Uroczyste wręczenie odznaczenia ze względu na pandemię zostało przesunięte i odbyło się 20 września br. Oprócz najbliższej rodziny, przyjaciół i znajomych obecni byli przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, instytucji kultury i posłowie.

Uroczystość mimo, że niezwykle ważna dla odznaczonej i dla kultury Zagłębia była pozbawiona patosu. Pani Barbara potrafiła stworzyć rodzinną atmosferę.
Po przywitaniu gości, przybliżono sylwetkę i osiągnięcia Barbary Marzec, która – jak sama o sobie mówi – jest rodowitą Zagłębianką z Będzina.

Jej poezja ujrzała światło dzienne dzięki udziałowi w Festiwalu Bardzo Szczególnych Sztuk w 1993 r. organizowanym przez Stowarzyszenie Rewalidacyjne „Atlas”, gdzie zdobyła nagrodę za wiersz „Leżę”.

Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Organizuje i współorganizuje wieczorki poezji własnej, koleżanek i kolegów, bierze udział w wystawach zbiorowych, pokonkursowych na terenie Zagłębia Dąbrowskiego i nie tylko.

Od 1995 roku prowadzi szeroką działalność w ramach Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. Pierwszą wystawę poplenerową miała wraz z innymi w Katowickim Centrum Kultury przy pl. Sejmiku Śląskiego, po plenerze w 2000 r., w Gorzycach.
W 2004 roku Barbara Marzec została uhonorowana Odznaką Zasłużony Działacz Kultury nadaną przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego, w 2005 roku odznaczona tytułem „Lady D – Dama Niepełnosprawna.
Jej działalność artystyczna obejmuje wiele przedsięwzięć, za które otrzymuje nagrody i wyróżnienia.

Uczestnicy uroczystości mieli okazję wysłuchać recytowanych przez autorkę wierszy z jej pierwszego tomiku pt. „Jestem”. Spotkanie było także okazją do promocji świeżo wydanego, autorskiego tomiku poezji pt. „Myśli”.

Przyszedł czas na najważniejszy moment spotkania – wręczenie odznaczenia przez posła Mateusza Bochenka, który dziękując za dotychczasowe i życząc realizacji kolejnych inicjatyw wyraził przekonanie, że pewnie pani Barbara ma wiele pomysłów, które zostaną wkrótce sfinalizowane.

W liście gratulacyjnym prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński podkreślił wszechstronną działalność artystyczną, literacką, plastyczną, fotograficzną, która zasługuje na szczególne uznanie.

„Plenery malarskie, spotkania autorskie, wystawy pozwalają przybliżać Pani bogatą twórczość lokalnej społeczności. Gratuluję także wielkiej pasji w szerzeniu kultury. Cieszę się także, że to mieszkanka Sosnowca, rodowita Zagłębianka otrzymała tak ważne odznaczenie. Dziękuję za wspaniałą twórczość, czynione dobro, szlachetność i wrażliwość” – napisał m.in. prezydent Sosnowca.

Następnie był czas na gratulacje od pozostałych uczestników uroczystości, przedstawicieli władz regionalnych, instytucji kultury rodziny i przyjaciół.

Uroczystości towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa Barbary Marzec pt. „Synteza i detal”.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Jolanta Kołacz

Data publikacji: 22.09.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również