Czas kolędowania. Pasterze do szopy, Stańczyk do biblioteki

Biblioteka Kraków Filia 21 ponownie ugościła podopiecznych Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych. 16 stycznia Teatr Stańczyk zaprezentował tam przedstawienie „Do szopy hej pasterze” w reżyserii Renaty Nowickiej. Zgromadzona publiczność miała też okazję podziwiać wystawę malarską „Pod niebem Krakowa”, która potrwa do końca miesiąca. A przed artystami kolejne ważne wydarzenia.

Występ teatralny oraz wystawa prac malarskich podopiecznych Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych – to część styczniowych atrakcji w Bibliotece Kraków Filii 21. Podobnie w placówce przy ul. Królewskiej było w dwóch ostatnich latach. Wówczas Teatr Stańczyk zaprezentował miniaturę „Hej kolęda, kolęda”.

– Mam takiego zdolnego człowieka w swojej grupie – Pana Henryka, który przyniósł napisane przez siebie dwa scenariusze. Ja zrobiłam z nich jeden, pod nas, bo tam byli m.in. trzej królowie, a my takich możliwości nie mamy. Troszeczkę jeszcze dołożyłam i powstał taki scenariusz dla naszych potrzeb – powiedziała „NS” Renata Nowicka, prowadząca Teatr Stańczyk przy FSON. Dodała, że jest wymagająca wobec aktorów, a oni stanęli na wysokości zadania.

Nowe przedstawienie łączy z poprzednim nie tylko tematyka bożonarodzeniowa. Jest też radosne, energiczne, stosunkowo krótkie (ok. 20 minut) i zachęca do śpiewania kolęd wspólnie z występującymi.

Zanim jednak publiczność obejrzała miniaturę, miała okazję podziwiać wystawę „Pod niebem Krakowa”. Trafiły na nią prace z pleneru zorganizowanego 31 maja ub.r. podczas inauguracji XX Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” – Małopolskich Dni Osób z Niepełnosprawnościami (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/jubileusz-z-wyjatkowym-hejnalem-kochaja-krakow-z-wzajemnoscia/).

– Wtedy na Rynku Głównym rozdaliśmy materiały malarskie dla prawie 100 uczestników. Nie wszyscy zdążyli wykonać prace w wyznaczonym terminie. Wśród tych, które otrzymaliśmy, są też bardzo piękne, często wykończone w domu. Część z nich to bardzo duże formaty i pokazujemy je w bibliotece do końca stycznia br. – opisała Helena Maślana, prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych.

Wyzwania dla artystów

Z kolei do 31 marca chętni mają czas na zgłaszanie prac do XVI Międzynarodowego Biennale Sztuk Plastycznych Osób Niepełnosprawnych. Finał tego konkursu odbędzie się w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

– Planujemy, że wystawę otworzymy w dniu rozpoczęcia Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami. Dzięki temu pojawi się możliwość zwiedzenia tego miejsca, co będzie dodatkową atrakcją. Tego samego dnia chcemy tradycyjnie zorganizować plener na Rynku Głównym ¬– poinformowała Helena Maślana.

Do kalendarza wydarzeń wpisany jest 21. Plener Artystów Niepełnosprawnych. Przez lata impreza, organizowana wspólnie z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, odbywała się co roku. Po dwudziestej edycji zapadła decyzja o przejściu na cykl dwuletni (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/swieto-pod-ziemia-wieliczka-dla-artystow/). Uczestnicy spotkają się na początku maja, tym razem odwiedzą Malbork.

– Z tego, co słyszałam, to część osób nie ma odwagi przyjść w miejsce publiczne, rozłożyć się ze swoimi materiałami i pracować. Natomiast jeśli organizujemy takie wydarzenie jak na Rynku Głównym, to wtedy jest im łatwiej. Podobnie wygląda sytuacja z plenerami poza Krakowem. Podopieczni mówią, że nie wybraliby się sami np. do Zamościa czy do innych miast, a w grupie jeżdżą chętnie. Zauważyłam, że wtedy każdy się stara i powstają bardzo piękne prace – podkreśliła Helena Maślana.

Również przed Stańczykiem kolejne wyzwania. Plany zakładają profesjonalną rejestrację jednego ze spektakli. Najprawdopodobniej nastąpi to na scenie Teatru Zależnego przy ul. Kanoniczej 1. Ponadto rozważane jest wysłanie zgłoszenia na jeden z przeglądów teatralnych.

– Mam w planie kolejny scenariusz. To jest klasyka, okres międzywojenny, przeplatana piosenkami. Powybierałam teksty, ale nad całością muszę jeszcze popracować. Myślę też o drugiej rzeczy, która mi się spodobała. Jednak w tym momencie nie wiem, czy uda nam się ją zrealizować – poinformowała Renata Nowicka. Dodała, że chciałaby wiosną wystawić jedną z premier. Być może nastąpi to podczas XXI Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 22.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również