Gala konkursu „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Poznaliśmy laureatów
- 13.11.2019
Statuetki dla zwycięzców
Zwycięzcom konkursu z tematem „Podróże moich marzeń” we wszystkich kategoriach pierwsza dama wręczyła statuetki. – Bardzo cieszę się, że mogę osobiście spotkać się z utalentowanymi artystami, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna w życiu jest wyobraźnia i jak ważne są marzenia – powiedziała. – Bardzo proszę byście Państwo wierzyli w siebie, ponieważ mają Państwo w sobie niezwykłą siłę, której tylko trzeba zaufać – dodała zwracając się do laureatów.
– Konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” zabiera nas w podróż po świecie wyobraźni, pokazując niezwykłą wrażliwość i marzenia artystów z niepełnosprawnością. Wszystkie prace ukazują szczerość emocji i nadzwyczajną umiejętność budowania nastroju, a także indywidualizm w postrzeganiu otaczającego świata – powiedziała Marlena Maląg, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Nagrody o łącznej wartości blisko 90 tys. złotych przyznane zostały w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia. Najlepsze prace oceniła komisja konkursowa, w skład której weszli znani artyści, plastycy, historycy sztuki i etnografowie. Zgłoszonym w tym roku pracom towarzyszył temat „Podróże moich marzeń”.
„Sztuka Osób Niepełnosprawnych” to największy w Polsce przegląd dorobku artystycznego placówek terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. Biorą w nim udział uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Konkurs od 2003 roku promuje i nagradza twórczość osób z niepełnosprawnościami.
– Kolejna edycja organizowanego przez PFRON konkursu ukazuje ogromne znaczenie placówek terapeutycznych, w których odkrywane są nietuzinkowe talenty. To wielka praca instruktorów terapii zajęciowej, opiekunów i nauczycieli, którzy przez zaangażowanie i codzienną pracę inspirują podopiecznych do rozwoju artystycznego – podkreśliła prezes Marlena Maląg.
Agata Kornhauser-Duda zwróciła się do pracowników ośrodków dla osób z niepełnosprawnością. – Dziękuję, że umożliwiają im Państwo dostęp do tego typu przedsięwzięć jak dzisiejszy konkurs, dzięki któremu mogą oni zaistnieć także w szerszej świadomości społecznej – dodała. Podziękowała także za przełamywanie „stereotypowego myślenia o niepełnosprawności, o życiu oraz o aktywności osób niepełnosprawnych”. – Dziękuję, że wspierają Państwo samorealizację osób niepełnosprawnych i – nie mam co do tego wątpliwości – dzięki takim przedsięwzięciom, jak konkurs podopieczni ośrodków dla osób z niepełnosprawnościami mogą też uwierzyć we własne siły, mogą podnosić swoją samoocenę, ale przede wszystkim mogą wzbudzić w sobie motywację do przełamywania barier i do działania – zakończyła małżonka prezydenta.
W każdej z pięciu kategorii przewidziano nagrody pieniężne dla placówek zgłaszających prace, a także samych twórców. Nagrodę placówka może przeznaczyć na dowolny cel związany z rehabilitacją społeczną uczestników lub mieszkańców.
Do tegorocznej edycji konkursu do wojewódzkich oddziałów PFRON zgłoszono 1883 prace.
Konkurs „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” przyczynia się do propagowania arteterapii jako formy rehabilitacji oraz uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i kulturalnym. Celem konkursu jest rozwój osobisty osób niepełnosprawnych oraz przezwyciężanie ich izolacji społecznej, a ponadto zwrócenie uwagi szerszej opinii publicznej na walory artystyczne sztuki osób niepełnosprawnych.
W części artystycznej gali miały miejsce występy uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia przy Zespole Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie oraz wokalno-instrumentalnego zespołu AGNUS DEI.
Pełna lista laureatów znajduje się na stronie: www.pfron.org.pl.
Info: prezydent.pl, pfron.org.pl, oprac. rhr/, fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP, PFRON
Data publikacji: 13.11.2019 r.