„Gdzieś obok nas” okrętem flagowym

Redaktor Beata Tomanek i Henryk Grzonka, redaktor naczelny Polskiego Radia Katowice

Tytułowa audycja autorstwa redaktor Beaty Tomanek z Radia Katowice obchodzi 25 lat swojego istnienia. Istnienia, trzeba przyznać, niezwykle zaangażowanego w sprawy i problemy osób z niepełnosprawnością.

Początkowo związana przede wszystkim ze środowiskiem osób z dysfunkcją wzroku, w miarę upływu czasu zajęła się tematyką ważną dla całego środowiska osób niepełnosprawnych i nie tylko.

W kręgu jej zainteresowań pojawili się ludzie zagrożeni wykluczeniem społecznym, bezdomni, niezaradni, samotni, starzy itp. potrzebujący wsparcia, pomocy, a choćby jedynie uwagi i zaprezentowania siebie na radiowej antenie. Również – a może przede wszystkim – utalentowani, aktywni, którzy pokierowali swoim życiem w sposób twórczy i asertywny i, mimo niepełnosprawności, żyjący pełnią życia, jak np. Wojtek Maj – współtwórca pierwszych edycji „Gdzieś obok nas”. To właśnie on jest autorem dowcipnego powiedzonka: „w życiu wszystko mi się udaje, bo nie widzę przeszkód”, które do dzisiaj dodaje skrzydeł i pozytywnie nakręca ludzi, tak jak on niewidomych.

– Kiedy 25 lat temu rozpoczynałam pierwszą audycję „Gdzieś obok nas” – mówiła red. Beata Tomanek podczas jubileuszowej uroczystości 23 czerwca w siedzibie Radia Katowice – nie przypuszczałam, że doczeka się takich jubileuszy i przez tyle lat będzie potrzebna naszym słuchaczom. Dziękuję wszystkim, którzy są tu dzisiaj ze mną, bo ten jubileusz niezwykle mnie wzrusza, ponieważ to nie tylko 25 lat istnienia programu na antenie, ale jest to również 25 lat przyjaźni, wielkich przeżyć, poznawania świetnych ludzi i nieustającej nauki. Przez 25 lat prowadzenia tej audycji, szukania tematów do niej, zmieniałam się razem z nią, razem z przemijającymi czasami. Te 25 lat bowiem, to także 25 lat naszej demokracji – audycja „Gdzieś obok nas” jest równolatką demokratycznych przemian w Polsce – podkreśliła.

Jubileusz stał się również okazją do otwarcia w siedzibie Polskiego Radia Katowice, na ulicy Ligonia „wędrującej” wystawy fotograficznej pn. „25 lat – ludzie, emocje, wydarzenia”, której wernisaż miał miejsce 19 maja br. w gmachu Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach. Fotogramy są ilustracjami przełomowych momentów w życiu bardzo wielu ludzi niepełnosprawnych, prezentują bardzo różne wydarzenia i sprawy ostatniego ćwierćwiecza, które na przestrzeni tych lat znalazły swe odbicie w poszczególnych edycjach audycji „Gdzieś obok nas”, a które symbolicznie przykrojono do liczby 25.

– Słuchacze audycji wybrali takie „znaki czasu” – wyjaśniła B. Tomanek – wydarzenia, ludzie, sytuacje, które zmieniły nasze życie, wniosły w nie coś istotnego, chciały coś zamanifestować, coś istotnego przekazać. A za nimi poszli inni…
Dziękując wszystkim, którzy współtworzyli tę audycję redaktor B. Tomanek nie kryła wzruszenia, gdy podkreślała, że dla niej i jej kolegów dziennikarzy w całym gąszczu spraw poruszanych na antenie, wśród ważnych i bardzo ważnych problemów i spraw najważniejszy był i jest człowiek.
– Zawsze będą zdarzały się sytuacje trudne, niezależne od tego jacy jesteśmy: sprawni czy niepełnosprawni, zdrowi czy chorzy, młodzi czy starzy i samotni. Ważne jest to jak sobie potrafimy radzić z problemami, które nas dotykają – podsumowała B. Tomanek.

„Gdzieś obok nas” od początku swojego istnienia pokazywała istotne i znaczące wydarzenia i przedsięwzięcia organizowane dla osób z niepełnosprawnościami, także relacje z targów pracy, imprez sportowych tego środowiska, akcji pomocowych dla wykluczonych społecznie, działalność różnych fundacji i stowarzyszeń oraz osób działających dla i na rzecz osób niepełnosprawnych.
– Pamiętam jak rodziła się ta audycja – wspominał Henryk Grzonka prezes Zarządu i redaktor naczelny Radia Katowice – to jeden z „okrętów flagowych” śląskiej rozgłośni. Obok kilku innych zawsze z tym radiem się kojarząca. W dzisiejszych mediach, gdzie wszystko się tak szybko zmienia, jeżeli program istnieje 10 lat, 20, 25 lat – to znaczy, że to naprawdę jest okręt flagowy, który wspaniale płynie!
Ta audycja – okazuje się – wciąż jest potrzebna. I jest to zasługa jej autorki. Chylę czoła przed Beatą i nisko się jej kłaniam, wyrażam nadzieję, że audycja wytrzyma próbę kolejnych lat. Niech żyje i sto lat, a przynajmniej tak długo, jak będzie żyło i działało Radio Katowice.
Dołączamy się do tych życzeń z całego serca.

Zobacz galerię…

Zespół „NS”

fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 27.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również