13. czerwca w Katowicach Teatr EXIT zorganizował otwarty pokaz filmu „Hiob” i spotkanie z odtwórcami głównych ról – aktorami z niepełnosprawnością z Teatru EXIT. Pokaz odbył się w Hospicjum Cordis, a był także formą warsztatów motywacyjnych.
Scenariusz etiudy filmowej „Hiob”, zrealizowanej przez zespół Teatru „EXIT”, oparty został na jednej z ksiąg mądrościowych Starego Testamentu. Jej bohater – sprawiedliwy i bogobojny Hiob, wiodący do tej pory szczęśliwe życie, doznaje serii nieszczęść, doprowadzających jego życie do ruiny.
W tytułową rolę filmu, wyreżyserowanego przez Macieja Sikorskiego, wcielił się niepełnosprawny, cierpiący na wielokończynowe porażenie mózgowe aktor – Tomasz Balon. Każda osoba z niepełnosprawnościami i ich rodziny zadają sobie pytanie: „Po co to cierpienie?”, „Dlaczego ja?”. Fakt niezawinionego cierpienia rodzi ból, zwątpienie. Obraz „Hiob” powstał, by wywołać temat cierpienia.
Bezpośrednio po pokazie filmu reżyser filmu przedstawia sylwetki swoich aktorów, zaś oni sami prezentują wiersze i piosenki związane motywem przewodnim. Aktorka Joanna zaśpiewała kilka pieśni z przedstawień teatru i zaprosiła do śpiewania publiczność. Wszyscy śpiewali refren nawołujący do marzeń. Na koniec była rozmowa z widzami, którzy mieli okazję zapytać aktorów jak radzą sobie z trudnościami, jak zorganizowana jest ich praca, ich życie. Widzami byli pacjenci hospicjum oraz uczestnicy WTZ z okolicy. Było bardzo spontanicznie i wzruszająco.
Teatr powstał w 2016 r., a jego aktorzy to uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Klika”. Przez 5 lat teatr zrealizował 6 spektakli, 4 filmy fabularne, widowisko internetowe i inne mniejsze formy, jak np. teledyski. Powstały też 3 filmy dokumentalne o samym teatrze.
Stały trzon zespołu stanowi 7 osób z różnymi niepełnosprawnościami. Pracują na próbach codziennie, od poniedziałku do piątku. Szczególnym polem do ćwiczeń jest dla nich poezja, którą uwielbiają.
– Na początku starałem się poznać historię moich podopiecznych, chciałem dowiedzieć się jaki był początek ich niepełnosprawności. W większości wypadków niosą oni ten krzyż już od urodzenia. Słuchając ich opowieści myślałem o cierpieniu niewinnych. Jakiś przedziwny Boży plan wpisany jest od początku w ich życie. Może kiedyś, tam, po drugiej stronie, dowiemy się jaki był tego stanu rzeczy zamysł. – powiedział Maciej Sikorski – założyciel teatru.
Przed Teatrem Exit są liczne plany na ten rok, jak choćby premiera kolejnego dzieła „Eliasz” za kołem podbiegunowym w Szwecji, czy trasa do Gruzji. W przygotowaniu jest także wyjazd do USA.
Teatr Exit poza dokonaniami artystycznymi to także wspólnota przyjaciół –podkreślają aktorzy.
Tekst i fot. Ewa Maj
Data publikacji: 15.06.2022 r.