Inspirujący wpływ sztuki ludowej

W dniach 14-19 września w gospodarstwie agroturystycznym „U Chłopa" w Chmielnie spotkała się młodzież ze Szkoły Specjalnej w Skaudvile na Litwie oraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tczewie. Spotkanie to było finansowane przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży oraz Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Jego tematem było włączenie młodzieży o mniejszych możliwościach do dialogu międzykulturowego, a projekt nosił nazwę: „Aktywni w kulturze - sztuka ludowa drogą do wspólnego rozwoju".

Głównym celem projektu było zapoznanie uczestników z tradycją, historią i kulturą terenu Kaszub. Zamierzone cele zostały zrealizowane poprzez odbywające się w Chmielnie warsztaty, w ramach których młodzież niepełnosprawna poznawała tajniki ceramiki Neclów poprzez zwiedzanie Zakładu Ceramiki oraz własnoręcznie zdobiła kubki elementami charakterystycznymi dla tego regionu, poznawała także elementy haftu kaszubskiego, haftując serwetki.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył wieczór kaszubski z udziałem zespołu folklorystycznego, w trakcie którego poznawano legendy, taniec i pieśni regionalne. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty, podczas których młodzież z obu krajów wykonywała figurki z siana.

Z historią, tradycją i kulturą regionu Kaszub uczestnicy zetknęli się podczas zwiedzania Muzeum
Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, gdzie zapoznali się z typową zabudową dawnej wsi kaszubskiej. Wycieczka do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie młodzież z obu krajów uczestniczyła w Światowym Zlocie Sybiraków, również obfitowała we wrażenia i emocje. Była też możność poznania tragicznej historii okresu II wojny światowej i czasu zsyłki w latach pięćdziesiątych, poprzez zwiedzanie zrekonstruowanych bunkrów partyzanckich, pobyt w domu Sybiraka (przywiezionym z Syberii) oraz oglądając wystawy i rekonstrukcje. W trakcie zwiedzania Centrum młodzież miała okazję uczestniczyć w procesie przygotowania i wypieku chleba. Po zakończeniu zwiedzania uczestnicy odebrali własnoręcznie przygotowane bochenki chleba.

Teren Szwajcarii Kaszubskiej to także bardzo malownicze krajobrazy widoczne z okolicznych wzgórz Chmielna. Uczestnicy mieli okazję podziwiać je podczas wycieczek pieszych oraz podczas przejażdżki wozem drabiniastym. Kaszuby to nie tylko Szwajcaria Kaszubska, ale także Gdańsk. To także spacer uliczkami Starego Miasta i brzegiem morza.

Uczestnicy projektu spotkali się także z uczniami naszego Ośrodka w Tczewie oraz uczestniczyli
w spotkaniu z laureatami VI Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych – podopiecznymi ŚDS w Tczewie – podczas którego mogli wziąć udział w próbie kolejnego przedstawienia.

Realizowany projekt dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń i jednocześnie stał się motorem do kolejnych, podobnych działań podejmowanych w przyszłości.

 

 

 

Marek Czaja

Koordynator projektu

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również