Integracja malowana dźwiękiem. Wizytówka Małopolski

Jurorzy

W Bochni, 23-25 maja odbyła się szesnasta edycja Małopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. O Grand Prix ubiegało się 25 integracyjnych duetów oraz 4 zespoły wybrane z ponad 160 zgłoszeń. Uczestników oceniał m.in. Marek Piekarczyk, który otrzymał Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. Gala Laureatów została poprzedzona m.in. dwudniowymi warsztatami. Dodatkowe atrakcje były związane z reportażem telewizyjnym i malarstwem.

Duet Magdalena Marciniszyn (Kłodzko) i Krzysztof Omieczyński (Leszno) zdobył Grand Prix bieżącej edycji festiwalu. Zorganizowało ją Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Kropla Dobroci w Bochni we współpracy ze SOSW im. ks. Jana Twardowskiego w tamże Honorowy patronat nad festiwalem objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

– Za nami udana edycja. Z roku jest coraz lepiej, co nas cieszy. Natomiast sam werdykt nie był łatwy, bo wystąpiło sporo młodych ludzi fajnie śpiewających. Przy ocenie brany pod uwagę jest m.in. wkład pracy uczestników – powiedział „NS” Jerzy Turek, pomysłodawca imprezy odbywającej się cyklicznie od 2008 r.

Tym razem jurorami byli Ania Rusowicz, Adrianna Biedrzyńska, Natalia Lesz, Maurycy Polaski, Wojciech Sokolnicki, Jerzy Grunwald oraz Marek Piekarczyk. Ten ostatni przewodniczył ww. grupie, a w trakcie festiwalu otrzymał Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski. To wyróżnienie jest wręczane za aktywne działania na rzecz społeczności lokalnych, przyczyniające się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego i wzbogacające tym samym dorobek regionu.

– Marek Piekarczyk jest związany z festiwalem od samego początku. Przed pierwszą edycją poprosiłem go o wsparcie i nam nie odmówił. Co roku jest zaangażowany w nasze działania, m.in. pomaga skompletować jury, wybiera uczestników spośród zgłoszeń. Całe swoje honorarium przekazuje na nagrody. Chcieliśmy, żeby został uhonorowany, więc złożyliśmy wniosek do naszego głównego partnera, czyli Województwa Małopolskiego – dodał Jerzy Turek.

Od 2021 r. bocheńska impreza jest częścią projektu Województwa Małopolskiego – „Wizytówki Małopolski”. Obejmuje on najbardziej rozpoznawalne i mające indywidualny, unikatowy charakter wydarzenia kulturalne, które odbywają się w tym regionie kraju. W gronie są m.in. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Konkurs Lipnickich Palm, Pannonica Festival czy Royal Opera Festival.

Droga do finału
Wyniki tegorocznej edycji zostały ogłoszone w trakcie Gali Laureatów. Odbyła się ona 25 maja w Hali Widowiskowo-Sportowej. Tradycyjnie już na scenie wystąpili nagrodzeni oraz jurorzy. Towarzyszyła im orkiestra festiwalowa pod kierownictwem Adama Jarzmika.

– W pierwszych edycjach uczestnicy śpiewali do podkładów muzycznych. Później pojawił się sześcioosobowy band, a od kolejnego roku – orkiestra. Występy z nią są sporym przeżyciem i atrakcją dla młodych osób. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli zrezygnować z tego rozwiązania – podkreślił pomysłodawca imprezy.

Kilka godzin przed Galą Laureatów odbyły się przesłuchania konkursowe. Lista uczestników festiwalu objęła 25 integracyjnych duetów (osoba z niepełnosprawnością i osoba pełnosprawna) oraz 4 zespoły. Natomiast zgłoszeń w tych dwóch kategoriach konkursowych było ponad 160. Z kolei etapem przygotowań do finału były dwudniowe warsztaty. Przeprowadzono je 23-24 maja, a w roli instruktorów wystąpili jurorzy.

– Uczestników mieliśmy nie tylko ze wszystkich stron Polski, ale też z Niemiec, Gruzji, Ukrainy i Armenii. Nie dość, że była integracja, to jeszcze w wymiarze międzynarodowym. Chłopak z Polski utworzył duet z dziewczyną na wózku, która przyjechała z Armenii. Oni po raz pierwszy spotkali się w Bochni, wcześniej komunikowali się przez Skype’a i ustalili piosenkę. Tu też wspólnie ćwiczyli – opisał Jerzy Turek.

Podziwianie talentów
Uroczyste rozpoczęcie festiwalu odbyło się 24 maja w Hali Widowiskowo-Sportowej. Jedną z atrakcji otwarcia był pokaz reportażu Moniki Meleń – „Cześć, jestem Wiktor” (https://www.youtube.com/watch?v=YlkhYznaJzY). Jego bohaterem jest Wiktor Okrój, który urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. 2 lata temu nagrał debiutancką płytę „To po prostu mój świat”, którą prezentowaliśmy w „NS” (https://naszesprawy.eu/kultura-i-sztuka/swiat-wiktora-okroja-plytowy-debiut-z-muzycznymi-autorytetami/). Wcześniej wydane zostały tomiki z jego tekstami. Na pisanie postawił w 2006 r., najpierw skupił się na tworzeniu wierszy, a później – piosenek.

– Wiktor był naszym gościem. W pracach nad albumem muzycznym wsparli go Krzysztof Filus i Robert Kasprzycki, którzy wystąpili podczas otwarcia festiwalu. Przyjechał do nas też Arkadiusz Cyprian. Na skutek niefortunnego skoku do wody doznał paraliżu kończyn dolnych i górnych. Sens życia odnalazł w malarstwie – poinformował Jerzy Turek.

W hali artysta zaprezentował techniki malowania ustami. Tam też można było podziwiać jego prace. Na kolejne dni wystawa została przeniesiona do galerii Kopalniasztukibochnia. Muzyczną puentę inauguracji stanowił występ śpiewaka operowego – Wojciecha Sokolnickiego.

– W niedługim czasie powstanie teledysk zdobywców Grand Prix. To dodatkowa nagroda od marszałka województwa małopolskiego, podobnie było w poprzednim roku. Natomiast w przyszłorocznej edycji najprawdopodobniej dodamy nową kategorię – integracyjny duet zagraniczny. Zgłasza się coraz więcej uczestników z różnych państw, więc chcemy tez ich docenić – podsumował twórca festiwalu.

Laureaci 16. Małopolskiego Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”

Kategoria Integracyjny duet muzyczny:
Grand Prix oraz Nagroda Marszałka Województwa Małopolskiego
Magdalena Marciniszyn (Kłodzko) i Krzysztof Omieczyński (Leszno)
I miejsce
Aleksandra Maria Nykiel (Bystra) i Katarzyna Woźnicka (Kłodzko)
II miejsce
Szymon Prokop (Kraków) i Kinga Słoniowska (Bochnia)
III miejsce
Nikola Jodko (Wolsztyn) i Antoni Płaczek (Barlinek)
Wyróżnienie
Robert Mateuszuk (Częstochowa) i Zuzanna Dudek (Warszawa)
Armand Perykietko (Wrocław) i Julia Stawarz (Kraków)
Jarosław Ferdynus (Bytom) i Maria Drobotun (Ukraina)

Kategoria Zespół:
I miejsce
Zespół Schemat (Gorlice)

Osobowość Festiwalu:
Armand Perykietko (Wrocław)
Mariusz Tracz (Niepołomice)

Nagroda specjalna za integrację namalowaną dźwiękiem:
Krzysztof Duda (Legionowo) i Karina Skwarczyńska (Porąbka)

Zobacz galerię...

Marcin Gazda, fot. Wojciech Salamon

Data publikacji: 23.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również