IX „Spotkania Tęczowe”

IX „Spotkania Tęczowe"

Tęczowe Spotkania to jedna z największych imprez kulturalnych osób z niepełnosprawnością na Śląsku i prawdziwy festiwal twórczości artystycznej tych osób, przeprowadzony w tym roku z rozmachem, przy bardzo licznej widowni.

Tegoroczna, dziewiąta edycja odbyła się 24 maja w Parku Chopina w Gliwicach na scenie ustawionej przy Palmiarni Miejskiej. Dotychczas impreza odbywała się w filii MDK w Bojkowie. Teraz zyskała większą publiczność, większą scenę i oczywiście rozgłos.

Głównym organizatorem festiwalu jest Wojtek Kotylak. Na co dzień instruktor zajęciowy związany z WTZ „Tęcza” w Gliwicach, oligofrenopedagog, terapeuta uzależnień, przede wszystkim jednak człowiek wielkiego serca, prawdziwy przyjaciel osób z niepełnosprawnością i prawdziwy „człowiek orkiestra”. Nagrodzony został honorowym odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej” przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

– To takie podsumowanie wielu lat pracy – komentuje W. Kotylak. – To naprawdę bardzo miłe, że ktoś dostrzegł, iż od tak wielu lat organizuję przeróżne spotkania, imprezy kulturalne z udziałem osób z niepełnosprawnością.
W domu kultury w Gliwicach prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą w kołach teatralnych, przygotowuje z nimi spektakle, premiery i odnosi spektakularne sukcesy od bardzo wielu lat.

Współorganizatorami Tęczowych Spotkań obok WTZ „Tęcza” są Młodzieżowy Dom Kultury oraz Centrum Integracji Niepełnosprawnych w Gliwicach, Fundacja Różyczka oraz Rada Osiedlowa Łąbędy.
W tegorocznych Spotkaniach wystąpiło ponad 100 artystów z niepełnosprawnością. Są to uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, podopieczni domów pomocy społecznej i uczniowie szkół specjalnych. Zaprezentowano różnorodne formy wypowiedzi artystycznej, od piosenki poprzez kabaret, taniec do widowiska scenicznego i spektaklu teatralnego włącznie. Decyzja o przeniesieniu spotkania z filii MDK w Bojkowie do Parku Chopina w Gliwicach była przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Otwarta formuła imprezy sprzyja rzeczywistej integracji.

– Spotkania są wspaniałym miejscem promocji działalności artystycznej osób z niepełnosprawnością. Jest niewiele okazji, aby ją pokazać szerszej publiczności. Przy wsparciu wielu ludzi, instytucji, stowarzyszeń i władz udało się tę imprezę przeprowadzić. Dopisała także pogoda – podsumował z zadowoleniem W. Kotylak.

Podczas tej imprezy amatorzy robili zdjęcia, które następnie zostały zgłaszone do konkursu i najlepsze z nich będą zaprezentowane jesienią br. na wystawie pokonkursowej promującej to wydarzenie.
Tegoroczne IX Tęczowe Spotkania odbywały się w ramach obchodów 25-lecia istnienia samorządów w Polsce.

Zobacz galerię…

IKa
fot. Karolina Kańska, Sebastian Michałuszek

Data publikacji: 28.05.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również