Już 18 czerwca finał Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie

Już 18 czerwca finał Festiwalu Zaczarowanej Piosenki w Krakowie

Dwanaście utalentowanych wokalnie osób niepełnosprawnych wystąpi w sobotę, 18 czerwca na krakowskim Rynku Głównym podczas finału 12. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Na scenie wspierać ich będą: Anita Lipnicka, Katarzyna Nosowska, Natalia Przybysz, Mieczysław Szcześniak, Alicja Majewska i Damian Ukeje.

Koncert to jedno z wydarzeń Ogólnopolskich Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, organizowanych przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

– Ludzie niepełnosprawni są dla ludzkości straszliwym problemem odkąd ludzkość istnieje. Raz się ich zrzucało ze skały, raz uważało za świętych albo pokazywało na jarmarkach. A ja wiem, że to, co najbardziej boli chorych i niepełnosprawnych to, że traktuje się ich jak kosmitów, daje się im taryfy ulgowe – mówiła 15 czerwca na konferencji prasowej Anna Dymna.

Dodała, że w konkursie podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, nie ma taryfy ulgowej. – Na Rynku stoi gwiazda, a obok niewidoma dziewczynka. Przez chwilę wszyscy patrzą na gwiazdę, ale potem wzrok idzie do tej drugiej osoby. Nagle niepełnosprawność znika, nie ma wózka, kalectwa, są tylko ludzie, którzy pięknie śpiewają, bo piosenka absolutnie obala wszystkie bariery i uwalnia radość, siłę i prawdę. Dlatego uważam, że ten Festiwal jest zaczarowany, bo daje nam bez zbędnych słów dużo do myślenia na temat sensu życia i wartości oraz siły, która tkwi w człowieku – podkreśliła Anna Dymna.

Finalistów Festiwalu Zaczarowanej Piosenki oceniać będzie jury, w którym zasiądą: Ewa Błaszczyk, Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Daukszewicz, Krzysztof Globisz, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Włodzimierz Korcz, Monika Kuszyńska, Wojciech Mazolewski, Leszek Aleksander Moczulski, Ewa Telega i Magdalena Waligórska.

– Ten festiwal i konkurs jest bardzo wyjątkowy. Tutaj przyjeżdża się ze względu na atmosferę i żeby się sprawdzić. Czy przeszłam, czy nie przeszłam i tak się cieszyłam, bo przyjaciele przeszli, a ja poznałam mnóstwo osób, z którymi się teraz przyjaźnimy – mówiła jedna z uczestniczek konkursu Joanna Kryś, która brał w nim udział czterokrotnie i po raz pierwszy wystąpi w finale.

Laureaci, wyłonieni w dwóch grupach wiekowych: do lat 16 i powyżej 16 roku życia, otrzymają statuetki Zaczarowanego Ptaszka oraz roczne stypendia umożliwiające im dalszy rozwój muzycznych pasji. Opiekunem artystycznym Festiwalu Zaczarowanej Piosenki jest Irena Santor.

W niedzielę, 19 czerwca przed południem na Rynku Głównym odbędą się rozgrywki sportowe z udziałem niepełnosprawnych sportowców. Będą wśród nich reprezentanci goalballa, piłki nożnej, szermierki, koszykówki, rugby, hokeja halowego i dyscyplin siłowych, m.in. startujący podczas tegorocznych igrzysk w Rio de Janeiro Rafał Wilk, uprawiający handbike czyli kolarstwo na rowerze z napędem ręcznym.

– Sport to najlepsza recepta na zaakceptowanie inności, tego, że jesteśmy inni przez to, że nie widzimy, nie słyszymy, nie mamy rąk, nóg – mówił Krzysztof Głombowicz – dziennikarz, sportowiec, z niepełnosprawnością, współorganizator rozgrywek.

Zaplanowano też mecz siatkówki pomiędzy niepełnosprawnymi zawodnikami i drużyną gwiazd. Gwiazdy reprezentować będą m.in.: Przemysław Saleta, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Schimscheiner, Rafał Mroczek, Piotr Głowacki.

Laureaci i finaliści festiwalu Zaczarowanej Piosenki wystąpią na krakowskim Rynku powtórnie w niedzielę, 19 czerwca, wieczorem podczas koncertu „Jeden świat” wspólnie z Moniką Kuszyńską, Mieczysławem Szcześniakiem, Andrzejem Piasecznym, Haliną Mlynkovą, Katarzyną Cerekwicka. Gośćmi specjalnymi będą m.in. Krzysztof Globisz, Janusz Świtaj oraz podopieczni ośrodka rehabilitacyjno-terapeutycznego „Dolina Słońca” w Radwanowicach i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lubiatowie.

Inspiracją dla tego koncertu – jak mówiła na konferencji prasowej Anna Dymna – jest wiersz ks. Jana Twardowskiego „Jeden świat”. W jego trakcie osoby niepełnosprawne i walczące z różnymi słabościami będą mówić o tym, co daje im siłę do życia i nadzieję. Podopieczna Fundacji Anny Dymnej Anna Krupa, która urodziła się bez rąk i wychowuje 7-letnią córkę Emilkę, 15 czerwca otrzymała dzięki wsparciu darczyńców nowy samochód, który ułatwi jej codzienne życie. (PAP)

wos/ agz/

Data publikacji: 16.06.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również