Kochają Kraków mimo pandemii. Tygodniowa integracja z atrakcjami

Na plenerze w Lanckoronie

Za nami XXII Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami „Kocham Kraków z Wzajemnością” – Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami.  Pandemia wpłynęła na program wydarzenia, które odbyło się 14-20 czerwca. Jednak nie zabrakło licznych atrakcji. Zadbały o to Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przy współpracy z organizacjami pozarządowymi.

W ub.r. przeprowadzono Wirtualny Tydzień Osób z Niepełnosprawnościami. Natomiast w tegorocznej edycji zabrakło uroczystej inauguracji, którą w okresie przedpandemicznym organizowano na Rynku Głównym w Krakowie. Ale na każdy z dni przygotowano od kilku do kilkunastu różnych propozycji. Wśród nich znalazły się imprezy sportowe, rekreacyjne, kulturalne, edukacyjne, a także zabawy i wycieczki.

Działania w ramach TOzN odbyły się nie tylko w Małopolsce. Świadczy o tym projekt Stowarzyszenia Nautica „Rozpocznij przygodę z nurkowaniem – odważ się zrobić pierwszy krok”. Dzięki niemu 14-16 czerwca został zorganizowany wyjazd nurkowo-integracyjny do Mszczonowa (woj. mazowieckie). Tam działa Deepspot, czyli najgłębszy wielostrefowy symulator warunków nurkowych na świecie. Jego głębokość wynosi 45,45 m.

– Wszyscy wrócili zachwyceni, zadowoleni i chętni na kolejne tego typu przedsięwzięcia. Nurkowania odbyły się zgodnie z wytycznymi i procedurami federacji HSA (Handicapped Scuba Association). Każdy nurek z niepełnosprawnością miał obok siebie dwóch partnerów podwodnych. Jednym był instruktor, a drugim – osoba z niższym stopniem nurkowym – poinformowała Anna Ćwiękowska, prezes zarządu Stowarzyszenia Nautica.

Zgłoszeń od potencjalnych uczestników z niepełnosprawnościami było bardzo dużo, a organizatorzy mogli przygotować dla nich 8 miejsc. Z oferty skorzystało 5 certyfikowanych nurków i dwie osoby, które w przeszłości wzięły udział w kursie organizowanym przez Stowarzyszenie. Ponadto w grupie znalazła się uczestniczka, która po raz pierwszy nurkowała.

– Do Mszczonowa pojechało też 8 osób kadry, więc zapewniliśmy wsparcie jeden do jednego. Zanim dwie grupy skorzystały z basenu, odbył się wykład o tematyce nurkowej. Wyjazd miał też charakter integracyjny, wszyscy podzielili się przeżyciami przy wspólnym grillu – powiedziała Anna Ćwiękowska.

Pucharowa zmiana

Jedną z atrakcji Tygodnia stanowił Integracyjny Puchar Krakowa w Goalball. Czwarta edycja tej imprezy została zorganizowana 14-17 czerwca przez Stowarzyszenie Warto Być Razem. Areną zmagań była Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych.

– Dotychczas to wydarzenie odbywało się kilka miesięcy później. Jednak przełożyliśmy je na TOzN, co okazało się dobrym pomysłem. W efekcie mieliśmy najdłuższą edycję Pucharu w historii, a zarazem najbardziej interesującą pod względem sportowym – powiedział Piotr Niesyczyński, trener WBR Groundhogs Kraków.

Pierwszego dnia swoje umiejętności zaprezentowali zawodnicy z całego kraju, którzy utworzyli ekipę Goalball Polska. Z nią sparingi rozegrały drużyny krakowskie. Natomiast w ciągu trzech kolejnych dni odbyły się mecze w systemie każdym z każdym. W rywalizacji uczestniczyły zespoły utworzone przez organizacje zrzeszające osoby z dysfunkcją wzroku. Swoje umiejętności zaprezentowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie.

– W czołówce uplasowały się nasze drużyny, z racji tego, że regularnie trenują i prezentują dużo wyższy poziom. Najlepsi zawodnicy zyskali też możliwość udziału w turnieju Mistrzostw Polski w Oleśnicy. Ale w Pucharze istotny jest nie tylko wynik sportowy. Po poprzednich edycjach zawsze ktoś dołączał do nas. Mamy nadzieję, że tak będzie i w tym roku – podkreślił Piotr Niesyczyński.

W Hali Stowarzyszenie Warto Być Razem zrealizowało też projekt „Chochla – Integracyjne warsztaty kulinarne”. Spotkanie zorganizowane 16 czerwca dotyczyło aspektów zdrowego żywienia, w szczególności wśród osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty skupione były na tematyce przyrządzania potraw na grilla.

Lekcja na boisku

15 czerwca każdy chętny mógł poczuć się jak zawodnik Wisły Kraków Blind Futbol. W tym celu należało odwiedzić obiekt MOS Kraków Zachód. Tam Fundacja Nie Widząc Przeszkód zorganizowała imprezę poświęconą piłce nożnej osób niewidomych i niedowidzących.

– 2 lata temu postawiliśmy na formułę warsztatową, która się sprawdziła. W tym roku też tak zrobiliśmy. Zajęcia z poszczególnymi grupami kończyły się meczem rozgrywanym do jednej bramki, bo ciężko założyć gogle i od razu swobodnie grać. Ale mieliśmy osoby, które bardzo chętnie przełamywały bariery w tej dyscyplinie sportu – opisał Piotr Niesyczyński, kierownik drużyny oraz drugi trener Wisły Kraków BF, członek zarządu Fundacji Nie Widząc Przeszkód.

W gronie grających znalazł się wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Wisły Kraków Jarosław Królewski. W wydarzeniu wzięli też udział juniorzy i pracownicy Białej Gwiazdy. Zajęcia miały też charakter edukacyjny. Jednym z partnerów wydarzenia była firma TIER Mobility, będąca operatorem mikromobilności. Organizatorzy eventu zwrócili uwagę na problem dotyczący elektrycznych hulajnóg. One często pozostawiane są w dowolnych miejscach. Tym samym stają się niespodziewaną przeszkodą dla niewidomych i słabowidzących. A to niekiedy skutkuje złamaniem białej laski czy różnymi urazami.

­– Oprócz zaproszonych grup, odwiedziło nas sporo osób. Przyszedł do nas np. pan, który miał zdjęcie naszej drużyny i poprosił o autografy. Widać, że prawdziwy kibic. Zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, a cała sytuacja była miła dla drużyny. To też pokazuje, że blind futbol zyskuje popularność – opisał Piotr Niesyczyński.

Kierunek Lanckorona

15-16 czerwca odbyło się „Spotkanie artystyczne osób niepełnosprawnych – Lanckorona 2021″. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Sztuki Osób Niepełnosprawnych, która w tym roku świętuje jubileusz trzydziestolecia istnienia.

– Cieszymy się, że wyjazd doszedł do skutku. Artyści kochają Lanckoronę, jeździmy do niej od ponad dwudziestu lat, zarówno na plenery, jak i turnusy arteterapii. Ale dawno tam nie byliśmy, bo nie ma bezpośredniego transportu z Krakowa, nad czym wszyscy bardzo ubolewają – poinformowała Helena Maślana, prezes FSON.

W ostatnich latach organizacja regularnie uczestniczyła w inauguracji TOzN na Rynku Głównym, przygotowując plener „Pod niebem Krakowa”. Brało w nim udział niekiedy do stu osób. Natomiast tegoroczny projekt pozwolił na sfinansowanie wyjazdu 21 uczestnikom.

Najważniejszym punktem programu był plener. Plany zakładają, że prace plastyczne z niego zostaną zaprezentowane na wystawach w Krakowie. Będzie je można też podziwiać w kwartalniku artystycznym „Słowem i kształtem”, który jest wydawany przez FSON.

– W Lanckoronie Stanisław Kmiecik zrobił pokaz malowania stopami. Ponadto uczestnicy spotkania uzyskali wskazówki dotyczące prezentacji prac w mediach społecznościowych. Trudno było zorganizować wyjazd, bo nie wiedzieliśmy, jakie będą obostrzenia. Ale wszyscy są zadowoleni i już myślimy o kolejnych działaniach – powiedziała Helena Maślana.

Pandemia sprawiła, że w ub.r. nie odbył się 21. Plener Artystów Niepełnosprawnych „Wieliczka i Malbork – śladami zabytków na liście UNESCO”. Ta wspólna inicjatywa Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka oraz FSON zaplanowana jest na wrzesień.

Głusi artyści

„Kraków wymalowany, wyhaftowany, ulepiony z gliny. Spotkania w artystycznym świecie Głuchych” – to zadanie zrealizowane przez Oddział Małopolski Polskiego Związku Głuchych w Krakowie. Działania w ramach projektu zostały przeprowadzone 15-17 czerwca.

– Ludzie traktują takie wydarzenia bardziej towarzysko. Mają bowiem potrzebę wychodzenia z domu i spotykania się z innymi. Ze względu na obostrzenia pandemiczne mieliśmy przygotowane w sumie 30 miejsc dla uczestników. Zainteresowanie naszą ofertą było nieco większe, dlatego obowiązywała kolejność zapisów – powiedział Adam Stromidło, prezes OM PZG w Krakowie.

Najpierw zostały zorganizowane warsztaty robótek ręcznych, które odbyły się na Plantach. Kolejnego dnia przybyli tam artyści z Koła Malarskiego Lajkonik, aby wziąć udział w spotkaniu malarskim. Z kolei na zakończenie przygotowano zajęcia z ceramiki w Domu Kultury PZG w Krakowie przy ul. św. Jana.

– Powstały kafle ze wzorami nawiązującymi do Krakowa. Prawdopodobnie za kilka tygodni poznamy efekt finalny, bo przed nami jeszcze wypalanie, a później szkliwienie. Z kolei malarze zabrali swoje dzieła do domów, aby je dokończyć. Na pewno zorganizujemy u nas wystawę tych prac – opisał Adam Stromidło, który w trakcie Tygodnia otrzymał Grand Prix nagrody Amicus Hominum. To wyróżnienie przyznawane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, a doceniane są osoby bezinteresownie pomagające innym.

W najbliższych dniach OM PZG w Krakowie zamierza opublikować relację z TOzN. Będą to działania w ramach opisywanego na łamach „NS” projektu „Głusi Małopolska TV24” (https://naszesprawy.eu/projekty-programy/glusi-chca-wiedziec-wiecej-czas-na-aktywizacje-i-nowy-kanal-informacyjny/).

Sport ze sztuką

17 czerwca w krakowskim Parku Decjusza odbyła się impreza „Tandem sportu i sztuki”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Pełni Kultury w partnerstwie z Autorską Galerią Rzeźby Bronisława Chromego.

– Przekonaliśmy się, że nasza oferta była bardzo trafiona. Połączyliśmy zabawy rekreacyjne jak jazda na tandemie z poznawaniem twórczości Bronisława Chromego. Oprowadzaniem zajęła się Pani Grażyna Chromy, córka artysty, a jednocześnie też prezeska Fundacji im. Bronisława Chromego – powiedziała Regina Mynarska z Fundacji Pełni Kultury.

Dodatkową atrakcję stanowiły warsztaty artystyczne. W ich programie znalazło się lepienie w glinie i wyklejanie. W tym ostatnim przypadku powstały prace przedstawiające smoki. To stanowiło nawiązanie do jednego z dzieł Bronisława Chromego – rzeźby Smoka Wawelskiego.

Plany zakładały, że w imprezie weźmie udział 40 osób w różnym wieku. Ostatecznie z propozycji skorzystało niemal ok. 70. Do Parku Decjusza przybyła grupa z OSW dla Niesłyszących im. Janusza Korczaka przy ul. Grochowej w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczyła też młodzież z Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie.

– Zapewniliśmy asystę dla osób z niepełnosprawnościami, tłumaczenia na PJM, a także audiodeskrypcję rzeźb. Ponadto uczestnicy z dysfunkcją wzroku mogli samodzielnie wykonywać prace plastyczne w satysfakcjonujący sposób. Na kartonach był wyczuwalny pod palcami kontur smoka, do którego przyklejano różne materiały i kamyczki  – podsumowała Regina Mynarska.

Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami

W ubiegłym roku doszło do wymuszonej przerwy w realizacji Tygodnia Osób z Niepełnosprawnościami. To nie zdarzyło się nigdy wcześniej. Natomiast w tym roku mieliśmy najwięcej w historii projektów, które zostały dofinansowane i zrealizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi. W sumie było to ponad 40 zadań związanych z różnymi obszarami, m.in. sportem, kulturą, sztuką czy rekreacją.

W warunkach konkursowych znalazł się zapis, że przedsięwzięcia mają mieć również charakter integracyjny. I wszyscy chętni, nie tylko osoby z niepełnosprawnościami, mogli uczestniczyć w poszczególnych wydarzeniach. Wiemy, że dzieci i osoby pełnosprawne skorzystały z różnych ofert. Przykładowo, uczniowie z krakowskich szkół przybyli na pokazowe treningi koszykarzy na wózkach. Niespodzianką zarówno dla nich, jak i prowadzących zajęcia, była wizyta Marcina Gortata.

To wszystko pokazuje, że nie zmienia się idea, która towarzyszy Tygodniowi od jego pierwszej edycji. Urząd miasta chce intensywnie przybliżać mieszkańcom Krakowa problematykę osób z niepełnosprawnościami. Bo mając wiedzę na dany temat podchodzimy do niego z otwartością i zrozumieniem.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Fundacja Nie Widząc Przeszkód, Stowarzyszenie Nautica, OM PZG, Fundacja Pełni Kultury, Monika Woszczyńska-Kmiecik

Data publikacji: 28.06.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również