Kolorowe i inspirujące XVI Spotkania Tęczowe w Gliwicach

12 października, w Centrum Kultury Victoria – scena Bojków w Gliwicach odbyły się XVI Gliwickie Spotkania Tęczowe. Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych, których organizatorem były Warsztaty Terapii Zajęciowej Tęcza, przy Fundacji Różyczka i Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

Celem festiwalu jest prezentacja twórczości teatralnej i muzycznej młodzieży z niepełnosprawnościami oraz szeroko pojęta integracja. Gliwickie Spotkania Tęczowe są swoistą formą przedstawienia działań terapeutycznych, jakie podejmują terapeuci w pracy z tą młodzieżą. Festiwal jest formą prezentacji, a nie konkursu.

Gliwickie Spotkania Tęczowe co roku przyciągają znaczną liczbę artystów z niepełnosprawnościami z całej Polski. W tym roku na ich XVI edycję przyjechało blisko 270 osób (niepełnosprawni i ich opiekunowie), z 21 placówek (DPS, WTZ, szkoły specjalne) z województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, śląskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego.

Był Kopciuszek, który załamywał ręce oraz Robin Hood w wersji prawie prawdziwej. Były strusie, duszki i kościotrup (ale taki niestraszny) z teatru luminescencyjnego, a także niezapomniane popisy wokalne. Wszystkie występy przykuwały uwagę od pierwszej do ostatniej sekundy.

Ten festiwal sztuki scenicznej otworzyli: prezydent Gliwic Adam Neumann, Krystyna Sowa – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gliwice oraz Dorota Soilam – prezes Fundacji Różyczka.
Gośćmi były także panie Klaudia Bera – pełnomocnik prezydenta m. Gliwice ds. osób niepełnosprawnych oraz Małgorzata Różalska – wicedyrektor Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

16 października na XXX edycji Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony kultury za 2022 rok, za całokształt działalności w kategorii „Upowszechnianie kultury” uhonorowany został Wojciech Kotylak z WTZ Tęcza. Wspaniały instruktor, terapeuta, wspaniały człowiek i przyjaciel OzN.

Prezydent Adam Neumann napisał w uzasadnieniu tej nominacji m.in.:
„Niniejsze wyróżnienie jest wyrazem docenienia i uhonorowania całokształtu Pana działalności animatorskiej związanej z upowszechnianiem kultury wśród osób z niepełnosprawnością.
Pana zaangażowanie w działalność Fundacji Różyczka, praca na rzecz WTZ Tęcza oraz organizowanie od wielu lat festiwalu pn. Gliwickie Spotkania Tęczowe zasługują na podziw i uznanie.
Pana dorobek związany z upowszechnianiem sztuki teatralnej /…/ oraz organizo-wanie licznych przedstawień dla kilku tysięcy widzów jest nie do przecenienia”.

Również redakcja „Naszych Spraw” życzy Panu Wojtkowi Kotylakowi wiele satysfakcji z działań na rzecz OzN i kolejnych ciekawych artystycznych projektów.

Zobacz galerię…

Info: WTZ Tęcza w Gliwicach, oprac. IKa, fot. Michał Buksa

Data publikacji: 18.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również