Kultura Włączania – wystawy plenerowe zdjęć wielkoformatowych i nie tylko
- 17.06.2014
Kultura Włączania – wystawy plenerowe zdjęć wielkoformatowych i nie tylko
Do 31 sierpnia w Ostrowii Mazowieckiej (teren przed urzędem miasta, ogrodzenie Ogródka Jordanowskiego i szkoły podstawowej) będą miały miejsce cztery wystawy plenerowe w ramach projektu Kultura Włączania.
Mają za zadanie pokazać mieszkańcom możliwości i potencjał osób z różnymi niepełnosprawnościami. Prace (w postaci wielkoformatowych zdjęć) będą też wizytówką projektu, jego obecności w Ostrowi Mazowieckiej, następnie jego podsumowaniem.
Do obejrzenia są jeszcze: wystawa prac młodego autystycznego artysty Jeremiasza Niegierysza (maj–czerwiec), wystawa prac ART BRUT podopiecznych Stowarzyszenia „Oto Ja” z Płocka (czerwiec–lipiec), wystawa podsumowująca projekt Kultura Włączania w Ostrowi Mazowieckiej (lipiec–sierpień).
Na pierwszej z nich znajdują się zdjęcia przedstawiające zawodników warszawskiej drużyny rugby na wózkach Four Kings oraz tancerki związane z fundacją Perform pochodzące z projektu „Po kolei”, w obiektywie Rafała Chojnackiego.
Projekt Kultura Włączania organizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany na przykładzie miasta Ostrów Mazowiecka, oparty jest o brytyjską koncepcję Audience Development (Rozwój Widowni). Ideą jest identyfikowanie, inicjowanie i wzmocnienie współpracy podmiotów kultury, jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych i placówek oświatowo-wychowawczych na polu edukacji włączającej – społecznym modelu postrzegania niepełnosprawności oraz podniesienie kompetencji kadr w tym zakresie. Edukacja włączająca jest coraz częściej stosowanym modelem pracy z osobami o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Jej powodzenie zależy od zintegrowanego działania wielu instytucji również instytucji kultury. Idea „kultury włączającej” jest ściśle związana z procesem włączania społecznego i promowaniem pełnego włączenia osób z niepełnosprawnością w życie społeczne i kulturalne. Kultura włączająca nabiera szczególnego znaczenia w kontekście uczenia się przez całe życie. Cele w odniesieniu do mieszkańców Ostrowii to m.in. wsparcie w rozwoju poprzez działania artystyczne i kulturalne zwiększające uczestnictwo w różnorodnych formach kultury i aktywność w społecznościach lokalnych; zwrócenie uwagi mieszkańców na rolę negatywnych stereotypów dotyczących niepełnosprawności i potrzebę zmniejszenia barier mentalnych, psychologicznych, edukacyjnych, technicznych, organizacyjnych a przede wszystkim architektonicznych oraz zmniejszanie stopnia wyłączania z kultury i życia społeczności lokalnej.
W jego ramach odbyła się też konferencja, której uczestnicy mogli zapoznać się jak radzić sobie z poszerzaniem dostępności instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami, jak wspierać rozwój aglomeracji poprzez działania artystyczne i kulturalne zwiększające uczestnictwo w różnorodnych formach kultury i aktywność w społecznościach lokalnych. Wskazywano również jak likwidować negatywne stereotypy dotyczące niepełnosprawności i potrzebę niwelacji barier mentalnych, psychologicznych, edukacyjnych, technicznych, organizacyjnych, a przede wszystkim architektonicznych wpływających na zmniejszanie stopnia wyłączenia z kultury i życia społeczności lokalnej.
pr
Data publikacji:17.06.2014 r.