Magia Kolorów, edycja VII
W Małej Galerii Biblioteki Śląskiej, w jej Dziale Integracyjno-Terapeutycznym w Katowicach, przy ulicy Ligonia 7, 10 grudnia odbył się wernisaż nagrodzonych prac uczestników Regionalnego Konkursu Plastycznego „Magia Kolorów".
O konkursie
Od siedmiu lat organizuje go Warsztat Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Jaworznie przy współudziale Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego tamże. Adresowany do uczestników warsztatów terapii zajęciowej z regionu Śląska, cieszy się dużym uznaniem – co roku wpływa około 100 prac.
Tematyka poszczególnych edycji konkursu jest związana z ogólnopolskimi obchodami roku znanych Polaków – 2010 był Rokiem Fryderyka Chopina, 2011 Czesława Miłosza, 2012 Janusza Korczaka, 2013 Juliana Tuwima, 2014 Oskara Kolberga. Tegoroczna edycja Magii Kolorów jest poświęcona obchodom Roku św. Jana Pawła II – papieża, poety, aktora, dramaturga i pedagoga. Trzy tematy konkursowe dotyczą przedstawienia krajobrazów ulubionych miejsc wielkiego Polaka – Tatr i Krakowa oraz samej postaci papieża, w formie portretu.
W ten sposób konkurs prócz artystycznego, ma również charakter edukacyjny. Daje możliwość kreacji artystycznej, terapeutom zajęciowym umożliwia „wyławianie” talentów, osobom z niepełnosprawnością intelektualną przybliża postacie znanych i zasłużonych Polaków, a nam – odbiorcom, pozwala podziwiać podczas pokonkursowych wystaw twórczość niebanalną i niepowtarzalną.
Konkurs „Magia Kolorów” odbywa się pod honorowym patronatem biskupa sosnowieckiego oraz prezydenta Jaworzna, a także pod patronatem artystycznym Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Śląskiego, Biblioteki Śląskiej – wszystkie w Katowicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie.
Nagrodzeni
Na tegoroczną, VII edycję wpłynęło 70 prac 59. artystów z WTZ w Będzinie, Bielsku-Białej, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Pyskowicach, Rybniku, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i oczywiście w Jaworznie, które było reprezentowane bodaj najliczniej. Swoje prace przysłali również podopieczni ŚDS Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Skarbek” z Mysłowic.
Artyści stosowali różnorodne techniki – malarstwo olejne, rysunek, grafikę, obrazy na szkle i pastele.Wszystkie prace zaprezentowano w Galerii „Ex libris” jaworznickiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. 10-osobowe jury konkursowe na posiedzeniu 9 września zadecydowało o przyznaniu trzech nagród i trzech wyróżnień:
I miejsce Józef Bronakowski z WTZ PSOUU w Katowicach-Giszowcu;
II miejsce Lidia Pławny z WTZ PSOUU w Jaworznie;
III miejsce Piotr Majewicz ze ŚDS Stowarzyszenia „Skarbek” w Mysłowicach
Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Dedak ze ŚDS Stowarzyszenia „Skarbek” w Mysłowicach, Przemysław Kałuziński z tego samego ŚDS; Rafał Szpila z WTZ Fundacji im. Brata Alberta w Sosnowcu.
Przyznano również 9 wyróżnień specjalnych, wśród nich rektora ASP w Katowicach, pełnomocnika prezydenta Jaworzna ds. osób niepełnosprawnych, księdza biskupa sosnowieckiego, dyrektora Muzeum Miasta Jaworzna.
Wernisaż połączony z wręczeniem nagród laureatom miał miejsce 10 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, tam też wystawa gościła do 15 października.
– W przesłaniu „Pozwólcie żyć” Jan Paweł II mówi o podstawowym prawie człowieka – prawie do życia. Dzięki temu, że naszych podopiecznych nie odrzucono i otoczono opieką od narodzin aż po dzień dzisiejszy, możemy podziwiać ich twórczość – niebanalną i niepowtarzalną, prezentowaną w kolejnych edycjach konkursu „Magia Kolorów” – mówi Dorota Pamuła, instruktor terapii zajęciowej WTZ Jaworzno.
Od 13 stycznia 2016 roku aż do 1 marca wystawę będzie można oglądać w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ulicy Grunwaldzkiej 7.
W Katowicach
Wystawa co roku gości również w Bibliotece Śląskiej. 10 grudnia otworzył ją dyrektor tej placówki, prof. Jan Malicki. Jak twierdzą pracownicy, dyrektor traktuje ją, a właściwie to wydarzenie – priorytetowo, o czym świadczy jego wpis do Księgi Pamiątkowej: To dla mnie wielkie, coroczne święto. Od lat czekam na spotkanie wigilijne z twórcami niezwykłymi. Gratuluje artystom nagrodzonym, cieszę się, że wszyscy pozostali twórcy znaleźli swoją własną, oryginalną drogę”
Obrazy w Małej Galerii można oglądać do 12 stycznia 2016 roku.
Po otwarciu wystawy uczestnicy jaworzańskiego WTZ zaprosili swoich gości na występy. Prowadząca program, kierownik WTZ Monika Włodarczyk-Raczek opowiadała o zimie, a właściwie przedzimiu, o zwyczajach kultywowanych w tej porze roku, a jej podopieczni ilustrowali to odpowiednią piosenką. Wysłuchaliśmy „Pada śnieg” (na melodię Jingle bells), „Z kopyta kulig rwie” zespołu Skaldowie.
Po takim zimowym wprowadzeniu program przeszedł do drugiej połowy grudnia i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. Było o Adwencie i przygotowaniach do Wigilii, o wigilijnych potrawach, o wyczekiwanych prezentach pod choinką niezależnie od tego, czy przynosi je św. Mikołaj, Gwiazdor, Dziadek Mróz, Aniołek czy śląskie Dzieciątko. By podkreślić ten przedświąteczny czas jaworzanie zaśpiewali „Będzie kolęda”, a potem, dla zobrazowania bogactwa polskich kolęd i pastorałek zaśpiewali radośnie „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Gdy się Chrystus rodzi’ i jeszcze kilka innych, kończąc program życzeniami świątecznymi.
Zaprosili też na poczęstunek, który sami przygotowali, pod okiem swoich instruktorów. Były wspaniałe ciasta, chleb ze smalcem i kiszone ogórki, sery i wędliny, a nade wszystko pachnący, gorący bigos. Rozmowy, gratulacje, pytania, czy się podobało, czy smakuje… Na śledzie już mało kto miał siły, żegnaliśmy się wszyscy w przedświątecznym, dobrym nastroju, z życzeniami dobrych świąt i – do zobaczenia za rok!
Tekst i fot. Ilona Raczyńska
Data publikacji: 15.12.2015 r.