Magiczny Kraków, magiczne miejsce i… „dar Cecylki”

Magiczny Kraków, magiczne miejsce, magiczni ludzie...

Trawestując mistrza Ildefonsa ochoczo wojażuję do „zaczarowanego" grodu Kraka, bo działa na mnie magnetycznie od czasów niepamiętnych. Mogę z dumą powiedzieć, że tak w ogóle „ja to mam szczęście, że [w moim ukochanym] kraju nad Wisłą" wciąż mam powody, by ulegać zachwyceniu i wciąż mam okazję poddawać się emocjom i wzruszeniom towarzyszącym niecodziennym wydarzeniom.

Takim jest doroczna wystawa i aukcja prac plastycznych podopiecznych krakowskiego Stowarzyszenia „Bądźcie z nami”, która odbyła się pod patronatem starosty krakowskiego Józefa Krzyworzeki, 10 lutego br. – już po raz 18 – jak zawsze w hotelu Novotel City West, przy serdecznym wsparciu i zaangażowaniu jego pracowników i dyrekcji.

Staram się w moich relacjach okiełznać emocje i w miarę prosto i rzeczowo przedstawiać problem, osobę bądź zjawisko czy sprawę. Staram się, by słowa – wielokrotnie już cytowane przez mnie, że „chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa” –autorstwa Juliusza Słowackiego, były moim rzeczywistym credo zawodowym.

Nie zawsze mi się to udaje w relacjach z imprez Stowarzyszenia „Bądźcie z nami”. Zaczarowani ludzie, niepowtarzalny klimat, niezwykła niecodzienna publiczność i nietuzinkowi artyści tworzą magiczne miejsce, obdarowując się dobrem, szczerym zainteresowaniem i prawdziwą uwagą.

Sala bankietowa Novotelu City West zamieniła się w prawdziwą galerię sztuki. Wystawiono ok. 300 prac: obrazy, rzeźby, rękodzieło artystyczne. Sabina Bartyzel, dyrektor hotelu oraz Cecylia Chrząścik prezes Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” uroczyście powitały gości. Wśród nich szczególnie serdecznie prof. Halinę Piekarz i panią Monikę Karlińską-Nawarę, które są kontynuatorkami działalności swoich mężów na rzecz osób niepełnosprawnych. Za swoje dokonania zostały odznaczone przez Zarząd Stowarzyszenia „Złotymi serduszkami”.

– Bardzo dziękuję za niespodziewane i nie wiem czy do końca zasłużone, to wielkie wyróżnienie – powiedziała prof. Halina Piekarz wdowa po Tadeuszu Piekarzu – pierwszym wojewodzie krakowskim po 1989 roku. – Traktuję to jako szczególną formę kredytu. Kredytu zaufania, który trzeba będzie spłacić i to pewnie z odsetkami – dodała z uśmiechem – ogromną pracą i zaangażowaniem. Cieszę się, że zostało przywołane imię mojego męża w kontekście tego niezwykle szlachetnego przedsięwzięcia, które jest rozpisane na cały rok i na wielu, wielu ludzi. Był człowiekiem takiej idei.

Pani Monika Karlińska-Nawara podziękowała przede wszystkim za pamięć o jej mężu, marszałku województwa małopolskiego, śp. Marku Nawarze, którego działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami stara się, w miarę swoich możliwości, kontynuować.

Tradycją tych aukcji w Novotelu są poprzedzające je charytatywne występy uznanych gwiazd sztuki i estrady. Piękne sale bankietowe hotelu gościły z tej okazji wielu wspaniałych artystów występujących solo lub z zespołem. Niesieni na skrzydłach gorącego aplauzu publiczności tego nieszablonowego wydarzenia, dawali niezapomniane występy i przepiękne koncerty.

10 lutego – już po raz drugi – dla tej wspaniałej publiczności porywająco zagrał zespół Brathanki. – Spełniliście moje największe życzenie wigilijne – powiedziała prezes Cecylka Chrząścik, dziękując im za piękny koncert. – To jest ogromny dar Cecylki – ujawnił w odpowiedzi Stefan Błaszczyński lider zespołu – która jak spojrzy w oczy, to zaręczam: nie ma takiej siły, by odmówić, by się temu spojrzeniu oprzeć!

Publiczność bawiła się doskonale. Reagowała nad wyraz spontanicznie i żywiołowo, śpiewając i tańcząc w rytm znanych i lubianych hitów zespołu. Brathanków pożegnano burzą oklasków. A ileż było ekspresji i radości wśród obecnych na widowni! Jak zwykle znaleźli się tutaj znamienici przedstawiciele władz miasta i regionu, kultury, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji pozarządowych.

Niezawodni artyści „Piwnicy pod Baranami” – Rafał Jędrzejczyk i Leszek Wójtowicz koncertowo poprowadzili aukcję.
Autorami 10 wystawionych „pod młotek” obrazów* są uczestnicy ośrodków i szkół specjalnych z Krakowa i ze Skawiny**. Tytuł jednego z obrazów stał się dla mnie inspiracją tytułu tej relacji.

Dzięki zdobytym w ten sposób pieniądzom Stowarzyszenie doposaża podopieczne ośrodki w sprzęt rehabilitacyjny, pomoce szkolne, artykuły plastyczne i środki czystości. Udanym wielkim przedsięwzięciem Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” jest np. wyposażenie dwóch gabinetów logopedycznych oraz objęcie podopiecznej młodzieży z niepełnosprawnością po 13 roku życia leczeniem ortodontycznym.

Od dwudziestu trzech lat Stowarzyszenie „Bądźcie z nami” – Organizacja Pożytku Publicznego Nr KRS 0000152522 – realizuje wiele imprez dla i na rzecz osób niepełnosprawnych, jak wycieczki krajoznawcze, kuligi, zajęcia z hipoterapii, spotkania mikołajkowe i bale noworoczne, a cyklicznie co rok prezentacje osiągnięć artystycznych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami na scenie Teatru Bagatela, wernisaż i aukcję prac plastycznych w hotelu Novotel City West oraz wielki festyn integracyjny w parku pod zamkiem w Korzkwi.

Od początku istnienia, tudzież od bardzo wielu lat współpracują ze Stowarzyszeniem, m.in. ZHP – szczególnie pełne empatii harcerki ze Szczepu Kraków-Podgórze, ZHR, Komenda Wojewódzka, Powiatowa i Miejska Policja Drogowa, MDK „Dom Harcerza”, Zespół artystyczny BINGO oraz firmy Coca Cola, Radio Taxi Wawel i wiele innych.

Kłaniam się nisko ludziom wielkiego serca, sponsorom wspomagającym działalność statutową Stowarzyszenia, a także ludziom, z inicjatywy których powstało. Od 1992 roku dzięki mecenasom, donatorom i własnej ogromnej pracy otacza swoją konstruktywną i twórczą pomocą osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie dzieci i młodzież z ośrodków specjalnych Krakowa i okolic. Ostatnio do tego zacnego grona dołączyła Galicyjska Izba Budownictwa.

Nieprzerwanie od początku istnienia prezesuje mu charyzmatyczna Cecylia Chrząścik, która potrafi – wraz ze swoim zastępcami: Elżbietą Anioł i Krystianem Kozubem – pozyskać dla działalności Stowarzyszenia pro publico bono wiele gorących serc i hojnych sakiewek.
Następne spotkanie z podopiecznymi „Bądźcie z nami” na scenie Teatru Bagatela. Zatem do zobaczenia – ku mojej radości znowu… w Krakowie!

Zobacz galerię…
Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

* Okno, Weronika Merecik; Wiosenny ogród, Elżbieta Więcek; Martwa natura, Sylwia Stachurska; Dama w deszczu, Gabriela Śnieżek; Dziewczynka, Tadeusz Lewicki; Słoneczna zatoka, Andrzej Michalik; Mój dom, Tadeszu Lewicki; Magiczny Kraków, Wiktor Stankiewicz; Przy kościele Mariackim, Magdalena Hrabia; W głębinach, Artur Duda.

** Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 6 im. Jana Pawła II Kraków, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Poczty Polskiej Skawina, Zespół Szkół Specjalnych Nr 6 Kraków, Środowiskowy Dom Samopomocy, Kraków; Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki „Terapia Przez Sztukę” Kraków.

Data publikacji: 20.02.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również