Moda dla każdego. Przełamywanie barier na wybiegu

15 lutego w Krakowie odbył się Walentynkowy Pokaz Mody – Tacy sami poza podziałami. Publiczność zgromadzona w Browarze Lubicz miała okazję podziwiać kreacje na różne okazje. Na jednym wybiegu wystąpiły osoby z niepełnosprawnościami oraz pełnosprawne. Fundacja Gotowi Na Zmiany już zapowiada kolejne przedsięwzięcia.

Najważniejszą część imprezy stanowiły trzy wyjścia modeli i modelek. Za każdym razem publiczność obejrzała odzież przygotowaną na inną okazję. Najpierw zaprezentowano kreacje w wersji casualowej, a następnie – randkowej, a na koniec – wieczorowej.

– Walczę o integrację społeczną, żeby na wybiegu obok siebie były osoby sprawne i z niepełnosprawnościami. Dwie dziewczyny poruszają się na wózku, dwie są niewidome, w tym jedna z psem przewodnikiem. Im towarzyszą mężczyźni, którzy najpierw są asystentami, a później wychodzą jako modele – powiedziała „NS” Justyna Wojtoń, prezes Fundacji Gotowi Na Zmiany, która zorganizowała pokaz wspólnie z IDEA FIX.

Uczestnicy zostali wyłonieni w internetowym castingu, który trwał do 31 grudnia ub.r. Informacje o naborze zostały zamieszczone na różnych grupach na Facebooku. Początkowo odzew był niewielki, a w ostatnim tygodniu napłynęło sporo zgłoszeń. Plan zakładał, że wystąpi 13 modelek i tyle samo modeli. Jednak część osób musiała zrezygnować, m.in. ze względu na egzaminy na studiach czy problemy zdrowotne. Ostatecznie zaprezentowało się 10 kobiet oraz 5 mężczyzn.

W tygodniach poprzedzających imprezę zorganizowano sesje fotograficzne, a efekty można było obejrzeć na ekranie między kolejnymi wyjściami. Publiczność wybrała miss i mistera pokazu. W ten sposób uhonorowano Aleksandrę Sendecką oraz Sebastiana Slósarczyka. Nagrodę stanowiła profesjonalna sesja zdjęciowa i wyjście w pokazie u jednego z projektantów.

– Fajnie obserwować przemiany ludzi. Wzrasta ich samoocena, zaczynają inaczej się zachowywać. Do tego dochodzą zmiany wizerunkowe. Jedna z uczestniczek przyszła niczym kopciuszek, a później pojawiła się piękna kobieta – opisała Justyna Wojtoń.

Marzenie i plany

To był drugi pokaz mody z cyklu Tacy sami poza podziałami. Pierwszy został zorganizowany 29 września ub.r. na tarasie Dworku Białoprądnickiego. Tuż przed tym wydarzeniem zarejestrowano Fundację Gotowi Na Zmiany.

– Kiedy miałam 16 lat pojawiło się marzenie, aby pomagać i działać na rzecz dla osób z niepełnosprawnościami. Ten pomysł ewoluował, dojrzewał z wiekiem, aż przyszedł czas na jego realizację. Minęło 18 lat i postanowiłam zorganizować pokaz mody. We wrześniu powiedziałam, że widzimy się za rok. Ale nastąpiło to zdecydowanie szybciej, bo dzień po walentynkach – powiedziała Justyna Wojtoń.

Po pierwszym pokazie zrodził się pomysł na utworzenie agencji modelek i modeli UNDIVIDED. To wspólne przedsięwzięcie Fundacji Gotowi Na Zmiany oraz IDEA FIX. Do współpracy zapraszane są osoby z niepełnosprawnościami i pełnosprawne.

Justyna Wojtoń chce w przyszłości zorganizować pokaz swojej kolekcji. Szycie jest jedną z jej pasji, w przeszłości zajmowała się strojami do rekonstrukcji historycznych. – To były takie proste suknie i dublety, potrafiłam uszyć ze zdjęcia. Idę na żywioł, rozrysowuję od razu na materiale. Mam już wstępne projekty, chcę przygotować kreacje dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – zaznaczyła.

Fundacja zamierza współpracować z Beauty-Art Szkołą Wizażu Beaty Małachowskiej. Efektem mają być zajęcia dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. z wizażu, podstaw makijażu czy dbania o cerę. Ponadto w planach jest kanał Ready for change na YouTube Pojawią się na nim live-wywiady z zaproszonymi gośćmi, w tym m.in. z artystami, osobami po wypadkach, przełamującymi stereotypy. Rozmowy mają dotyczyć trudnych tematów, takich jak np. seksualność, depresja, aborcja, ale bez wątków politycznych.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 20.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również