Niewidomi współtwórcami spektaklu w Teatrze Ludowym w Krakowie

W najbliższą sobotę, 7 marca na Scenie Stolarnia na os. Teatralnym 23 odbędzie się premiera społecznego spektaklu „Rozbitkowie” na podstawie „Burzy” Szekspira, w reżyserii Justyny Łagowskiej. Na scenie obok profesjonalnych aktorów Teatru Ludowego zobaczymy niewidomych i słabowidzących uczestników projektu „Przewodnicy zmysłów”.

Spektakl jest efektem niemal dwuletniej pracy warsztatowej z niewidomymi i słabowidzącymi uczestnikami projektu „Przewodnicy zmysłów”, którego celem jest stworzenie nowej formy wydarzenia teatralnego, odrzucającego prymat wzroku i prowokującego widza do odbioru spektaklu pozostałymi zmysłami. Podczas pracy warsztatowej uczestnicy z niepełnosprawnością wzroku wspierali twórców teatralnych w poszukiwaniu synestetycznych rozwiązań artystycznych, które miały wzmacniać przekaz spektaklu, ale nie poprzez obraz.

W ten sposób, dzięki współpracy z kompozytorem muzyki Karolem Nepelskim, powstał wielokanałowy system dźwiękowy wykorzystywany podczas przedstawienia, a rekwizyty i scenografia zostały zaprojektowane tak, by dawały zarówno wrażenia dotykowe jak i zapachowe. Zaangażowanie uczestników projektu było tak duże, że ostatecznie stali się oni aktorami w spektaklu i stanęli ramię w ramię na scenie wraz z aktorami Teatru Ludowego. Na podstawie ich improwizacji aktorskich, prowadzonych przez dramaturga Michała Pabiana powstały monologi bohaterów, a scenariusz wzbogacił się o nowe postacie.

Opiekunka artystyczna projektu, reżyserka i scenografka – Justyna Łagowska stworzyła spektakl uwzględniający potrzeby zarówno widzów z niepełnosprawnością wzroku, jak i odbiorców widzących, który jest unikalnym zapisem poszukiwań twórczych. One doprowadziły do wypracowania takich rozwiązań artystycznych jak: kształt i forma scenografii oraz możliwość poznania jej poprzez dotyk, zbliżenie odbiorców do akcji scenicznej tak, by działa się ona niemal na wyciągnięcie ręki, uwzględnienie w narracji spektaklu osobistych historii uczestników, które nadają temu przedsięwzięciu nowy, społeczny wymiar.

W styczniu odbyły się pierwsze pokazy spektaklu, które skierowane były głównie do rodzin oraz bliskich uczestników projektu i służyły również temu, by oswoić nieprofesjonalnych aktorów ze sceną i widzami. W marcu pierwszy raz zaprezentują efekty swojej pracy przed nieznaną im publicznością teatralną.

„Rozbitkowie” to spektakl-przygoda, podczas której Widzowie-Rozbitkowie dostają w prezencie Wyspę. Muszą ją poznać, zasiedlić, uczynić swoją. Stawanie się mieszkańcem Wyspy to proces, podczas którego dochodzą do głosu indywidualne pragnienia i potrzeby, to również droga tworzenia się bohatera literackiego, który może wszystko. Z Rozbitka staje się Księciem, ale by to osiągnąć musi nauczyć się wyrażać swoje pragnienia i zyskać powszechną zgodę na to, by je spełnić.

„Spektakl bazujący na +Burzy+ Szekspira pokazuje, jak marzenia stają się rzeczywistością, jak wyobraźnia wynosi nas na wyżyny własnych fantazji i krok po kroku pozwala im się spełniać” – czytamy w opisie przedstawienia.

Obsadę spektaklu tworzą: Maciej Namysło, Maja Pankiewicz, Kajetan Wolniewicz oraz gościnnie Zofia Czarna, Maciej Ozga, Helena Suchan, Teresa Urbańska, Dorota Wach.

Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Info: Magiczny Kraków, PAP, oprac. rhr/, fot. Teatr Ludowy
Data publikacji: 05.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również