Odnajdywanie NIKIFORÓW

Po raz XII ogólnopolski konkurs Świat NIKIFORÓW odkrył nowe talenty pośród osób z niepełnosprawnościami. Organizatorem przedsięwzięcia jest organizacja społeczna Change4good realizująca projekty z zakresu aktywizacji społecznej i zawodowej adresowane do osób z niepełnosprawnościami oraz do chorych onkologicznie.

Wystawa wyróżnionych prac znalazła miejsce w gościnnych progach ARTEneum na warszawskiej Pradze. Trwać będzie przez cały październik 2024.

ARTEneum wraz z Domem Otwartym to inkluzywne placówki Domu Kultury Świt niedawno przekazane na działania lokalnej społeczności. W pełni dostosowane do potrzeb osób z różnymi ograniczeniami mają bogatą ofertę zajęć. Są przykładem projektowania uniwersalnego – i w zakresie architektury i działań dla wszystkich grup wiekowych.

Dyrektorka Lidia Krawczyk to jedna z zapalonych działaczek, która włożyła wiele wysiłku, zaangażowała wielu ekspertów z zakresu likwidacji barier, by już na etapie budowy zrealizować ideę dostępności obiektu. Nagrodą było uhonorowanie w prestiżowym konkursie „Warszawa bez barier”.

Rozwój poprzez sztukę
Najcenniejszą chyba nagrodą dla uczestników Nikiforów oraz ich opiekunów z placówek, które wzięły udział w konkursie plastycznym, były trzy dni w przybytku artystycznym – Arterytorium w Starym Majdanie na Zamojszczyźnie. Podkreślała to Agnieszka Kiełbus, koordynatorka programu. Zorganizowano warsztaty arteterapeutyczne w tym niezwykłym miejscu, którego gospodarzami są Patrycja Bartoszak-Kossakowska, teatroterapeutka, choreoterapeutka, pedagożka specjalna, psycholożka – jednym słowem niesamowita kobieta oraz Przemek Kossakowski dziennikarz, podróżnik prowadzący programy telewizyjne, arteterapeuta. Dni te – pełne emocji, wrażeń, zajęć z arteterapii wizualnej i plastycznej, teatroterapii oraz muzykoterapii, wspólnych działań – nakierowane były na integrację, rozwój umiejętności emocjonalnych i społecznych, wszystko poprzez uniwersalny język sztuki.

Arterytorium, arteterapia, Arteneum tyle nowych nazw przewijających się przez media. Kryją się za nimi niezwykłe obszary radosnych działań – dostępne, a jednak ukryte dla szarego człowieka tkwiącego w szarej ponurej codzienności. Obszary zagospodarowane przez niesamowitych ludzi chcących i zmieniających społeczne relacje między ludźmi, dających szanse na samorealizację, na odkrywanie pasji, talentów czasami nawet sensu życia.

Dzięki realizowaniu takich projektów jak konkurs Nikifory, dzięki tworzeniu miejsc wszechdostępnych jak Arteneum, istnieje możliwość poznawania pasji innych ludzi, odnajdywania sposobu na realizację marzeń, na ucieczkę od samotności w domach z betonu.

Wernisażowi towarzyszył nam kwartet klarnetowy Lorenz & Friends.

Magazyn „Nasze sprawy” pełnił nad tym przedsięwzięciem patronat medialny.

Warto pogrzebać w Internecie i może odwiedzić: https: //www.arterytorium.com/; Dom Otwarty – Dom Kultury Świt (dkswit.com.pl)

Prace wyróżnionych twórców prezentowane są na stronie konkursu: https://nikifory.pl/ oraz na FB.

Zobacz galerię…

Joanna Kowtun, fot. autorka, Dariusz Bałuk, organizatorzy

Data publikacji: 08.10.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również