OPPON po raz trzeci. Z orkiestrą i wysokim poziomem artystycznym

W Opolu odbył się III Ogólnopolski Przegląd Piosenki Osób Niewidomych (OPPON). Rozstrzygnięcie nastąpiło w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Tam finaliści wystąpili z orkiestrą. Zgłoszeń wpłynęło ponad 50, czyli najwięcej w historii imprezy zapoczątkowanej cztery lata temu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski. Kolejna edycja zaplanowana jest na 2025 r.

20 września Kacper Kujawski ze Szczecina został zwycięzcą III Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych. Drugie miejsce zajęła Marta Jędrzejczyk z Prudnika, a trzecie – Oliwia Maciejuniec z Nowogardu. Trzy równorzędne wyróżnienia wyśpiewali sobie Patrycja Baczyńska-Malinowska (Ustka), Anna Wereszczyńska (Brzeg) i Mariusz Wołkowicz (Kolonia Świdnik Mały, woj. lubelskie). Zadecydowało o tym jury, któremu przewodniczyła Elżbieta Zapendowska. W jego składzie znaleźli się też Marek Piekarczyk, dyrektor Filharmonii Opolskiej prof. Przemysław Neumann oraz dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki Jarosław Wasik.

– Oprócz miejsc 1-3 oraz trzech równorzędnych wyróżnień, mieliśmy jeszcze 12 różnych nagród, w tym przyznaną przez publiczność. Rozmawiałem z wieloma osobami, które przyszły na koncert lub oglądały transmisję na Facebooku. Wszystkie były zadowolone z wysokiego poziomu artystycznego uczestników. To nas bardzo cieszy – powiedział „NS” Włodzimierz Ożga, wiceprezes Zarządu Okręgu Opolskiego PZN i dyrektor biura Okręgu Opolskiego PZN.

Przegląd odbywa się co dwa lata, a pierwsza jego edycja została zorganizowana w 2019 r. Ostatnio chęć udziału w imprezie zgłosiło 51 osób niewidomych i słabowidzących. To najlepszy wynik w dotychczasowej historii Przeglądu. Na tym etapie należało przesłać wykonanie piosenki trwającej nie dłużej niż 5 minut. Dodatkowo premiowano utwory, które wcześniej nigdzie nie były publikowane. Z tego grona komisja kwalifikacyjna wybrała 15 uczestników koncertu finałowego.

– Nie mamy stałego jury, co stanowi pewne utrudnienie dla wykonawców. Oni często zastanawiają się, czy lepiej wybrać swój utwór, czy może zaprezentować cover. Nie wiedzą, czy wzorować się na jakimś artyście, czy może postawić na własną interpretację danej piosenki – podkreślił wiceprezes Zarządu Okręgu Opolskiego PZN.

Koncert finałowy został poprzedzony dwoma próbami. Organizator zapewnił wykonawcom aranże utworów, które zaprezentowali w towarzystwie orkiestry z dyrygentem Szymonem Makowskim. To rozwiązanie zostało wprowadzone podczas drugiej edycji. Natomiast w 2019 r. uczestnicy skorzystali z podkładów muzycznych. Wówczas koncert odbył się w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu.

– Kilka lat temu byłem w Krakowie na Lions World Song Festival for the Blind „Sounds from the Heart”. Tam, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, uczestnicy występowali z orkiestrą. Marzyło mi się, żeby u nas też tak zrobić. To nie było łatwe, ale udało nam się do tego doprowadzić – dodał Włodzimierz Ożga.

Te dwie imprezy są z sobą powiązane. W 2019 r. najlepsza trójka Przeglądu zaprezentowała Polskę podczas festiwalu w Krakowie. Dwa lata temu OPPON również stanowił formę krajowych eliminacji do piątej edycji „Sounds from the Heart”. Początkowo była ona zaplanowana na 2021 r., później – na 2022 r. Jednak jeszcze się nie odbyła.

– Trzymamy kciuki za to, żeby do Krakowa znów przyjechali wykonawcy z różnych państw. Na pewno nie dojdzie do tego w tym roku. Natomiast kolejny OPPON zamierzamy zorganizować za 2 lata – podsumował dyrektor biura Okręgu Polskiego PZN.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda
Wszystkie zamieszczone fotografie zostały wykonane przez firmę HiPixel, Monika Haber

Data publikacji: 24.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również