OPTAN 2019 – „Życie warte przeżycia”

Laureaci i uczestnicy Gali, z lewej poseł Tomasz Szymański i Krystyna Grabowska, z prawej wiceprezydent Grudziądza Szymon Gurbin

Ogólnopolski Przegląd Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych OPTAN 2019 - pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy - już po raz 22. odbył się w Grudziądzu. Jego organizatorem, jak zawsze, było Centrum Rehabilitacji im. biskupa Jana Chrapka z prezes Krystyną Grabowską na czele. To multi-artystyczne wydarzenie artystyczne wpisuje się mocno w kalendarz imprez kulturalnych miasta i całego środowiska osób z niepełnosprawnościami w Polsce.

Wzięło w nim udział 60 artystów – osób z niepełnosprawnością. Przesłuchania konkursowe oraz analiza prac przeprowadzone zostały w terminie 06-07 września, podczas których jurorom zaprezentowano utwory piosenkarskie, recytatorskie i prace malarsko-rzeźbiarskie.

Przeprowadzono 3 konkursy: piosenkarski – Latarnia”, recytatorski – „Widzimy ten sam świat” i plastyczny – „Radość tworzenia radością życia”.

Przegląd zakończył się 8 września w grudziądzkim teatrze widowiskiem „Co nam jesienią w duszy gra” oraz występem laureatów OPTAN 2019.

Laureaci Przeglądu
Jury konkursu plastycznego „Radość tworzenia radością życia” przyznało następujące nagrody:
1 miejsce – Elżbieta Pyra – Włocławek,
2 miejsce – Krzysztof Kuśmirek – Grudziądz,
3 miejsce – Damian Rebelski – Bydgoszcz.
Wyróżnienia konkursu plastycznego – nagrody prezydenta Grudziądza – zdobyli: Piotr Gacek – Dankowic ei Teresa Winkowska – Łódź.

Jury w konkursie recytatorskim „Widzimy ten sam świat” przyznało:
1 miejsce – Bożenie Gniazdowskiej z Ostrowca Świętokrzyskiego,
2 miejsce – Januszowi Kamińskiemu – z Grudziądza,
3 miejsce – Iwonie Piendyk z Grudziądza.

W Konkursie piosenkarskim „Latarnia” Grand Prix zdobyła Monika Młot z Przemyśla,
1 miejsce – Przemysław Cackowski z Grudziądza,
2 miejsce – Natalia Smogulecka z Bydgoszczy,
3 miejsce – Aneta Szynol z Gorzowa Wlkp.

Wyróżnienia konkursu piosenkarsko-recytatorskiego – nagrody prezydenta Grudziądza – zdobyły: Barbara Bandurska – Grudziądz, Natalia Kaczor – Kraków, Magdalena Mozgała – Przeciszów i Agnieszka Seweryniak – Grudziądz.

Honorowym wyróżnieniem specjalnym jurorów OPTAN nagrodzono Michała Wiśniewskiego z miejscowości Ostrowite.

Nagrodą pieniężną GRAND PRIX w wysokości 1.000 euro, ufundowaną przez Zarząd Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych SAWP, wręczył Monice Młot podczas Koncertu Galowego Laureatów Sławomir Wierzcholski, przedstawiciel SAWP, a także przewodniczący jury konkursu piosenkarsko-recytatorskiego (wirtuoz harmonijki ustnej, autor tekstów i muzyki, najpopularniejszy polski wykonawca bluesa).

Pozostałe nagrody dla laureatów w postaci talonów sfinansowane zostały ze środków PFRON i Starostwa Powiatowego w Grudziądzu.

Wydobywać to, co najpiękniejsze w człowieku
Krystyna Grabowska, prezes grudziądzkiego Centrum Rehabilitacji – głównego organizatora OPTAN – przywołując słowa patrona OPTAN, ks. bpa Jana Chrapka: „Człowiek dzieląc się bogactwem własnego serca, możliwościami odnajduje siebie w tymże dawaniu i potwierdza siebie dojrzewając do większej odpowiedzialności” wskazała, że przez pryzmat tych słów można postrzegać dokonania wszystkich 22 edycji Przeglądów.

– Konkursy, koncerty i wystawy otwierają uczestnikom nowe możliwości samorealizacji, doskonalenia warsztatu twórczego, jak też wymiany doświadczeń, oraz ukazują ich wewnętrzne piękno. Uczestniczący w tym przedsięwzięciu artyści udowadniają każdego dnia, że siłą woli i ducha można pokonać nawet największe problemy fizyczne. Jestem przekonana, że jak wiele wcześniejszych inicjatyw, także i ta spełni nadzieje i oczekiwania uczestników oraz pozwoli wykorzystać ogromny potencjał twórczy, tkwiący w osobach niepełnosprawnych – podsumowała prezes Grabowska.

„Ciągłe przekraczanie siebie jest drogą ku pełni rozwoju swojego człowieczeństwa. Zadanie to doskonale odczytują artyści zgromadzeni na OPTANIE, ale przede wszystkim prowadzący ten Przegląd Twórczości Artystycznej” – napisała Genowefa Chrapek, mama patrona grudziądzkiego wydarzenia w imieniu swoim i reszty Jego rodziny.
„Życzymy Pani Prezes Krystynie Grabowskiej owocności w codziennym mozolnym wysiłku wydobywania tego, co najpiękniejsze w człowieku. Artystom spełnienia wszelkich marzeń i odkrywania coraz głębszych pokładów piękna zawartego w sztuce.
U schyłku swojego życia chcę Wam podziękować Wszystkim za to, że jesteście przedłużeniem marzeń i tęsknot mojego syna, Waszego Patrona ks. Biskupa Jana” – napisała, kończąc list wspomnieniem chwil spędzonych wspólnie z Artystami Teatru Życia w jej rodzinnym domu.

Postrzegać przez pryzmat możliwości, nie ograniczeń
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda w liście do uczestników OPTAN stwierdziła: „To wspieranie samorealizacji niepełnosprawnych nie tylko popularyzuje ich osiągnięcia, ale też zmienia stereotypowy sposób myślenia o sposobie życia i aktywności tych osób. Artysta niepełnosprawny powinien być postrzegany przez pryzmat swoich możliwości, a nie ograniczeń. Przełamywanie izolacji społecznej i integracja ze środowiskiem są jednymi z podstawowych celów takich przedsięwzięć jak obecny Przegląd.”

Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski natomiast podkreślił: „Twórczość artystyczna wyraża to, co w człowieku najszlachetniejsze, jego marzenia, refleksje, duchowość. Sztuka łączy pokolenia, ale łączy również ludzi zdrowych i niepełnosprawnych”.

Marlena Maląg, prezes Zarządu PFRON w liście do organizatorów i uczestników OPTAN 2019 podsumowała: „Organizacja Przeglądu, dającego szansę zaprezentowania uzdolnień wokalnych, plastycznych i recytatorskich szerszej publiczności oraz możliwość wspólnego przeżywania prezentacji, jest w Państwa działalności bardzo wartościowym przedsięwzięciem. Cieszę się, że z sukcesem kontynuujecie to cykliczne wydarzenie zachęcające do rozwoju aktywności twórczej i samoekspresji, uczące także szacunku dla drugiego człowieka, optymizmu oraz wrażliwości na sztukę.”

Na zakończenie listu dodała: „Jestem przekonana –– „że udział w OPTANIE 2019 będzie dla wszystkich uczestników fascynującą przygodą. Życzę wielu pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń. Niech wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci, bowiem to właśnie spotkania z ludźmi czynią życie warte przeżycia.”

Skończyły dni pełne muzyki, poezji i różnorodnych warsztatów. Wszyscy uczestnicy Przeglądu doskonale wiedzą, że ten czas, to nie tylko konkursy, ale także możliwość spotkania artystów, ludzi kultury i sztuki z artystami z niepełnosprawnościami, co z pewnością ubogaca obustronne relacje. Również w wymiarze sztuki. To także możliwość wymiany poglądów, zdobycia potrzebnej wiedzy, umiejętności i twórczej energii, oraz nawiązania wielu przyjaźni.

OPTAN 2019 za nami. Życzymy wszystkim twórcom i organizatorom równie inspirującego spotkania w Grudziądzu za rok.

Zobacz galerię…

Oprac. Iwona Kucharska, fot. Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu
Data publikacji: 16.09.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również