Osoby z niepełnosprawnościami chcą i mogą uczestniczyć w kulturze

Paweł Wdówik, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych ze swoim psem przewodnikiem 23 kwietnia zwiedzał kopalnię Soli w Wieliczce.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W 1978 r. została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Pełnomocnik wyraził zadowolenie, że w Polsce coraz więcej muzeów jest dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym także wielicka kopalnia.

Agnieszka Wolańska, przewodniczka i pełnomocnik zarządu ds. historii i kultury w Kopalni Soli w Wieliczce podkreśliła, że miejsce to odwiedzają osoby z różnymi niepełnosprawnościami z całego świata, więc każda z nich musi mieć zapewnione ze strony oprowadzającego odpowiednie wsparcie.

Kopalnia jest dostępna do zwiedzania m.in. dla osób poruszających się na wózkach, które w wakacje będą mogły korzystać już ze specjalnej windy.

Dla takich osób wyznaczona została trasa wiodąca przez najciekawsze wyrobiska, w tym przez kaplicę św. Kingi. – Przyjmujemy też osoby niewidome i słabowidzące, które mogą dotknąć wybranych rzeźb solnych, mogą dotknąć ścian. Są specjalnie przeszkoleni przewodnicy, którzy pracują również z dziećmi niepełnosprawnymi – wskazała przewodniczka.

Pełnomocnik podkreślił, że uruchomiony program Dostępność Plus ma właśnie zapewnić osobom z niepełnosprawnościami dostęp do dóbr kultury i turystyki.

kat/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 23.04.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również