„Po drugiej stronie dnia”. Doświadczanie kryzysu psychicznego

26 czerwca w sosnowieckiej Mediatece zaprezentowano film fabularny pt. „Po drugiej stronie dnia” w reżyserii Macieja Sikorskiego. Jest on częścią projektu „Po drugiej stronie dnia’’ realizowanego przez Fundację Budzenie Pasji, którego celem jest między innymi zmiana społecznej świadomości dotyczącej osób zmagających się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi.

Scenariusz filmu oparto na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Reżysera filmu zainspirowała wystawa „Uważaj na Głowę”, którą w latach 2015-2016 przygotowały osoby z doświadczeniem kryzysów psychicznych.

Film, którego premiera miała miejsce 7 czerwca 2021 r. jest oparty na motywach „Boskiej Komedii” Dantego. Poprzez piekło, czyściec i niebo pokazywane są kolejne fazy choroby: od jej zaostrzenia (piekło), leczenie (czyściec) i zdrowienie (niebo). Obraz jest przeplatany utworami skomponowanymi przez Adama Szewczyka, wokalnie film wspiera Rafał Siwek – światowej sławy śpiewak operowy, występują także aktor Michał Koterski, współtwórcy wystawy „Uważaj na głowę”: Mateusz Biernat – psycholog i psychoterapeuta i Paweł Podgórski – asystent zdrowienia oraz aktorzy krakowskiego Teatru EXIT.

W filmie głównymi aktorami są osoby dotknięte kryzysem psychicznym, opisują własne bardzo trudne i przejmujące doświadczenia. Po prezentacji filmu odbyła się dyskusja, w której m.in. osoby te opowiadały, jak udało im się wyjść z choroby, jakie są jej etapy i jak sobie radzą po „drugiej stronie krat”. W tych wypowiedziach akcentowano, jak ważne jest wsparcie bliskich rodziny, przyjaciół.

„Po drugiej stronie dnia” jest prezentowany wyłącznie na pokazach, którym towarzyszy dyskusja. Celem filmu jest wzbudzenie empatii wobec osób dotkniętych doświadczeniem choroby psychicznej.

Film jest przygotowywany w języku włoskim, niemieckim i szwedzkim. Wkrótce będzie również prezentowany w Parlamencie Europejskim.

Tekst i fot. kat/

Data publikacji: 27.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również