Półfinały V Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty

Półfinały V Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty

W słoneczną i ciepłą sobotę 2 maja w Amfiteatrze Łazienek Królewskich w Warszawie w zmaganiach wokalnych stanęło 32 uzdolnionych wokalnie uczestników, którzy zgłosili się do Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

Jego inicjatorem i organizatorem jest Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko”.

Pomimo początkowo odmawiającego posłuszeństwa sprzętu technicznego wszyscy wykonawcy pokazali, że chęć do śpiewania to ich drugie „ja” i nie straszne im upały czy usterki techniczne. Mocny głos, pomysł na aranżację utworu czy swoboda śpiewania i umiejętność porwania publiczności, która żywo reagowała na widowni sprawiły nie lada problem dla jury. Tym trudniej było wybrać tylko po 6 osób z dwóch kategorii wiekowych : dzieci – do 16 roku życia i dorosłych – od 16 roku życia wzwyż.
Wśród występujących wokalistów pojawił się Khoren Simonyan. Khoren przysłał zgłoszenie do V edycji Festiwalu, aż z Armenii. Jego wykonanie piosenki „Kolorowe jarmarki” zaśpiewane po polsku już na wstępie wywołały ogromny aplauz widowni, a jury doceniło jego poziom przygotowania wokalnego i uznało, że warto by wystąpił on w finałowym koncercie poza rywalizacją jako siódmy, wyjątkowy uczestnik konkursu w kategorii dorosłych. Rada Artystyczna Festiwalu postanowiła przyznać mu specjalną Statuetkę Ambasadora Zaczarowanej Piosenki.
Zebrana na widowni amfiteatru publiczność pomimo dającego się we znaki słońca oklaskiwała swoich ulubieńców i dopingowała pozostałych wykonawców. Jak powiedzieli jurorzy, to też nie było dla nich łatwe, ponieważ wykonawcy są ulubieńcami widowni, a oni musieli podejść do sprawy zawodowo oceniając wszystkie możliwe walory każdego z nich.
Festiwal Zaczarowanej Piosenki ma też swoje twarde zasady, które bardzo często są przyczyną ogromnych wzruszeń i łez. Otóż, zwycięzca finałowego koncertu, który zawsze odbywa się na Rynku w Krakowie nie może już brać udziału w kolejnych edycjach konkursu. Uczestnicy konkursu oprócz rywalizacji o Statuetkę Zaczarowanego Ptaszka będą walczyć także o nagrody w wysokości 25, 10 i 5 tys. zł.
Jury pod przewodnictwem Marii Szabłowskiej, w składzie: Ewelina Flinta, Dorota Miśkiewicz, Magdalena Waligórska, Paweł Kukiz i Robert Leszczyński po długiej naradzie zdecydowało, że podczas Wielkiego Finału na Rynku w Krakowie wystąpią w kategorii dzieci: Sandra Chorąży, Agata Zakrzewska, Grzegorz Batóg, Katarzyna Wachnik, Ania Ilminowicz, Michał Karol Wiśniewski oraz w kategorii dorośli: Grzegorz Fijałkowski, Mariusz Trzeciak, Agnieszka Rejtczak, Marta Rogalska, Kamil Czeszel, Katarzyna Szukalska
Półfinały uświetniły występy takich gwiazd jak Ewelina Flinta, Irena Santor oraz Jerzy Połomski. Całą imprezę prowadziła Anna Dymna i Cezary Kosiński.
Zapraszamy wszystkich sympatyków śpiewania na krakowski Rynek 13 czerwca.
Tekst i fot.: Dariusz Opioła

grupowe_dymna

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również