W tym roku Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zorganizowało festiwal wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Fundacją „O Uśmiech Dziecka”, Miejskim Domem Kultury w Makowie Mazowieckim, Młodzieżowym Domem Kultury w Radomiu oraz Teatrem Rampa w Warszawie.
O „Radości Tworzenia” pisaliśmy już w latach poprzednich, przypomnijmy zatem, że jego uczestnikami są osoby niepełnosprawne: dzieci, młodzież i dorośli – nieprofesjonalni artyści zajmujący się różnymi dziedzinami sztuki. Festiwal nie jest konkursem – nagrodą jest sam udział w nim i upominki rzeczowe, które otrzymują wszystkie grupy. Podczas każdej z festiwalowych imprez kilkuosobowe jury typuje zespół, który bierze potem udział w gali wieńczącej kolejną edycję festiwalu.
Tegoroczna inauguracja, połączona z Dniem Plastyki, odbyła się w dniu 18 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Była ona zorganizowana przy udziale Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Studenci tej uczelni pracowali jako wolontariusze, zapewniając m.in. pomoc tłumacza języka migowego dla niesłyszących uczestników i gości festiwalowych. Kolejne festiwalowe imprezy odbywały się w: Garwolinie (Dzień Muzyki), Makowie Mazowieckim (Dzień Tańca), Radomiu i w Warszawie (Dzień Teatru).
W festiwalu wzięło udział kilkaset osób z całego Mazowsza w różnym wieku i z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Reprezentowali oni kilkadziesiąt instytucji: placówek szkolno-wychowaczych, szkół specjalnych i integracyjnych, warsztatów terapii zajęciowej. domów pomocy społecznej oraz organizacji pozarządowych.
W tym roku do grona niepełnosprawnych zespołów i solistów uczestniczących w festiwalu od kilku lat dołączyli debiutanci, m.in. Zespół Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu, Bartnicki STS – Seniorski Teatrzyk Społeczny, Stowarzyszenie Seniorów „Promyk”, czy Warsztaty Terapii Zajęciowej ze Starych Pieścirogów koło Nasielska. Ich uczestnicy tworzący zespół wokalno-muzyczny, zaprezentowali przepiękną wiązankę pieśni cygańskich. Na uwagę zasługiwało ich doskonałe przygotowanie muzyczne, ciekawe układy choreograficzne i piękne, barwne kostiumy. I nic dziwnego – patronem ich dokonań jest Don Vasyl, pieśniarz – gwiazda muzyki cygańskiej, zdobywca wielu złotych płyt.
Wśród prezentacji teatralnych uwagę zwrócił WTZ Caritas z Mińska Mazowieckiego pantomimą Liber Vitae – Księga życia.
W przyszłym roku festiwal „Radość Tworzenia” będzie obchodził jubileusz dziesięciolecia. Przypomnijmy jeszcze tylko, że nasza redakcja była patronem medialnym tegorocznej jego edycji.
Halina Guzowska