Radość z dżwięku w ramach „Strefy Otwartej”

Radość z dżwięku w ramach „Strefy Otwartej"

Inspiracją do powołania w 2000 r. Stowarzyszenia Joy of Sound (Radość dźwięku) przez angielskiego muzyka i plastyka Williama Longdena było jego spotkanie z Derekiem, młodym niepełnosprawnym mężczyzną, pragnącym grać na gitarze.

Schorzenie Dereka nie pozwalało mu utrzymać w rękach gitary w sposób tradycyjny, nie mówiąc o wydobyciu z niej dźwięku. Co więcej, z powodu niekontrolowanych skurczów każda gitara, którą miał w ręku szybko kończyła swój żywot. William Longden obserwując zmagania Dereka, wymyślił dla niego instrument muzyczny sporządzony ze specjalnych materiałów, odpornych na mocne uderzenia, z membraną po stronie wewnętrznej, przenoszącą wibracje muzyki na ciało. Derek używając tej gitary odczuwał fizycznie jej brzmienie.

Od tego czasu William Longden rozwija metodę warsztatów muzyczno-wokalnych dla osób niepełnosprawnych, wymyślił wiele kolejnych instrumentów dostosowanych do potrzeb i warunków osób z różnymi trudnościami. Z grupą instruktorów prowadzi cykliczne otwarte warsztaty muzyczno-wokalne w Londynie. Wśród uczestników są osoby bardzo młode i bardzo stare, zdrowi i chorzy, profesjonalni muzycy i piosenkarze oraz amatorzy, osoby o różnym kolorze skóry, wyznający wszystkie religie i ateiści. Łączy ich jedno – pasja i radość z muzyki, którą sami tworzą. Podczas ich koncertów, zacierają się różnice, każdy jest pełnowartościowym członkiem wielkiego muzycznego wydarzenia.
Tą pasją i radością grupa sześciu instruktorów Stowarzyszenia Joy of Sound (JoS) pod kierunkiem Williama Longdena zaraziła nas podczas czterodniowych warsztatów Strefy Otwartej, realizowanych przez Dom Kultury „Rakowiec” w Warszawie, w terminie 22-25 maja. Były to pierwsze międzynarodowe warsztaty w dwuletniej historii Strefy Otwartej. Dostarczyły nam wiele inspiracji, emocji i edukacji oraz utwierdziły w przekonaniu, że wiele możemy się nauczyć od społeczeństw starych demokracji w sferze podejścia do osób niepełnosprawnych.
W warsztatach Strefy Otwartej wzięło udział 25 osób. Były to osoby z warsztatów terapii zajęciowej oraz środowiskowych domów samopomocy z Ochoty i innych dzielnic Warszawy, a także opiekunowie i instruktorzy, którzy chętnie przychodzą na Strefę Otwartą, żeby zaczerpnąć nowych inspiracji. Grupa warsztatowiczów codziennie „rosła w siłę”; każdego dnia byli bardziej otwarci, spontaniczni i zdolni do prowadzenia dialogu wokalno-muzycznego. Instruktorzy JoS przeprowadzali z nimi różnorodne ćwiczenia mające na celu integrację, rozluźnienie aparatu głosowego, zdolność do interpretacji melodii, rytmu i dźwięków. Od odnajdywania własnych ścieżek muzycznych uczestnicy przechodzili z coraz większą łatwością do tworzenia wspólnej harmonijnej całości (muzyki, melodii itp.).
Na zakończenie tej edycji Strefy Otwartej odbył się półtoragodzinny warsztat otwarty, do którego zostały zaproszone chętne osoby z zewnątrz. Z zaproszenia skorzystał m.in. Bolek Błaszczyk, jeden z członków Grupy MoCarta, dołączając do grupy ze swoją wiolonczelą.
William Longden twierdzi, że poprzez swoje działanie pragnie ludziom umożliwić przeżycie duchowego doznania. Będąc uczestnikiem jego warsztatów zrozumiałam, że jego założenia, nie są tylko górnolotnymi słowami.
Warsztaty zostały sfilmowane przez holenderskiego dokumentalistę Krisa Kristinssona i materiał z nich stanie się częścią filmu dokumentalnego przedstawiającego działalność Joy of Sound. W ten sposób „Strefa Otwarta” DK „Rakowiec” wpisuje się w obszar europejskich działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Film będzie publicznie prezentowany podczas Pikniku Integracyjnego w Parku Szczęśliwickim 19 września 2009 r. oraz będzie go można obejrzeć na stronie internetowej stowarzyszenia www.joyofsound.net.
Anita Szaboova
Koordynator projektu

sound_142 joy143

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również