Razem przeciw cukrzycy

Z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej 2 czerwca w Warszawie swój program zaprezentowali przedstawiciele nowo powstałej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Ma integrować działania i instytucje niosące pomoc cukrzykom, zrzesza lekarzy z różnych dziedzin medycyny i instytucje, które upowszechniają wiedzę diabetologiczną. Koalicja rozpoczęła ogólnopolską kampanię „Cukrzyca – więcej niż cukier”, mającą na celu uświadamianie osobom starszym i otyłym, jak zapobiegać chorobie, jakie są jej objawy i sposoby leczenia.

Cukrzyca typu II jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. W Polsce choruje na nią około 2,5 miliona osób, jednak zdiagnozowana została zaledwie u 60 proc. Cukrzyca skraca życie chorego o około 10 lat, pięciokrotnie wzrasta ryzyko na wystąpienia udaru lub zawału serca, niewłaściwie leczona prowadzi do uszkodzenia układów krążenia i nerwowego. Jest najczęściej konsekwencją otyłości – ponad 90 proc. pacjentów to ludzie otyli.
Do skutecznego przeciwdziałania cukrzycy konieczne jest nie tylko kontrolowanie poziomu cukru we krwi, ale również zwracanie uwagi na zaburzenia kardiologiczne i kontrolę masy ciała. W leczeniu szczególnie ważna jest współpraca między diabetologami, dietetykami i kardiologami, cenna jest również pomoc psychologów i nefrologów.
Koalicja ma zamiar przygotować raport o cukrzycy w Polsce i zorganizować warsztaty edukacyjne dla nauczycieli, lekarzy pierwszego kontaktu oraz dziennikarzy piszących o tej chorobie. Efektem działań Koalicji ma być też dopracowanie Narodowego Programu Walki z Cukrzycą.

Oprac. IRCa

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również