„Rewolucja, której nie było” – spektakl Teatru 21 wraca do Warszawy… również po ukraińsku

W dniach 7-8 kwietnia 2022 roku o godz. 19:00 w Teatrze SOHO  w Warszawie odbędą się pokazy spektaklu „Rewolucja, której nie było” Teatru 21. Punktem wyjścia do pracy nad przedstawieniem był czterdziestodniowy protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców, który odbył się w Sejmie w 2018 roku. Kwietniowe pokazy będą wystawione z ukraińskimi i angielskimi napisami oraz z tłumaczeniem na polski język migowy. 

„Rewolucja, której nie było” w reż. Justyny Sobczyk została nagrodzona w grudniu 2019 na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Boska Komedia” w Krakowie. Na jesieni 2021 roku spektakl otworzył pierwszą edycję międzynarodowego Crossing the Line Festival. Po spektaklach w Warszawie „Rewolucja, której nie było” odwiedzi także 56. edycję Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie (23 kwietnia 2022).

Zapewnienie dostępności, pokonywanie barier i włączania wielu grup społecznych leży u podstaw działalności organizatorów spektaklu: Teatru 21 / Centrum Sztuki Włączającej. Kwietniowe pokazy w Warszawie będą grane z napisami w języku angielskim i ukraińskim oraz zapewniony zostanie tłumacz polskiego języka migowego. Dla obywateli Ukrainy przygotowano pulę darmowych biletów na każdy ze spektakli. W celu pokonywania barier ekonomicznych bilety na spektakl można kupić w dowolnej cenie (minimum 20 zł), a wszystkie przychody z biletów wspierać będą działania statutowe Fundacji Teatr 21, w tym remont Centrum Sztuki Włączającej – czołowego projektu i przyszłego domu Teatru 21 – które powstaje na warszawskiej Pradze.

Foto: Grzegorz Press

– Przygotowaliśmy spektakl-koncert. Jako teatr, który bardzo czujnie, uważnie krytycznie obserwuje polską rzeczywistość społeczną i polityczną związaną z osobami z niepełnosprawnościami, nie mogliśmy zostawić bez komentarza czterdziestodniowej okupacji Sejmu. Taki gest nie może zostać przez nas zignorowany. Miał on swoją wagę, siłę i ciężar! Chcemy jeszcze raz przywołać to wydarzenie i stworzyć w teatrze okazję do wspólnego wejścia w pole napięć społecznych – mówi Justyna Sobczyk, reżyserka.

Spektakl „Rewolucja, której nie było” nie jest rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w Sejmie. Protest, który wiosną 2018 roku obserwowała cała Polska, zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pozostały po nim także archiwalia – transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. Skorzystają z nich aktorzy „Rewolucji, której nie było”, ze sceny pytając o to, co wydarzyło się w Sejmie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce, a w końcu także o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie.

Foto: Grzegorz Press

Teatralna rewolucja daje widzom i aktorom szansę sprawdzenia, czy społeczne przekonanie, że osoby z niepełnosprawnościami mają zrezygnować z rozwoju w obszarze zawodowym, ograniczyć swe potrzeby do minimum socjalnego, a swoje życie prywatne do przebywania w mieszkaniach i specjalistycznych ośrodkach – jest zgodne z ich potrzebą?

„Rewolucja, której nie było” to spektakl, którego motorem jest napięcie między odgórnie ustanowioną normą i odstępstwem od niej; między niewypowiedzianymi głośno kryteriami moralnymi i wykrzyczanymi ze sceny osobistymi potrzebami i opiniami aktorów. To teatr, który bada przestrzeń pomiędzy tym, co jawne, a tym, co (jeszcze) ukryte.
————–
Teatr 21 – aktywny od 2005 roku zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. Teatr 21 stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach krajowych (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i zagranicznych (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg). Oprócz działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach. W 2021 zespół został nagrodzony Paszportem POLITYKI w kategorii “Teatr

Centrum Sztuki Włączającej – prowadzona przez Teatr 21 od 2020 roku społeczna instytucja kultury współfinansowana przez m.st. Warszawę, w całości poświęcona twórczości artystów z niepełnosprawnościami. Centrum Sztuki Włączającej i Fundacja Teatr 21 planują otworzyć swoją siedzibę na warszawskiej Pradze Północ, jednak ciągle zbierane są fundusze na niezbędny remont tego miejsca. Spektakl „Królestwa” powstał w ramach trzeciego sezonu Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 zatytułowanego “Nie zostawiaj nikogo w tyle”, dotyczącego roli idei bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju w pracy na rzecz praw osób z niepełnosprawnościami w polu kultury i sztuki. Remont Centrum Sztuki Włączającej można wspierać na stronie: https://zrzutka.pl/teatr21
—————-
terminy: 7-8 kwietnia 2022 o godz. 19:00
miejsce: Teatr SOHO (ul. Mińska 25, Warszawa)
bilety: od 20 zł (płać ile chcesz)
bilety do nabycia wyłącznie on-line na stronie: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-21…
więcej informacji na stronie: https://teatr21.pl/show-item/rewolucja-ktorej-n…
—————-
Twórcy
spektakl powstał na podstawie improwizacji aktorskich
reżyseria: Justyna Sobczyk
dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenariusz: Justyna Lipko-Konieczna, Justyna Sobczyk
ruch sceniczny: Justyna Wielgus
kostiumy, scenografia: Wisła Nicieja
asystentka scenografki: Aleksandra Tomczyk
reżyseria światła: Sebastian Klim
muzyka na żywo: zespół Pokusa – Tymek Bryndal, Natan Kryszk, Teo Olter
produkcja: Dagna Dąbrowiecka, Katarzyna Stępniak
aktorzy: Beata Bandurska, Teresa Foks, Daniel Krajewski, Maja Kowalczyk, Barbara Lityńska, Aleksander Orliński, Martyna Peszko, Maciej Pesta, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Sakowski
—————-
Spektakl powstała w ramach projektu “Niepełnosprawność i społeczeństwo” realizowanego przez Biennale Warszawa we współpracy z Teatrem 21, ze środków m.st. Warszawy

Info: Teatr 21, fot. Grzegorz Press

Data publikacji: 31.03.2022

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również