Smakowanie sztuki w Zachęcie

Smakowanie sztuki w Zachęcie

Spotkania dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu towarzyszące wystawie „Adoracja słodyczy" odbyły się 13. i 14. stycznia w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta.

We wtorek 13. stycznia o godzinie 17:30 odbyło się spotkanie towarzyszące wystawie „Adoracja słodyczy” dedykowane osobom z dysfunkcją słuchu. Natomiast dzień później, 14. stycznia, o godzinie 17:00 miało miejsce spotkanie – również towarzyszące tej wystawie – jednak tym razem dla osób z dysfunkcją wzroku. – To są takie spotkania, które organizujemy w ramach cyklu „Sztuka dostępna”. Odbywają się w nawiązaniu do wszystkich wystaw, które organizujemy w Zachęcie – opowiada PAP Life Marta Miś, rzecznik prasowy Narodowej Galerii Sztuki.

Również w środę, 14. stycznia, o godzinie 18:00 odbyły się warsztaty skierowane do dorosłych, które poprowadziła Dorota Podlaska, artystka biorąca udział w wystawie „Adoracji słodyczy”. „Lunch box dla doktora Jekylla i pana Hyde’a” to są warsztaty, które miały charakter integracyjny, na które zaprosiliśmy zarówno osoby pełnosprawne jak i osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu, w tym z niepełnosprawnością sensoryczną. Osoby niewidome były wcześniej zapoznane z wystawą poprzez audiodeskrypcję i uprzednie oprowadzanie. Natomiast dla osób niesłyszących było tłumaczenie w polskim języku migowym – tłumaczy PAP Life Miś.

Podczas spotkania można było zapoznać się z nietypowymi łakociami… – Można było podziwiać czekoladki, w których zatopiono różnego rodzaju owady i robaki. Same warsztaty polegały na przygotowaniu przez ich uczestników lunch boxu dla dobrego doktora Jekylla i złego pana Hyde’a. Założeniem artystki jest to, żeby zapoznawać te produkty spożywcze, które się pojawią również poprzez inne zmysły, niż tylko zmysł wzroku, którym zazwyczaj percypujemy sztukę. Mamy na względzie przede wszystkim dotyk, ale i smak czy chociażby jego wyobrażenie. Pomysł jest również taki, żeby porozmawiać o tej wystawie poprzez szukanie przymiotników związanych bardziej ze smakiem, jednak w taki bardziej zaskakujący i nieoczywisty sposób – tłumaczy rzecznik prasowy Zachęty i dodaje: – Na warsztaty oraz na wspomniane spotkania specjalne obowiązywały zapisy. Wszystkie informacje znajdują się na stronie internetowej Zachęty – skwitowała Miś. (PAP Life)

pau/ dki/

Data publikacji: 15.01.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również