Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku

23. Spotkania z Piosenką

23. Międzynarodowe Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku odbyły się 11-12 grudnia na fanpageu „Nieprzetarty Szlak” na Facebooku, platformie Zoom. W każdym wejściu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, dzieci szkolne, instruktorzy, seniorzy, studenci. W rzeczywistości wideokonferencji miało miejsce wspólne śpiewanie, wzajemne interakcje, dyskusje i animacje, a także słuchanie i tworzenie muzyki. Atmosfera i energia podczas Spotkań online dorównywała tym w realu, za to niosła się szeroko w świat.

Studio festiwalowe 23. Spotkań z Piosenką mieściło się w Centrum Nieprzetartego Szlaku na Nowym Świecie w Lublinie, a stamtąd organizatorzy łączyli się z Lublinem, Warszawą, Opocznem, Sanokiem, Koninem, Wrocławiem, Gdańskiem, Celejowem, Janowem Lubelskim, Janowicą, Rykami, Świdnikiem, Wilnem, a także gośćmi z Niemiec.

Ze studia niosła się w świat dobra energia pobudzając uczestników do interakcji, śpiewu i ruchu. Przewodziła im piosenka festiwalowa i wezwanie „więc bądź razem z nami w onlajnie, w onlajnie tez może być fajnie, przyłącz się do nas i zaśpiewaj z nami, niech ta piosenka płynie między podziałami” i rzeczywiście to miało miejsce.

Oglądający wydarzenie mogli usłyszeć występy solistów, duetów oraz całych grup, niekiedy z pełną choreografią. W repertuarze znalazły się utwory klasyczne jak „Obladi oblada”, „Cała sala śpiewa z nami” czy „To były piękne dni”. W piątek odbył się (co prawda archiwalny) występ Ivana Grytsiv ze Lwowa wykonującego piosenkę po polsku, zaś dzień zakończyła kołysanka prosto z Wilna.

W webinarach oraz warsztatach na Zoomie brali udział nauczyciele, instruktorzy, ale także studenci podyplomowych studiów z muzykoterapii na UMCS. Podczas webinarów zaprezentowano różne podejścia do pracy z osobami z niepełnosprawnością, w tym do samego rozumienia muzykoterapii. Dominika Dopierała przedstawiła specyfikę pracy w oparciu o metodę Nordoff Robbins oraz realizowane przez nią w Poznaniu inicjatywy muzykoterapii społecznościowej.

Odmienne spojrzenie przedstawił Jarosław Marciszewski w oparciu o pracę w zespole „Remont Pomp” z Gdańska. Deklarując jednocześnie, że nie zajmują się muzykoterapią, tylko tworzą muzykę. Można też było posłuchać koncertu zespołu „Remont Pomp” w towarzystwie Mikołaja Trzaski. Dopełnieniem tego były warsztaty „Rytm i ruch – Body percussion” z Joanną Stanowską, podczas których uczestnicy mieli okazje praktycznie dotknąć istoty motopedagogiki, czyli rozwoju poprzez ruch. A ruch to muzyka, muzyka to ruch jak twierdzi Dominika Dopierała.

Ciekawym było zestawienie dwóch odmiennych podejść do pracy z osobami z niepełnosprawnościami i do muzykoterapii oraz różnych działań realizowanych przez prelegentów webinarów. A jednocześnie tyle inspiracji mogę czerpać do swojej pracy z podopiecznymi w Akademii – mówi Jasiek Tuszewski z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Sobotnie przedpołudnie przeznaczone było na Rodzinne Muzykowanie z Sylwią Lasok, wprawiło uczestników Spotkań w dobry nastrój i rozgrzało ciało i umysł na cały dzień. Następnie odbył się koncert Artystów – tym razem tych młodszych. Niezwykłym zaskoczeniem był występ Artystów  z Białorusi, z Pińska, ponieważ był to surdoprzekład piosenki, czyli piosenka migana. Popołudniowe wejście zdominował recital Mateusza Dudka na żywo ze Studia festiwalowego. Słuchacze zostali oczarowani: – „Wow, autorskie piosenki i takie wykonanie, przyjemnie się słucha”, „Piękny nastrojowy dziś wieczór… Dzięki Mateusz!”. Uczestnicy Spotkań żywo reagowali na kolejne występy, chętnie komentowali, lajkowali oraz bili brawa – nie tylko wirtualne.

– Udało nam się oddać klimat i atmosferę Spotkań z Piosenką, jak to było zawsze do tej pory na żywo. Spotkania z Piosenką są świętem Artystów Nieprzetartego Szlaku, wspólnym spotkaniem, zabawą. I nawet online byliśmy razem, udowodniliśmy, że w onlajnie też jest fajnie. To duży sukces – mówi Karolina Czajka, główny organizator Spotkań z Piosenką Nieprzetartego Szlaku.

Nowością w tegorocznej edycji była akcja „Pisania piosenki na Spotkania z Piosenką”. Wspólnie w komentarzach pod postem na Facebooku wszyscy chętni mogli zgłaszać swoje wersy. Ostatecznie do piosenki tekst „ułożył” oraz muzykę skomponował Łukasz Jemioła i wspólnie z wolontariuszami i organizatorami wykonał ją w Studio festiwalowym w sobotę, 12 grudnia podczas Finału Spotkań. Całość ma mocne przesłanie. Wspólne wykonanie piosenki z ogromną energią i mocą niesie je w świat:

Miłość to wielki dar,

Więc o nią dbaj

Miłość to trudna droga, a nie na ziemi raj.

Droga to wielki dar,

Wiec o nią dbaj

Droga to właśnie miłość, co niesie na ziemię raj.

Organizatorom z Fundacji nie pozostaje nic innego, jak tylko przygotowywać kolejną edycję Spotkań Nieprzetartego Szlaku, aby móc spotkać się z odbiorcami wydarzeń w onlajnie, na żywo i jeszcze lepiej się bawić. Ukazali różne podejścia do niepełnosprawności, ale byli razem. Piosenka z Nieprzetartego Szlaku płynie między podziałami!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, oraz ze środków Województwa Lubelskiego i PFRON, zrealizowany także dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Wydarzenie objęli patronatem honorowym: minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. dr hab. Piotr Gliński, wojewoda lubelski Lech Sprawka, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk, PFRON, Lubelskie Smakuj życie!

Patronat medialny: TVP3 Lublin, Magazyn Osób Niepełnosprawnych „Nasze Sprawy”

https://www.facebook.com/events/882527395851696

Strona www: http://nieprzetartyszlak.eu/

Fanpage: https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku

Zobacz galerię…

Info prasowe: Fundacja Nieprzetartego Szlaku, oprac. IKa, fot. Paweł Snopek

Data publikacji: 14.12.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również