Święto teatru w Pomorskiem, czyli XIX MPTW w Tczewie

Otwarcie Przeglądu

Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych uważam za otwarty! Tradycyjnie tymi słowami Magdalena Okapiec-Kortas , prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego oraz Wojciech Rinc, dyrektor Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie rozpoczęli w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki kolejny, dziewiętnasty Przegląd.

Przybyło 31 grup teatralnych
Pomimo upływu lat zainteresowanie naszą imprezą nie słabnie. Wciąż nie brakuje zespołów teatralnych, które chcą do nas przyjeżdżać. Nie brakuje ludzi, choreografów, scenografów, wychowawców i opiekunów, którzy zajmują się przygotowaniem spektakli. Nie brakuje też najważniejszych osób, czyli aktorów, młodszych i starszych, którzy chętnie angażują się w przedstawienia. Aktorzy to osoby z różnymi niepełnosprawnościami, maluszki, starsi, a także dorośli, uczniowie szkół, placówek edukacyjnych, podopieczni i ośrodków specjalnych, fundacji i stowarzyszeń, nie tylko z Polski. W tym roku udział wzięło 31 grup teatralnych, w tym 5 z zagranicy, Litwy i Macedonii.

Wczesną jesienią przyjeżdżają do Tczewa zespoły, które od początku uczestniczą w naszym Przeglądzie, na przykład SOSW z Bartoszyc. Pojawiają się też nowe grupy, jak ŚDS z Jeleniej Góry, którego uczestnicy zachwyceni udziałem w imprezie, wyrażali żal, że dopiero teraz do nas dołączyli i zadeklarowali już swoją obecność w przyszłym roku.

Nieodzowną częścią Przeglądu Teatrów jest oczywiście publiczność. Naturalnym jest, że uczestnicy MPTW z zaciekawieniem wzajemnie obserwują swoje występy, ale w tych wrześniowych dniach odwiedzają nasz teatr także widzowie nie będący aktorami. Mamy stałych fanów, którzy od lat przychodzą oglądać spektakle aktorów z niepełnosprawnościami. Fakt, że skupiamy wokół tego teatralnego święta również ludzi „z zewnątrz” dowodzi celowości jego organizowania nie tylko dla samych „zainteresowanych”, ale także odbija się ono szerokim echem w środowisku lokalnym, przyczyniając się do inkluzji, integracji i szerzenia pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie.

Mówiąc o organizacji MPTW nie można pominąć udziału młodych ludzi, wolontariuszy rekrutujących się z tczewskich liceów, uczniów i absolwentów ZPS, jak i wieloletnich przyjaciół tej cyklicznej imprezy, których pomoc jest nieoceniona podczas wszystkich wydarzeń w trakcie całego teatralnego tygodnia.

Rozmowy, zabawy, zajęcia warsztatowe…
Przegląd Teatrów to nie tylko krótkie występy na scenie, to całe pięć dni pobytu w pięknym ośrodku wypoczynkowym w Gołuniu na Pojezierzu Wdzydzkim. Dni te wypełnione spotkaniami, rozmowami, zabawami, a wszystko to ma na celu autentyczną integrację zespołów i ludzi z różnych stron Polski i z zagranicy.

Temu też przyświeca tradycyjna Biesiada Kaszubska, skupiająca wszystkich uczestników i organizatorów MPTW, którzy wspólnie spędzają czas przy ognisku nad jeziorem, przy muzyce, śpiewach, wspólnej zabawie i przy stołach na świeżym powietrzu, zastawionych pysznymi, regionalnymi potrawami.

Tygodniowy pobyt urozmaicały uczestnikom zajęcia warsztatowe prowadzone przez naszych nauczycieli i terapeutów z ZPS i SNRSS.

Terapeutki, Kasia i Karolina, prowadzące warsztaty taneczno-muzyczne uważają, że taniec jest tą formą sztuki, która oprócz oczywistych zalet związanych z aktywnością fizyczną, daje wiele radości, odprężenia i zabawy. Prowadzący przygotowując materiał do przeprowadzenia warsztatów tanecznych bazowali na tym, że osoby z niepełnosprawnością kochają muzykę, odnajdują się w ruchu scenicznym. W warsztatach wykorzystane zostały tańce integracyjne z różnych części świata, jak również podkłady muzyczne zaczerpnięte ze znanych przebojów muzyki rozrywkowej i dance. Przy wykonywaniu układów tanecznych uczestnicy mogli wspomagać się różnego rodzaju akcesoriami, jak chusty, worki do tańców i kamizelki animacyjne.  Nie zabrakło także miejsca na relaksację.

Dla wszystkich zespołów przeprowadzone zostały, jak co roku, także warsztaty plastyczne. Artystyczne spotkania miały miejsce w Gołuniu i Tczewie, a ich celem tym razem było wykonanie – według własnego pomysłu i dowolną techniką – „Biletu do Teatru” z wykorzystaniem różnorodnych materiałów i elementów dekoracyjnych. W założeniu autorek warsztatów, Asi i Iwony, podróż plastyczna uczestników miała za zadanie rozwijać wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie w nawiązaniu do tematu i treści przedstawianych na Przeglądzie wystąpień. Efekty końcowe zaskoczyły samych młodych artystów. Powstały przepiękne, różnokolorowe, wesołe i jedyne w swoim rodzaju Bilety, będące pamiątką uczestnictwa w Teatrach.

Trudne zadanie i wysoka ocena jury
Podczas festiwalu wszystkie spektakle oceniało jury w składzie: przewodniczący Jarosław Wojciechowski – menadżer kultury i producent teatralny, reżyser, dramaturg, aktor, Andrzej Mańkowski – reżyser, scenarzysta i producent filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Natalia Kuropatwińska – nauczyciel i terapeuta Zespołu Placówek Specjalnych w Tczewie.

Przewodniczący jury, mający ogromne doświadczenie w obszarze sztuki teatralnej, z uznaniem wypowiadał się na temat przebiegu Przeglądu, podkreślając bardzo dobrą organizację MPTW, co dla nas, organizatorów, jest niezwykle budujące.

Odnosząc się do zaprezentowanych spektakli członkowie jury podkreślali wartość przedstawień, wzrost i rozwój ciekawych, nowych koncepcji realizacyjnych, rosnący z każdym rokiem poziom spektakli pod względem artystycznym, innowacyjne wykorzystanie scenografii i kostiumów, profesjonalizm i w pełni świadome zaangażowanie, zarówno opiekunów grup, jak i samych aktorów. Jury podczas tegorocznych obrad zgodnie wyrażało ogromną trudność w dokonaniu oceny poszczególnych występów, z uwagi na wyrównany, bardzo wysoki poziom prezentowanych spektakli. Takich określeń, które padały w podsumowaniu werdyktów jury jak: „perfekcyjna oprawa scenograficzna”, „genialne wykorzystanie rekwizytów oraz sprawność narracyjna” czy „epicki rozmach inscenizacyjny” nie powstydziłby się żaden profesjonalny teatr. To tylko niektóre z pochwał kierowanych pod adresem zespołów aktorów z niepełnosprawnościami.

Finał jak zwykle rozpoczął występ najmłodszych uczestników MPTW, Teatrzyk ze Stumilowego Lasu naszego Przedszkola Specjalnego ZPS, który swoim przedstawieniem Równowaga czterech żywiołów zachwycił widzów dostarczając ogromu wzruszeń.

Podczas uroczystości finałowej obecny był dyrektor Pomorskiego Oddziału PFRON Dariusz Majorek, który niezmiennie od lat „kibicuje” naszej imprezie. PFRON jest głównym sponsorem MPTW, obok MKiDN, Powiatu Tczewskiego oraz Gminy Miejskiej Tczew.

Grand Prix czyli Wielką Nagrodę XIX MPTW zdobył zespół Wesoła gromada z SOSW w Bartoszycach spektaklem Historia Calineczki „za stworzenie kompletnego spektaklu teatralnego – od estetyki do emocji”.

Jako, że nasza impreza ma charakter przeglądu, a nie konkursu, tradycyjnie nagrodzeni zostali wszyscy nagrodami indywidualnymi i zespołowymi.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Wiele osób pytało nas o kolejny XX Przegląd, zatem… do zobaczenia za rok!

Zobacz galerię…

Marlena Modrzejewska-Trocha / ZPS w Tczewie, fot. Marek Czaja

Zespoły biorące udział w XIX MPTW to:
Wojewódzki Dom Kultury Kielce, DPS Stanisławie, ŚDS SNRSS Tczew, SSPdP Tczew, Adakavas Litwa, SORW Malbork, DPS Machowina, WTZ „O uśmiech dziecka” Trzebnica, Fundacja Sprawni Inaczej Gdańsk, ŚDS Nasza Fundacja Jelenia Góra, Kowno Liwa, Raseiniai Litwa, WTZ SNRSS Tczew, Stowarzyszenie ECCE HOMO Kowalki, Raseiniai Litwa, SOSW Wronie, WTZ w Janowicy, SOSW im. św. Mikołaja Koło, Skopje Macedonia, ZPEW Turek, SOSW Mosina, DPS Skwierzyna, SOSW Bartoszyce, ŚDS Elbląg, WTZ Białogard, SOSW Szymanowo, SSPdP Kwidzyn, DPS Lubuczewo, SOSW dla Niesłyszących Radom oraz Teatrzyk ze Stumilowego Lasu Przedszkole Nr 3 ZPS Tczew

Data publikacji: 06.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również