Szósty Festiwal Otwartych Serc

Chorzowski Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych oraz Środowisk Integracyjnych pod nazwą „Festiwal otwartych serc" odbywa się co roku wiosną, w kwietniu. Tym razem już po raz szósty.

Jego organizator, Starochorzowski Dom Kultury zaprasza do udziału osoby niepełnosprawne ze szkół integracyjnych, specjalnych, domów kultury, warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, głównie z terenu województwa śląskiego. Na tegoroczną edycję uczestnicy przyjechali z Gliwic, Chorzowa, Katowic, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Bytomia, Sławkowa, Poraja i Świętochłowic.

Zamierzeniem festiwalu jest propagowanie terapii osób niepełnosprawnych przez sztukę, przedstawienie efektów ich twórczości artystycznej, promocja talentów.

Tragiczne wydarzenie z 10 kwietnia i ogłoszona żałoba narodowa zmieniły harmonogram festiwalu. Przegląd, który miał się odbyć 16 i 17 kwietnia, przełożono na 25 kwietnia. Nie było więc, jak w latach poprzednich, koncertu laureatów. Już od rana w sali widowiskowej Starochorzowskiego Domu Kultury, trwał przegląd konkursowy, w którym niepełnosprawne osoby prezentowały swoje umiejętności w kategoriach teatralnej, wokalnej, tanecznej i instrumentalnej. Ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród najlepszym wykonawcom odbyło się tego samego dnia o godz. 16.00.

Przeglądowi towarzyszyła jak zawsze, wystawa prac laureatów konkursu plastycznego „Dobrze patrzy się tylko sercem, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”

Organizatorzy planują pozyskać środki finansowe na koncert „Pofestiwalowe śpiewanie”, mający się odbyć podobnie jak w ubiegłym roku, w chorzowskim skansenie, w październiku. Życzymy, aby się to udało, i abyśmy mogli jednak zobaczyć koncert laureatów.

Poza konkursem, gościnnie wystąpił dziecięcy zespół taneczny „Radość” z Ukrainy.

ZWYCIĘZCY TEGOROCZNEGO FESTIWALU:

Kategoria teatralna
wiek 14-18 lat

„Bajkowy Teatrzyk” z Zespołu Szkół Specjalnych nr 7 w Gliwicach, za przedstawienie pod tytułem „Wyprawa Bombika”

wiek powyżej 18 lat:
I miejsce zajął zespół Pudełko z WTZ „Promyk” z Katowic, za prezentację „Spójrzcie, ja mogę latać”

Kategoria instrumentalna
14 -18 lat

I miejsce zajął zespół „Rytm” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Specjalnych nr 7 z Gliwic, który zagrał na fletach i cymbałach „Barkę” i „Bożą radość”

Kategoria wokalna
7-13 lat

Jury nie przyznało I miejsca w tej kategorii, natomiast II miejsce przyznano „wszystkim dziewczynom z Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Bytomiu”

Powyżej 18 lat
I miejsce – Marcin Gajda z Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie, który nagrodzony wielkimi brawami, pięknie wykonał znane wszystkim „Znowu zwykły dzień” i „Zostawcie Titanica”
II miejsce – Eliza Beniowska z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 z Sosnowca za piosenki „Ten piękny sen” i „Człowieczy los”
III miejsce – Mariola Binaś z Młodzieżowego Domu Kultury nr 22 w Bytomiu za wykonanie „Otwórz serce” i „Pod znakiem raka”

Kategoria taniec
14 – 18 lat

I miejsce Zespół „Błyskawica” ze Starochorzowskiego Domu Kultury za brawurowe wykonanie „Tańca integracyjnego”

Powyżej 18 lat
I miejsce – Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta z Poraja – zespół „Radość” za prezentację pod tytułem „Jeżeli kochasz – sercem patrz”
II nagrody nie przyznano
III miejsce – Zespół Aktywności Społecznej z MDK nr 22 w Bytomiu, za żywiołowo wykonany „Marsz Radeckiego”

IRCa
fot. „NS”

Zobacz galerię…

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również