„Uciekinierki”. Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na 71. premierę Teatru dla niewidomych i słabo widzących
- 21.11.2022
We wtorek 22 listopada o 13:00 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Małą Scenę na „Uciekinierki” – 71. premierę w ramach cyklu „Teatr dla niewidomych i słabo widzących”. Spektakl, jak wszystkie w ramach autorskiego projektu, wyreżyserowała społecznie Ewa Pilawska.
O spektaklu:
W środku nocy, gdzieś pośrodku niczego, spotykają się dwie obce sobie kobiety – Margot i Claude. Pierwsza to czterdziestoletnia gospodyni domowa, która w dniu osiemnastych urodzin córki decyduje, że chce wreszcie żyć pełnią życia. Druga to pensjonariuszka domu spokojnej starości, która nie chce zgodzić się na życie według scenariusza, jaki zaplanował dla niej syn. Pozornie różni je wszystko – wiek, doświadczenie, styl życia. Jednak, choć same nie chcą się do tego przyznać, niezwykle wiele je łączy. Spotykają się w ważnym dla obu momencie. W chwili, kiedy zaczynają rozumieć, że całe swoje życie poświęciły innym i ich problemom, i że już czas, aby przestać żyć tylko dla innych, ale pomyśleć o sobie. Jak zakończy się ich szalona podróż autostopem? Czego się o sobie dowiedzą?
„Uciekinierki” to pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji opowieść o kobietach. O tym jak wiele dają z siebie innym – mężowi, dzieciom – zapominając przy tym o swoich potrzebach i nie zauważając nawet swojego poświęcenia. To opowieść o miłości, codziennych problemach, ale też o odwadze bycia sobą i o tym, że nigdy nie jest za późno, by o siebie zawalczyć. Nawet jeśli oznacza to ucieczkę w nieznane.
Bilety kosztują symboliczne 5 groszy. Miejsca możecie zarezerwować w kasie Teatru mailowo (bilety@powszechny.pl) lub telefonicznie (42 633 50 36).
Pierre Palmade i Christophe Duthuron
„Uciekinierki”
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska
Obsada: Barbara Szcześniak, Beata Ziejka
Didaskaliusz: Michał Lacheta
Licencja na korzystanie z Utworów muzycznych została udzielona przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Teatr dla niewidomych i słabo widzących
„Teatr dla niewidomych i słabo widzących” to unikatowy i pionierski w skali Europy autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej. Zainaugurowany został w 2005 roku wspólnie z łódzkim Okręgiem Polskiego Związku Niewidomych (we współpracy z Teresą Wrzesińską). Do tej pory zrealizowanych zostało 70 premier w ramach cyklu. Pismo „Pochodnia”, miesięcznik społeczny Związku Niewidomych, wskazał, że Teatr dla niewidomych i słabo widzących jest jedyną tego typu formą teatralną uprawianą w Polsce.
Każda premiera w ramach „Teatru dla niewidomych i słabo widzących” to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru. Rytm pracy jest taki sam jak przy pracy nad tradycyjną premierą teatralną. Spektakle realizowane w ramach cyklu przygotowywane są specjalnie z myślą o osobach niewidomych. Duży nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także wszystkie didaskalia (w każdym spektaklu pojawia się didaskaliusz, który czyta informacje na temat przestrzeni, w której rozgrywa się akcja, wyglądu). W premierach uczestniczą nie tylko osoby niewidome, ale również słabo widzące i niedowidzące, w związku z czym spektakle mają również rozbudowaną sferę choreograficzną i inscenizacyjną. Wszystkie premiery realizowane w ramach cyklu reżyseruje społecznie dyrektor Ewa Pilawska, która z tytułu tych realizacji nie otrzymuje żadnego honorarium.
Doświadczenie kilkunastu lat i stały kontakt ze środowiskiem osób niewidomych, podobnie jak uznanie ze strony osób i instytucji działających na rzecz osób z dysfunkcją wzroku, pokazuje, że zapotrzebowanie na tego typu ofertę kulturalną jest ogromne. Z myślą o osobach, dla których nie wystarcza miejsc na widowni i tych, które ze względu na zły stan zdrowia lub odległość od Łodzi nie mogą uczestniczyć w prezentacjach na żywo, wspólnie z Radiem Łódź przygotowujemy radiowy zapis kolejnych premier. W związku z faktem, że spektakle w ramach cyklu są unikatowe, Teatr Powszechny w Łodzi regularnie odwiedzają grupy widzów niewidomych i słabo widzących nie tylko z Łodzi i regionu, ale również z całego województwa, jak i z innych województw – w szczególności wielkopolskiego i mazowieckiego.
Za projekt „Teatr dla niewidomych i słabo widzących Ewa Pilawska otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi prezydenta Europejskiej Unii Niewidomych lorda Colina Low, Złotą Odznakę Honorową Polskiego Związku Niewidomych, Odznaczenie „Przyjaciel Niewidomych” czy tytuł „Placówka Kultury Województwa Łódzkiego”.
W realizacji projektu Teatr współpracuje z Polskim Związkiem Niewidomych oraz z Łódzką Szkołą dla Słabo Widzących i Niewidomych „na Dziewanny”. Wszystkim prezentacjom w ramach cyklu towarzyszą programy teatralne, które dzięki współpracy i pomocy Biblioteki Niewidomych przygotowywane są w wersji napisanej alfabetem Braille’a.
Info: Teatr Powszechny w Łodzi
Data publikacji: 21.11.2022 r.