Uszanowanko stawia na dostępność. Klubowa zabawa dla wszystkich

W Krakowie odbyła się trzecia edycja Festiwalu Integracji Artystycznej Uszanowanko. Impreza powstała, aby zwiększyć uczestnictwo osób z niepełnosprawnościami na scenie muzycznej, kulturalnej i klubowej. Ponadto ma służyć przełamywaniu stereotypów dotyczących OzN. W programie dwudniowego wydarzenia znalazły się warsztaty didżejskie oraz szerzące wiedzę na temat niepełnosprawności. Były też koncerty oraz panel dyskusyjny na temat dostępności wydarzeń kulturalnych.

27-28 sierpnia w Forum Przestrzenie w Krakowie została zorganizowana trzecia edycja Festiwalu Integracji Artystycznej Uszanowanko. Pierwsza z nich odbyła się we wrześniu ub.r., a kolejna – świąteczna – w grudniu. Działania podjęte w 2021 r. doceniła kapituła konkursu „Kraków bez barier”. Uszanowanko zwyciężyło wśród wydarzeń w kategorii Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Natomiast Martyna Masztalerz, będąca pomysłodawczynią festiwalu, otrzymała statuetkę Herkulesa dla Osobowości roku (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/w-krakowie-bez-barier-docenianie-kreatywnosci/).

– Podkreślamy, że wszyscy mamy prawo razem bawić się w klubach. Naszej inicjatywie ufa coraz więcej ludzi. Często ich zaangażowanie ma związek z osobistymi historiami. Np. jeden z występujących artystów chciał mieć zdjęcie osób z zespołem Downa, które imprezują ze wszystkimi. Zamierzał to pokazać koledze mającemu córkę z zespołem Downa – mówi „NS” Martyna Masztalerz.

Wspólna zabawa

Sobotnią część festiwalu otworzyły warsztaty didżejskie. Na nie obowiązywały zapisy. Lista zgłoszeń szybko się zapełniła przed rozpoczęciem wydarzenia, zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. Trzygodzinne zajęcia poprowadzili Daniel Drumz i DJ Edee Dee. Organizatorzy dostrzegają spore zainteresowanie tą propozycją. Nie wykluczają, że w przyszłości powstanie np. szkółka didżejska pod szyldem Uszanowanka. Jednak decyzja w tej kwestii jeszcze nie zapadła.

Wieczorem odbył się koncert duetu Chvost, poszukującego nowej przestrzeni dla zapomnianych, ludowych pieśni. Gościnnie do wokalistki Pauliny Bisztygi i producenta Minoo dołączył Zeu5. Później zagrał swój DJ-ski set. Umiejętności didżejskie zaprezentowali też Envee, Daniel Drumz i DJ Edee Dee.

– W sobotę impreza była na zewnątrz, bo nic nie zapowiadało opadów deszczu. Ale w trakcie koncertu Chvosta mocno się rozpadało. Didżeje zaprezentowali m.in. stare hity w elektronicznych aranżacjach. Ludziom się to podobało, z Forum Przestrzenie wyszli o godzinie czwartej nad ranem. Bardzo dużo osób z niepełnosprawnościami bawiło się na scenie –  opisuje pomysłodawczyni Uszanowanka.

Droga do dostępności

W niedzielę pierwszą atrakcją były warsztaty z kultury głuchych. O sytuacji tych osób w społeczeństwie opowiedziała Edyta Kozub. Jej wystąpienie zostało przetłumaczone z PJM na język polski przez Magdalenę Sipowicz. W festiwalowym programie znalazły się też warsztaty z savoir vivre wobec osób ze szczególnymi potrzebami. W tym przypadku ekspertem od dobrych manier był Emil Zaremba. Z kolei temat życia bez wzroku został przedstawiony przez Tomasza i Małgorzatę Koźmińskich. Spore zainteresowanie wśród uczestników spotkania wzbudziły m.in. okulary symulujące widzenie tunelowe.

– Ludzie zadawali dużo pytań prowadzącym poszczególne warsztaty. Były elementy śmieszne, ale też takie prawie jak na terapii grupowej, kiedy mówili m.in. o swoich problemach. Każdy mógł się czegoś nauczyć. Chyba najlepiej obrazuje to sytuacja, kiedy dziewczyna jeżdżąca na wózku ubrała okulary symulujące widzenie tunelowe. To było poruszające, ale też fajne – pokazujące otwartość na wiedzę – dodaje Martyna Masztalerz.

Niedzielny program festiwalu objął również panel dyskusyjny „Witaj w klubie!”. Debata dotyczyła dostępności wydarzeń kulturalnych dla osób z niepełnosprawnościami. W gronie prelegentów znalazł się m.in. pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal. W debacie zostały przedstawione wątki nie tylko z perspektywy wózkowicza, ale też osób w spektrum, z zespołem Downa i niewidomych. Natomiast zwieńczeniem Uszanowanka był koncert Bolan /Krime / Dowgiałło i gości.

– Chciałam, żeby uczestnicy panelu mówili o tym, co jest trudne i co się nie udaje, bo razem możemy wypracować standardy. I prelegenci szczerze wskazywali rzeczy do poprawy. To pokazuje, jak zmienia się myślenie o dostępności – w stronę konstruktywnej dyskusji – podsumowuje pomysłodawczyni festiwalu.

Zobacz galerię…

Marcin Gazda, fot. Maciek Zygmunt i Kamil Kożuch

Data publikacji: 07.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również