VII EFFI TY I JA w Koszalinie
W ramach VII Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja odbyło się szereg imprez towarzyszących, m. in. w dniu 8 września w hotelu ,,Gromada” miała miejsce konferencja „Macierzyństwo, rodzicielstwo, niepełnosprawność”, poświęcona wychowaniu dzieci przez rodziców z niepełnosprawnością.
Spotkanie rozpoczęła prof. Dorota Podgórska-Jachnik z Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi wykładem nt. „Macierzyństwo kobiet z niepełnosprawnością w kontekście normalizacji życia niepełnosprawnych”. Natomiast prof. Bassam Aouil z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy opisywał relacje rodzinne pomiędzy rodzicami z niepełnosprawnością i ich dziećmi. O swoich doświadczeniach opowiadali również goście z Francji.
Młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego w Koszalinie miała możliwość poznania doświadczeń tych rodziców. Był wśród nich m.in. Ryszard Fornalczyk medalista igrzysk paraolimpijskich, mistrz Europy i świata w podnoszeniu ciężarów, który na spotkanie przybył ze swoimi córkami, opowiadał o swoich osiągnięciach i ogromnej motywacji, która sprawiała, że wciąż chce być lepszy, silniejszy. Jak sam twierdzi – „bez rodziny nie wiem czy bym dał radę”. To właśnie najbliżsi pomagali mu w codzienności, wspierali, motywowali do dalszej pracy.
Krzysztof Głombowicz, komentator i sprawozdawca sportowy przedstawiał koszalińskiej młodzieży również innych mistrzów sportu, medalistów paraolimpiad. O swoich osiągnięciach opowiadał Rafał Gręźlikowski – wielokrotny mistrz Polski i Europy w wyciskaniu sztangi leżąc, medalistki Igrzysk Paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy – sztangistka Justyna Kozdryk, Katarzyna Bieniek-Michalczyk, Renata Chilewska – rekordzistka w pchnięciu kulą oraz Katarzyna Rogowiec – mistrzyni świata w narciarstwie biegowym. Wszyscy oni na spotkaniach z młodzieżą mówili o swojej motywacji do wysiłku, często niewyobrażalnego dla zdrowego, młodego człowieka. Wskazywali na rolę rodziny i dzieci, które w życiu osób niepełnosprawnych mają szczególne znaczenie – oprócz radości i spełnienia motywują ich do pokonywania własnych ograniczeń i choroby.
Na jednym ze spotkań przedstawiciele Fundacji „Otwórz Oczy” z Grodziska Mazowieckiego przedstawili cykl publikacji: „Moja mama jest na wózku”, Moja mama nie widzi”, „Moja mama nie słyszy”. 6 tysięcy wydanych książeczek znakomicie egzemplifikuje wagę problemu, jego powszechność i potrzebę szerokiej prezentacji.
Wśród wielu imprez towarzyszących Festiwalowi zwracały uwagę m.in. spektakle teatralne, wystawy malarstwa, rękodzieła artystycznego, warsztaty animacji filmowej, prezentacje twórczości środowisk osób z niepełnosprawnościami oraz aktywnej rehabilitacji i najnowszego sprzętu ortopedycznego firmy OTTO-BOCK, a także udana aukcja obrazów (6 tys. zł) na rzecz powodzian (ośrodek w Sandomierzu).
Festiwal „Integracja Ty i Ja” to jednak przede wszystkim filmy. W tegorocznej VII edycji jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz – przewodnicząca, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Marta Sikorska, Frédéric Zeitoun (Francja) i Bartosz Szpurek po obejrzeniu filmów biorących udział w konkursie na film fabularny (7 filmów), dokumentalny (25 filmów) oraz amatorski (8 filmów) postanowiło przyznać:
Grand Prix „Motyl 2010″ za najlepszy film festiwalu filmowi „Benda Bilili”, Francja, Demokratyczna Republika Konga w reżyserii Renaud Barreta i Florent de la Tullaye, ponieważ film uświadamia, że poprzez ukazanie fragmentu świata można o świecie powiedzieć tak wiele.
„Motyl 2010″ za najlepszy film fabularny filmowi „Ja też!” (Yo, también), Hiszpania w reżyserii Álvaro Pastora i Antonio Naharro, ponieważ jest to piękny film o miłości.
„Motyl 2010″ za najlepszy film dokumentalny filmowi „Manu na kółkach” (Manu, un histoirie de M.E.C.), Belgia w reżyserii Vincenta Deveux, ponieważ jest to uczciwy i pozbawiony sentymentalizmu zapis codziennej walki bohatera filmu o wejście do… pierwszej ligii.
„Motyl 2010″ za najlepszy film amatorski filmowi „Could you change your lifestyle?”, Polska w reżyserii uczestników pracowni arteterapii pod kier. Marioli Żylińskiej-Jestadt za lekkość i dyskrecję.
Drugą nagrodę w konkursie na film amatorski otrzymał film „To my”, Polska w reżyserii Katriny Smacznej Fajesovej za prawdę.
Trzecią nagrodę w konkursie na film amatorski przyznano filmowi „Nasze Betlejem”, Polska w reżyserii Bartłomieja Zbączyniaka za prostotę.
Ponadto Jury przyznało wyróżnienie Specjalne dla filmu „Mama”, Polska w reżyserii Krzysztofa Piotrowskiego, ponieważ jest to film o pięknej kobiecie i jej radości życia.
Również opinie widzów potwierdzają, że filmy o pozornie tej samej tematyce są różne. Inaczej są realizowane, przedstawiają różne aspekty życia ludzi niepełnosprawnych. W komentarzach po festiwalowych projekcjach ocenili oni bardzo wysoko ich profesjonalizm, różnorodne sposoby przedstawienia problemów osób z niepełnosprawnością, zmagających się z niezliczoną ich liczbą na co dzień. Widzowie podkreślali przeżycie swoistego catharsis, wyzwolenie u nich wielu pozytywnych emocji, empatii i zrozumienia. Bardzo spektakularnym świadectwem woli i mocy był wzruszający i jednocześnie bardzo energetyzujący recital – po czterech latach nieobecności na estradzie – Moniki Kuszyńskiej, poruszającej się na wózku – w wyniku wypadku – byłej wokalistki Varius Manx.
Festiwal od początku cieszy się dużym zainteresowaniem, a prezentowane filmy robią wrażenie i zmuszają do refleksji. Teresa Budzisz Krzyżanowską – aktorka, jurorka VII Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” dzieli się swoimi wrażeniami. – Wiedziałam, że to nie będzie stracony czas, ale nie przypuszczałam, że tyle pożytku mi przyniesie. Wciąż mam pod powiekami obrazy wszystkich prezentowanych filmów… Każdy domaga się wielkiego namysłu i czułego komentarza. Mówiły one wszystkie jak bardzo jesteśmy sobie potrzebni, odpowiedzialni za siebie nawzajem, co znaczy siła miłości w codziennych zmaganiach, jak przykra jest izolacja, samotność, brak porozumienia. Filmy były pełne wiary w sens życia nawet obarczonego cierpieniem, szczere do łez, choć opowiadane często bardzo obiektywnie, proste i czytelne, a czasem poetycko piękne. Bardzo żałuję, że te filmy mogła obejrzeć tylko wąska grupa widzów.
Podpisujemy się także i my pod apelem artystki, że „trzeba zrobić wszystko, by trafiły do dystrybucji kinowej lub do telewizji, żeby uwrażliwiać i pomóc zrozumieć na czym naprawdę polega człowieczeństwo.”
W Festiwalu prócz osób niepełnosprawnych uczestniczą ludzie, którym problematyka niepełnosprawności nie jest obojętna, jest to bowiem jedyne w swoim rodzaju forum wymiany myśli i doświadczeń. Cieszy się on rosnącym zainteresowaniem instytucji kultury, samorządów, organizacji pozarządowych i mediów nie tylko w kraju. Dowodzi tego powstałe niedawno w Paryżu Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Integracja Ty i Ja, które było partnerem organizatorów jego tegorocznej edycji.
IwoKo
fot. Wojciech Szwej