Warsztaty, konkurs i gala, czyli MocArt po raz drugi
Po raz drugi w Katowicach odbył się w dniach 23-31 sierpnia br. Festiwal Piosenki Osób Niepełnosprawnych „MocArt". Były to tygodniowe warsztaty muzyczne w połączeniu z konkursem piosenki i galą festiwalową. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie „Power of Soul" z Katowic, którego głównym celem jest upowszechnianie muzyki oraz działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Oprócz warsztatów muzycznych wzięli oni udział także w prelekcjach na temat autoprezentacji, umiejętności komunikacji i doskonalenia dykcji. „Twoja rola w grupie, komunikacja i kreatywność” to temat zajęć poprowadzonych przez Ewę Bensz, miały też miejsce warsztaty z dykcji dla wokalistów prowadzone przez aktora z zaprzyjaźnionego Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Wyższa Szkoła Humanitas z Sosnowca została sponsorem i partnerem festiwalu, organizując dla uczestników warsztaty z zakresu pozyskiwania środków finansowych na pracę z osobami z niepełnosprawnością, public relations dla artystów oraz metod niwelowania stresu. Odbyły się m.in. warsztaty z misami dźwięków prowadzone przez Iwonę Durek-Sypek – wykładowczynię Humanitas, która wraz ze swoimi przyjaciółmi zorganizowała wspaniały seans relaksacyjny. „MocArtowicze” mieli też okazję zagrać na instrumentach i wypróbować je od strony praktycznej.
Dyrektor artystyczny i pomysłodawczyni imprezy, Katarzyna „Puma” Piasecka, już w trakcie warsztatów mówiła, że ma łzy w oczach, bo niedługo koniec i trzeba będzie się pożegnać i czekać aż cały rok na następne spotkanie. W trakcie tego tygodnia nawiązały się tak serdeczne kontakty i przyjaźnie, że na pewno jeszcze wszyscy znowu się spotkają przy różnych okazjach.
Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się 29 sierpnia w Sali Teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach, natomiast 30 sierpnia o 19:00 na tej samej scenie miała miejsce Gala wręczenia nagród połączona z koncertem w wykonaniu instruktorów: Katarzyny „Pumy” Piaseckiej, Adama Rymarza oraz zaproszonych gości: Krzysztofa „Pumy” Piaseckiego, Soul Hunters Gospel Choir, a także najważniejszych osób – laureatów festiwalu. Całość poprowadził pracownik Działu Promocji Wyższej Szkoły Humanitas, Konrad Bilski.
Grand Prix Festiwalu zdobyła Daria Barszczyk z piosenką „Hey, Daddy”, pierwsze miejsce – Przemek Cackowski i „Jaskółka uwięziona”, drugie – Natalia Smogulecka z „What a feeling”, a trzecie – Tomasz Tworek w utworze „Skazany na bluesa”. Wyróżnienia otrzymali Agnieszka Krząstek, która brawurowo wykonała „Gdzie ci mężczyźni” oraz Szymon Wasiłowicz i „Sway”.
– W tym roku mamy uczestników z całej Polski, zgłoszeń było bardzo dużo, ale nie mogliśmy wszystkich zaprosić, ale za rok postaramy się coś na to poradzić – powiedziała „Naszym Sprawom” Katarzyna „Puma” Piasecka. – Najtrudniej było ogarnąć całość przy aranżacji utworów, bo to wymaga dużo czasu, ale wszyscy spisali się na medal: wykonawcy i sekcja muzyczna pracowali cały czas z pełnym zaangażowaniem, a jaki był rezultat to pokazał koncert finałowy. Marzy mi się, aby festiwal trwał dłużej, żeby był czas na jakiś wspólny relaks, na pobycie ze sobą, integrację. Mam nadzieję, że tak będzie za rok.
Festiwal „MocArt” przyczynia się do rozpropagowania idei równouprawnienia osób z niepełnosprawnością, wzmocnienia postrzegania utalentowanych artystów przez pryzmat ich talentu i artystycznego dorobku, a nie przez ich dysfunkcje.
Zobacz galerię…
Tekst i fot. Ewa Maj
Data publikacji: 03.09.2015 r.