Świat lalek na SANS

W Centrum Kultury „Zamek w Toszku" 11 października br. odbyło się coroczne Międzynarodowe Spotkanie z Piosenką Artystów Nieprzetartego Szlaku na Śląsku (SANS) - w ramach XXIII edycji cyklu imprez Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku, pod hasłem: Świat lalek. Należy przypomnieć, że uczestniczą w nich artyści z różnego rodzaju dysfunkcjami.

Sala Peterwaldska, w której odbywało się spotkanie, dosłownie „pękała w szwach”. Prowadzący animatorzy dwoili się i troili, by beztroski klimat muzyki i piosenki ogarnął wszystkich obecnych. Uczyli z wdziękiem słów nieformalnego hymnu, pobudzając do pląsów, radosnych okrzyków i kreatywnej pantomimy. Temat tegorocznego SANS – Świat lalek – sprzyjał temu niebywale. Piosenki z lalką w tytule, z lalką w treści, w domyśle i w zakończeniu, także o-lalce, z-lalką, bez-lalki etc., etc. Świat lalek ciepły, dobry i bardzo bliski. I oczywiście piękny, chociaż czasami bardzo smutny, jak ten z piosenki o miłości porcelanowej Kolombiny, która nigdy nie zostanie spełniona…
– Tutaj w Toszku, jesteśmy pierwszy raz – mówi Wojciech Kotylak, nie tylko główny organizator, koordynator i siła sprawcza wydarzeń kulturalnych na Śląsku związanych z SANS. Prawdziwy „człowiek orkiestra”, profesjonalista – certyfikowany arteterapeuta KAJROS, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy – i wspaniały instruktor i wychowawca.

– Cieszę się, że mamy fajny, nowy „narybek” – podkreśla z uśmiechem – młodych, zaangażowanych animatorów. Świetnie poradziły sobie dzisiaj Natalia i Ania, ważną postacią jest Adam Kasperek, który pomału mnie zastępuje. To jest naprawdę moja prawa ręka i można powiedzieć – spadkobierca i główny animator idei, która się niebywale rozrasta. Chciałem, by te spotkania były skierowane do szerszego grona, przede wszystkim z warsztatów terapii zajęciowej i domów pomocy społecznej – a więc już nie dzieci! – z całego województwa. Ale ostatnie przerosły nasze oczekiwania wychodząc poza ramy nawet regionu. Przyjechali uczestnicy WTZ z Wrocławia, z Malopolski, a na konkurs plastyczny zgłoszono prace nawet z Mazur, także z Łodzi, Kalisza i wielu innych ośrodków z Polski.

By móc wyeksponować wszystkie zgłoszone prace organizatorzy konkursu będą musieli regulaminowo ograniczyć ich liczbę.
– Konkurs plastyczny także spotkania z piosenką i spotkania teatralne organizujemy co roku. Te wszystkie działania są takim małym krokiem przed dużym wydarzeniem, które ma miejsce na przełomie marca i kwietnia w Lublinie. Tam odbywają się Międzynarodowe Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. Staramy się, by zespoły ze Śląska godnie reprezentowały nasz region.
Podczas spotkania w Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, prezentowano również zdjęcia nagrodzone w konkursie fotograficznym, na których można było obejrzeć kadry z przebiegu imprezy w Lublinie tak, jak ją uwieńczyli artyści fotograficy.
– W tym roku również trwa konkurs – dodaje W. Kotylak – który ma za zadanie popularyzowanie naszych działań na ziemi gliwickiej, i nie tylko.
Pewne zdjęcia zostały wykonane na Spotkaniach Teatralnych, kolejne zrobiono właśnie w Centrum Kultury w Toszku, a następne będą realizowane w listopadzie na Spotkaniach Tęczowych. Wszystkie zgłoszone wezmą udział w tegorocznym konkursie fotograficznym i prezentowane będą na specjalnej wystawie.

Zobacz galerię…

IKa
fot.: Kazimierz Łukasiewicz, Wojciech Kotylak

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również