82 tysiące nowych potencjalnych dawców szpiku! Fundacja DKMS podsumowanie roku 2023

Międzynarodowa Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku, jej misją jest znalezienie dawców szpiku dla pacjentów potrzebujących jego przeszczepienia.

Po trzech latach pandemicznych ograniczeń Fundacja wróciła do stacjonarnych spotkań, zorganizowano aż 1700 akcji rejestracji, w rezultacie do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyło 46 931 nowych osób.

Kolejne 35 tysięcy zarejestrowało się online, zamawiając pakiet do domu.

Akcja rejestracja
Tak dobre wyniki to zasługa wolontariuszy i inicjatorów różnego rodzaju przedsięwzięć, na przykład „Dni Dawcy” w różnych miejscowościach. Także samych pacjentów hematoonkologicznych – aż 80 z nich podzieliło się swoją historią, by zwrócić uwagę, jak ważni w walce z nowotworami krwi są niespokrewnieni „bliźniacy genetyczni”, Podczas akcji organizowanych przez rodziny chorych zarejestrowało się 12 500 nowych potencjalnych dawców szpiku.

Dawcy w szkołach i na uczelniach
W szkołach wolontariusze przeprowadzili 502 akcje rejestracji, pozyskując blisko 9 500 chętnych dawców szpiku, przybliżając równocześnie młodym ludziom ideę dawstwa szpiku, pokazując kwestię bezinteresownej pomocy drugiemu.

Społeczność akademicka, współdziałając z Fundacją od 10 lat, zorganizowała w blisko 100 uczelniach 138 spotkań, zyskując 12 559 dawców szpiku.

Wydawałoby się, że takie miejsca jak festiwal Pol’and’Rock czy studenckie Juvenalia nie są najlepszym miejscem na rozstawianie czerwonych namiotów Fundacji DKMS, a jednak podczas Festiwalu do bazy dawców dołączyły 1004 osoby, zaś podczas Juvenalii blisko 600 osób.

9500 telefonów do potencjalnych dawców
Tyle telefonów odebrali potencjalni dawcy szpiku w ubiegłym roku. Usłyszeli, że mogą komuś pomóc. Nie każdy telefon kończy się pobraniem. Trzeba sprawdzić stan zdrowia dawcy, aktualną kondycję pacjenta. Najważniejsze, aby potencjalny dawca podtrzymał swoją gotowość do pomocy drugiemu człowiekowi.

W 1481 przypadkach udało się szczęśliwie połączyć „bliźniaków genetycznych”, tyle osób oddało swój szpik, by ratować komuś życie. A ci „bliźniacy” okazali się mieszkańcami nie tylko Polski. Również USA, Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i bardziej odległych stron: Kazachstanu, RPA, Chile, z Indii, z Urugwaju.

Fundacyjne Programy
Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów realizowany od 5 lat, kompleksowo pomaga pacjentom hematoonkologicznym. W minionym roku Fundacja DKMS wsparła 15 oddziałów szpitalnych kwotą 3 492 000 zł.

„Dotacja Fundacji DKMS” – program, który wspiera finansowo organizacje pozarządowe niosące pomoc psychologiczną pacjentom hematologicznym i ich bliskim. W minionym roku 10 zwycięskim projektom Fundacja przekazała blisko 650 tys. zł.

Kolejny to Grant Naukowy dla młodych naukowców z dziedziny hematologii. W ramach 5. edycji konkursu Fundacja wsparła dwa projekty kwotą 400 tys. zł.

Oprac. IRCa, fot. DKMS

Data publikacji: 12.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również