XV jubileuszowe widowisko „Bądźcie z Nami”
Kolorowe krasnoludki, różowe świnki, latające motylki, trele leśnych ptaków oraz radosne śpiewanie i tańce przeniosły widzów Teatru Bagatela w Krakowie w krainę baśni 6 maja 2008 roku.
Podczas XV Jubileuszowego Widowiska Artystycznego „Bądźcie z nami” po świecie magii i piosenki oprowadzały swoich gości z zaprzyjaźnionych szkół masowych, dzieci i młodzież z 6 ośrodków specjalnych i przedszkola integracyjnego.
Młodzi artyści brawurowo zaprezentowali swe zdolności aktorskie na prawdziwej scenie, za co zostali nagrodzeni burzą oklasków. Widownię i deski teatru Bagatela, który już od piętnastu lat gości niepełnosprawnych artystów, wypełniły szczęście, wdzięczność i radość spełnienia swoich talentów.
Jako pierwsze na scenie wystąpiły dzieci ze SOSW dla Dzieci Afatycznych Sióstr Felicjanek. W ich wykonaniu zobaczyliśmy Poloneza, Pizzicato Polki oraz Arię Torreadora z opery Carmen. Przedstawienie porwało widzów, którzy klaszcząc w rytm muzyki tańczyli na widowni razem z aktorami.
Potem kolejno na scenie pojawiły się czerwone krasnoludki szukające babcinych okularów. W tych poszukiwaniach pomagały im różowe świnki. Roześmiane, pięknie przebrane za kolorowe duszki lasu, maluchy szybko przeniosły wszystkich w krainę baśni. Taką wspaniałą zabawę zafundowały gościom przedszkolaczki z placówki integracyjnej TPD „Chatka Puchatka”.
Pouczający spektakl, o tym czego brak w codzienności i jak być radosnym, zaprezentował do bajki, „Jak Rozalka stała się wesoła dziewczynką”, zespół teatralny „MIT” Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego.
Losy bohaterów przedstawienia „Adam i Ewa, czyli początek wszystkiego, co ważne w naszym życiu, również i miłości”, a także odpowiedzi na pytania: „Jakim sposobem światło dociera do wnętrza domu? Przez okna otwarte na oścież. A jak dociera do ludzkiej duszy? Przez wrota miłości, o ile są otwarte”, pokazał zespół kółka teatralnego „Igraszka”, działającego przy SOSW im. Poczty Polskiej w Skawinie.
Młodzież niedosłysząca ze SOSW nr 6 im. Jana Pawła w spektaklu pt : „Więzi – Słyszycie” przedstawiła, jak znika osamotnienie, jak rodzi się przyjaźń, nowe więzi międzyludzkie, które należy chronić „parasolem” oddania i bezinteresowności, w nawiązaniu do słów Paulo Coehlo: „Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować serce.”
Do „Czarodziejskiego ogrodu” pełnego maków, chabrów i fruwających kolorowych motyli przeniósł widownię zespół artystyczny „Kuleczki”, działający przy SOSW nr 3. Natomiast w krainę „Zaczarowanego lasu” wypełnionego cudownym śpiewem ptaków i mnóstwem kolorowych polnych kwiatów, w którym zamieszkały Elfy, zaprosili nas uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 6.
Podczas występów nie zabrakło ostatnio bardzo popularnego w Polsce hitu: „Jožin z bažin” w wykonaniu zespołu MIT z Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego. Na zakończenie imprezy na scenie spotkali się artyści z widzami tworząc olbrzymi krąg i wspólnie zaśpiewali piosenkę Stowarzyszenia, napisaną przez Marka Kupca pt. „Zostań moim przyjacielem”.
XV Jubileuszowe Widowisko Artystyczne , odbywające się pod patronatem prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego oraz PZU Życie, było tradycyjnie już okazją do uhonorowania Przyjaciół Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Złote słoneczko otrzymał Jarosław Skalik, dyrektor PZU Życie Oddział w Krakowie, zaś srebrne słoneczka otrzymali: Katarzyna Pelc, redaktor Radia Kraków oraz Jarosław Turski z firmy „Gastronomia & Catering Turscy”.
Wszystkie występujące ośrodki specjalne i przedszkole integracyjne otrzymały od PZU Życie oraz Stowarzyszenia sprzęt rehabilitacyjny.
MoMo