Za nami XXIII Ogólnopolski Festiwal Artystyczny „Bez Barier” – Święta Góra 2022

Natalia Bulińska (Chwałkowo), Agata Wróblewska (Kościan) oraz Bogdan Nowicki (Krobia) zostali zwycięzcami XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Artystycznego „Bez Barier” – Święta Góra 2022 w Piaskach k. Gostynia, odbywającego się 9 września pod patronatem starosty gostyńskiego. Publiczność przyznała swoją nagrodę w konkursie piosenki Sylwii Ziółkowskiej z Krobi. Gwiazdą Festiwalu był polsko-irlandzki zespół DARIA & MATTHEW.

W trzech konkursach: piosenki i dwóch plastycznych zmagało się 188 artystów z niepełnosprawnościami, którzy przybyli na Świętą Górę koło Gostynia, by wystąpić, lub nadesłali swoje prace z różnych stron Polski.
Pogoda dopisała. Przeszło 200 osób uczestniczyło w kolejnej edycji Festiwalu „Bez Barier”. Zmagania konkursowe były bardzo emocjonujące i stały na bardzo wysokim poziomie, co podkreślali jurorzy wszystkich trzech konkursów.

Dla organizatorów festiwalu, oprócz konkursów, ważne było również stworzenie okazji do pokonywania różnych barier, w tym tych najtrudniejszych, wewnętrznych – blokujących prezentowanie innym swoich talentów. Istotne było też spotkanie się i bycie razem osób niepełnosprawnych z różnych stron Polski i różnych środowisk. Była to też okazja do zaprezentowania innym swoich możliwości, gdyż festiwal ma charakter otwarty i integracyjny. Ma też charakter festynu, gdyż taka luźna, niekrępująca atmosfera pozwala na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów, wspólną zabawę i sprawia, że uczestnicy bardzo szybko adoptują się do tej formuły i nowego miejsca.

– „Bez Barier” to wyjątkowa impreza – podkreśla Przemysław z Gizałek – „niby konkurs, ale bez napuszenia i oficjalności. Czuję się jak na spotkaniu starych przyjaciół i znajomych, mimo że jestem pierwszy raz. Przyjadę za rok na pewno.

Anita z Baszkowa dodaje: – „Cieszę się, że tu jestem, miejsce jest wyjątkowe i cudowne. I sami fajni ludzie. Szkoda będzie wyjeżdżać .

Z kolei Sylwia z Krobi zaznacza: – Śpiewałam na dużej scenie dla innych. I wszyscy mnie słuchali. I dostałam takie brawa, że na nowo chce mi się żyć!

Ela z Wolsztyna zdradza: – „Zachwycił mnie koncert duetu DARIA & MATTHEW. Taki klimat, muzyka chwytająca za serce, bardzo duchowo go przeżyłam. I to przeżycie pozostanie ze mną na długo.

Natomiast Maria z Jarocina podkreśla, że obserwowanie artystów w plenerze podczas procesu tworzenia jest odkrywcze i bardzo motywujące.

Zmaganiom konkursowym, zabawom, prezentacjom i towarzyszącym konkursom i zabawom, przyglądali się specjalni goście: przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama, starosta gostyński Robert Marcinkowski, wicestarosta gostyński Janusz Sikora, radny Rady Powiatu Gostyńskiego Antoni Kuś, superior ks. Marek Dudek, kierownicy i dyrektorzy placówek pomocy społecznej oraz szefowie organizacji pozarządowych m.in. z Jarogniewic, Piasków Wlkp., Brzezia, Rawicza, Chumiętek, Chwałkowa, Mościszek, Pakówki, Gizałek, Wolsztyna, Kąkolewa, Krobi, Baszkowa, Krotoszyna, Krzywinia, Kościana, Zimnowody, Czermina, Gostynia.

Festiwal odbywał się w ogrodach klasztornych Kongregacji Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze k. Gostynia . Goście, artyści, opiekunowie i widzowie stworzyli wspólnie atmosferę radości i zabawy.

Przybyłych powitała w imieniu organizatorów prowadząca przesłuchania konkursowe Natalia Hajnsz i Mirosław Sobkowiak z PCPR w Gostyniu, radny Antoni Kuś oraz wicestarosta Janusz Sikora, który dokonał oficjalnego otwarcia i życzył wszystkim wspaniałych przeżyć i wytrwałości w przełamywaniu barier. Podkreślił też wyjątkowość spotkania festiwalowego, które przełamuje też bariery samotności i pozwala na długo oczekiwane spotkania.

Na scenie odbywały się przesłuchania muzyczne, którym uważnie przysłuchiwało się jury konkursu piosenki: przewodnicząca Daria Shiels oraz Violetta Kolendowicz i Monika Nowak. W podcieniach muru ogrodowego została przygotowana wystawa prac nadesłanych na konkurs plastyczny. Oglądali ją przez cały czas trwania festiwalu widzowie, a szczególnie wnikliwie jury konkursów plastycznych: przewodnicząca Anna Szymańska oraz Ewa Rogowicz i Natalia Hajnsz. Na placu przy scenie artyści, startujący w konkursie „Prace przygotowywane na żywo”, wykonywali swoje konkursowe dzieła. Widzowie z ciekawością obserwowali, jak na ich oczach powstają, realizowane różnymi technikami, małe arcydzieła. W tym konkursie prace oceniało jury w składzie: przewodnicząca Anna Szymańska oraz Antoni Kuś i Mirosław Sobkowiak.

Wydarzeniem festiwalu był koncert duetu polsko-irlandzkiego DARIA & MATTHEW. To muzyczne wydarzenie, zachęciło pełnymi klimatu wykonaniami do refleksji o tym, kim jesteśmy, co jest dla nas ważne, czemu warto poświęcić życie…

Imprezą towarzyszącą był konkurs strzelecki z broni pneumatycznej, przygotowany przez wolontariusza Stowarzyszenia „DZIECKO”. Wizażystka Klaudia Czabajska demonstrowała, jak dekorować skórę ciekawymi grafikami i malowała na życzenie ozdoby. Długie kolejki ustawiały się młodej wizażystki, ale też i po słodkie wypieki podarowane przez piekarnię z Siemowa. Poszczególne grupy uczestników festiwalu i festynu zwiedzały też barokowy zespół klasztorny, zapoznając się z jego unikatowym wyglądem. A sam festiwal stal się też okazją do sympatycznego spotkania opiekunów i terapeutów osób niepełnosprawnych.

Pracę jury podsumował Mirosław Sobkowiak, podkreślając wysoki poziom wykonań artystycznych oraz różnorodność stosowanych przez niepełnosprawnych artystów technik: – Prezentacje i muzyczne, i plastyczne były tak dobre i na wyrównanym poziomie, że przyznaliśmy więcej wyróżnień niż planowaliśmy. Z żalem zostawiliśmy wiele wykonań i prac bez nagrodzenia.. Nagrody rzeczowe i dyplomy dla zwycięzców zostały wręczone przez przewodniczącego Rady powiatu Ggstyńskiego Alfreda Siamę, starostę gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego oraz superiora ks. Marka Dudka.

Zamykając XXIII Ogólnopolski Festiwal „Bez Barier”, Robert Marcinkowski podziękował wszystkim, którzy pracowali przy organizacji festiwalu oraz artystom i ich opiekunom za tak liczny udział. Wyrażając swój podziw dla wykonań muzycznych i prac plastycznych, zaprezentowanych na festiwalu, podkreślił, że uczestnicy festiwalu udowodnili, że sztuka nie zna żadnych granic ani barier.

XXIII edycję Festiwalu „Bez Barier” zorganizowały: Stowarzyszenie „DZIECKO”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Kongregacja Oratorium Księży Filipinów na Świętej Górze. Festiwal zrealizowano ze środków Stowarzyszenia „DZIECKO”, przy wsparciu finansowym ze strony [owiatu gostyńskiego oraz ze środków PFRON.

Organizację festiwalu i towarzyszącego mu festynu wsparły: koło wolontariatu Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Antoni Kuś, Aleksander Dolczewski, Roman Kmieć i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piaskach.

Wyniki XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Muzyka bez barier”
1. Natalia Bulińska (DPS Chwałkowo)
2. Maciej Lenarczyk i Arkadiusz Szefer (ŚDS (Gostyń )
3. Ewa Serbiak (ŚDS Czermin)

5 wyróżnień (ex aequo):
– Henryk Wajman, Remigiusz Jurecki i Andrzej Duszyński (DPS Jarogniewice)
– Anna Zajler i Szymon Czapla (ŚDS Krzywiń)
– Sylwia Ziółkowska (ŚDS Krobia)
– Jan Stodolny (WTZ Gizałki)

Nagroda Publiczności: Sylwia Ziółkowska (ŚDS Krobia)

XXIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Sztuka bez barier”
a) Kategoria „Prace wykonywane na żywo”
1. Bogdan Nowicki (ĄŚDS Krobia)
2. Julia Nowakowska (ZSS Brzezie)
3. Paweł Nowicki (WTZ Piaski)

3 wyróżnienia (ex aequo):
– Paula Sperzyńska (ŚDS Krotoszyn)
– Anna Podlewska (DPS Pakówka)
– Hanna Jarosław (ŚDS Rawicz)

b) Kategoria „Nadesłane prace gotowe”
1. Agata Wróblewska (WTZ Kościan)
2. Jolanta Dzwoniarek (ŚDS Krotoszyn)
3. Tadeusz Połotniuk (ŚDS Krobia)

3 wyróżnienia (ex aequo):
– Michał Wądrzyk (ŚDS Gostyń)
– Czesław Herba (DPS Baszków)
– Alina Tórz (WTZ Krotoszyn)

W imprezie towarzyszącej festiwalowi – w konkursie strzeleckim najlepszym strzelcem okazał się Marek Heintce, kolejne miejsca wystrzelali Krystian Rogalski i Kamil Kaczmarek.
Rozlosowano też nagrody wśród uczestników festiwalu, biorących udział w głosowaniu na zdobywcę Nagrody Publiczności.

Zobacz galerię…

Info i fot. PCPR Gostyń

Data publikacji: 28.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również