Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym. Tęsknota za Festiwalem
- 22.05.2024
18 maja w Krakowie odbył się Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym. Jego zwieńczeniem był koncert „Ta nasza radość – mimo wszystko”, który wkrótce będzie retransmitowany na antenie TVP2. Publiczność miała okazję posłuchać gwiazd polskiej estrady oraz laureatów różnych edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. Wcześniej zapewniono liczne atrakcje, w tym występ Teatru Radwanek, warsztaty i spotkanie z poezją. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ania Karwan, Renata Przemyk, Olga Szomańska, Czesław Mozil, Adam Nowak i Mietek Szcześniak – to artyści, którzy wystąpili na scenie w Ogrodzie Botanicznym UJ. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję podziwiać ich z laureatami różnych edycji Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. W tym gronie znaleźli się tacy wykonawcy jak Daria Barszczyk, Patrycja Błach, Kamil Czeszel, Andżelika Guściora, Kinga Kasprzyk i Joanna Kryś. Bohaterami tego wydarzenia byli też Aleksandra Nykiel, Szymon Prokop, Antoni Sorówka, Krzysztof Szymaszek, Julia Walczyna i Martyna Wójcik. O oprawę muzyczną zadbał zespół Kameleon pod kierownictwem Hadriana Tabęckiego. Gościem specjalnym była Irena Santor.
– Robimy ten koncert po to, żeby przypomnieć, jak bardzo chcemy, żeby znowu powrócił Festiwal Zaczarowanej Piosenki, którego nie mamy od trzech lat z różnych, jak wiecie powodów. Bo nie ma środków, bo była pandemia, bo wojna w Ukrainie, ważniejsze rzeczy i spory. A ten Festiwal musi wrócić i ten koncert będzie wspominkowy – powiedziała podczas otwarcia imprezy Anna Dymna, prezes Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko.
Wówczas, w samo południe, na scenie towarzyszyli jej dyrektor Ogrodu Botanicznego Michał Węgrzyn oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal. Wieczorem zaś poprowadziła koncert ze swoim byłym studentem – Maciejem Musiałem.
– Festiwal Zaczarowanej Piosenki i wszystkie koncerty organizowane z laureatami przez Anię [Dymną – przyp. red.] i wspaniałą produkcję to spotkania z prawdziwymi ludźmi, o których dzisiaj musimy walczyć. Bo jest bardzo dużo wokół nas nieprawdy, a tu zawsze znajdziecie Państwo prawdę, dlatego tu właśnie jesteśmy – powiedziała ze sceny Ania Karwan.
Koncert „Ta nasza radość – mimo wszystko” zostanie wyemitowany 2 czerwca (niedziela) na antenie TVP2, początek o godz. 16:15.
Magia w Ogrodzie
Program Zaczarowanego Dnia obfitował w różne atrakcje. Na scenie zaprezentował się Teatr Radwanek. W nim występują podopieczni Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Fundacji im. Brata Alberta. Do Ogrodu Botanicznego przyjechali z przedstawieniem „Jesteśmy z jednego ogródka”. Jego prapremiera odbyła się w 2019 r. podczas Albertiany. Scenariusz powstał na podstawie twórczości Jana Brzechwy został przygotowany przez Annę Dymną, która wcieliła się również w narratorkę opowieści. Głosu baśniowym postaciom użyczyli krakowscy aktorzy.
Ponadto doceniono laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”. Ich wiersze zostały przeczytane przez Annę Dymną i Macieja Musiała. Prezes Fundacji jest inicjatorką konkursu organizowanego od 2011 r., a także pełni rolę przewodniczącej jury. Ostatnio prace oceniali też Janka Graban, Józef Baran, Adam Ziemianin i Wojciech Bonowicz. Rozstrzygnięcie 14. edycji ogłoszono w połowie lutego. Nagrody i wyróżnienia przyznano w dwóch regulaminowych kategoriach: osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z pozostałymi niepełnosprawnościami.
W trakcie Zaczarowanego Dnia ogłoszono laureatów konkursu plastycznego, który zorganizowano dla OzN. Zadaniem uczestników było uchwycenie piękna i cudów natury oraz odkrycie zakamarków Ogrodu Botanicznego UJ. Organizatorzy przyjmowali prace plastyczne wykonane dowolną techniką w formie płaskiej. Część ze zgłoszonych dzieł zostało wystawionych w Palmiarni.
Chętni mogli również wziąć udział w grze przestrzennej „Franek z Doliny Słońca”. Jej nazwa nawiązuje do jednego ze spektakli teatru „Radwanek”, wyreżyserowanego przez Annę Dymną. W programie wydarzenia znalazły się też warsztaty oparte na technikach hortiterapeutycznych, warsztaty integracyjne oraz nauka sztuki zaplatania wianków.
Kamil Czeszel, laureat m.in. Festiwalu Zaczarowanej Piosenki i zwycięzca konkursu Debiuty 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2020 r.)
Koncert „Ta nasza radość – mimo wszystko” to bardzo fajna inicjatywa. Przypomina o Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, za którym tęskni wiele osób, ja również. Byłoby fantastycznie, gdyby ta impreza powróciła i odbywała się tak jak kilka lat temu.
Bardzo się ucieszyłem z zaproszenia na koncert. Miesiąc przed nim dostaliśmy materiały, czyli piosenki do nauczenia. Później mieliśmy dwudniowe warsztaty. W sumie w Krakowie spędziliśmy 4 dni.
Uwielbiam wracać do tego miasta. Wydarzenia organizowane przez Panią Anię i jej Fundację są fantastyczne. Jak zawsze, była rewelacyjna atmosfera. Tym razem wystąpiliśmy w nowym miejscu dla nas – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Było inaczej niż na Rynku Głównym, ale mieliśmy niesamowity widok ze sceny. Publiczności się podobało, sądząc po jej reakcjach. My też się dobrze bawiliśmy. Już wkrótce będzie można się o tym przekonać podczas retransmisji koncertu w TVP2.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 22.05.2024 r.